غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی : اگر CFT را نپذیریم، تحریم‌ها خودبه خود شدت بیشتری پیدا خواهند کرد و زحمت ترامپ را کم خواهیم کرد / ما باید به خاطر اوضاع کشور به FATF بپیوندیم

 

 

نگام ؛ سیاسی _ سخنگوی شورای نگهبان از رد لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) و اعاده آن به مجلس خبر داد. عباسعلی کدخدایی در صفحه توئیتر خود نوشت: شورای نگهبان لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) را در جلسات متعدد خود مورد بررسی قرار داد و واجد ایرادات و ابهاماتی دانست. این نظر شامل موارد خلاف شرع، خلاف قانون اساسی و ابهام، در موعد مقرر برای مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.در همین رابطه، یک نماینده مجلس گفت: نمایندگان ایرادات شورای نگهبان را برطرف خواهند کرد و به هیچ وجه اجازه ارجاع پرونده را به مجمع تشخیص مصلحت نظام نخواهند داد.

 

 

به گزارش جماران ؛ غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی درباره لایحه CFT گفت: این بسیار بدیهی است که ما اگر CFT را نپذیریم، تحریم‌ها خودبه خود شدت بیشتری پیدا خواهند کرد و زحمت ترامپ را کم خواهیم کرد. ما با CFT آمریکا را در محدودیت قرار دادیم.

وی افزود: در این مقطع که شورای نگهبان ۲۲ ایراد از این لایحه گرفته است، آن مواردی که اصلاح پذیر هستند، اصلاح و مواردی را که به هیچ وجه اصلاح نمی پذیرد، حذف خواهیم کرد. بنابراین ما باید به خاطر اوضاع کشور به FATF بپیوندیم، چرا که شرایط کشور با نبود آن سخت تر می شود.

این نماینده مجلس در ادامه گفت: به عقیده من نمایندگان ایرادات شورای نگهبان را برطرف خواهند کرد و به هیچ وجه اجازه ارجاع پرونده را به مجمع تشخیص مصلحت نظام نخواهند داد. زیرا دبیر محترم مجمع تشخیص معمولاً وارد حوزه هایی می شود که بنابر قانون به هیچ وجه جزو صلاحیتش نیست. بنابراین نمایندگان حاضر نیستند تا فرآیندی جدید را در امر قانون گذاری بپذیرند.

وی بیان کرد: اجماع دلسوزان نظام در مجلس ایجاب می کند تا ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT در خود مجلس حل و فصل شود، این پروسه در کوتاهترین زمان ممکن رخ خواهد داد. متاسفانه استفاده از تیتر «CFT رد شد» در رسانه ها بدسلیقگی بود، چرا که چنین اتفاقی نیفتاد. مردم روز گذشته در خیابان‌ها به آمریکا، اسرائیل و عربستان نه گفتند و این کار درستی نیست که به ملت نه گفته شود.

این نماینده مجلس در پایان با اشاره به برخی تلاش ها برای به تصویب نرسیدن لوایح ۴ گانه مربوط به FATF در کشور گفت: بدون شک به تصویب نرسیدن این لوایح به نوعی خودتحریمی تلقی می شود و به هیچ وجه کار درستی نیست. چرا که اگر این اتفاق بیفتد؛ کانال مالی ایجاد شده برای ما از سوی اتحادیه اروپا مسدود خواهد شد و مشکلات عدیده ای برای کشور به وجود خواهد آمد. نمایندگان اجازه چنین کاری را نخواهند داد و برای تصویب CFT در مجلس تمام تلاش خود را خواهند کرد.