غلامعلی جعفرزاده: کسانی که انتخابات را مهندسی کرده بودند کمیسیون ها را هم مهندسی کردند/ شش روحانی در کمیسیون کشاورزی عضو هستند، از این به بعد هر کسی سوال شرعی دارد باید به کمیسیون کشاورزی مراجعه کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ جمعه هفته گذشته، ۱۲ رئیس کمیسیون تخصصی مجلس در نامه‌ای به رئیس جمهور بر ضرورت تغییر در روند هفت ساله مدیریت کشور اشاره و نوشتند: «بنای آنچه سابقا با مجلس داشته اید را کنار بگذارید و بدانید نمایندگان مردم در مجلس یازدهم در مقابل حقوق مردمی که در طول تاریخ بی نظیرند، سکوت نخواهند کرد.»

 «غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی»، نماینده پیشین مجلس و رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس دهم، درباره نامه‌نگاری ۱۲ رئیس کمیسیون مجلس یازدهم به رئیس جمهور گفت: نکته مهم این است که مجلس برای نامه‌نگاری تشکیل نشده بلکه برای ریل‌گذاری تشکیل شده است. این اقدام از سوی نمایندگان بسیار ناپخته، عجولانه و سطحی بود. این آقایان باید کمی حوصله کنند چراکه شعار دادند مشکلات کشور را حل می‌کنند. مگر این ایرادات را به مجلس دهم وارد نمی‌کردند؟ این اقدامات به نوعی فرافکنی و فرار رو به جلو است.

او افزود: بنده بر این باورم که مجلس هیچ‌گاه به تنهایی قادر نیست مشکلات را حل کند. همان‌گونه که دولت نیز به تنهایی، توانایی حل مشکلات را ندارد. ضمن اینکه اگر این آقایان راست می‌گویند که امید است راست بگویند، ابتدا کمیسیونی مشترک با دولت تشکیل داده تا مشکلات را حل کنند نه از افراط، نه تفریط و نه از تخریب نتیجه نمی‌گیرند. بنده قبلا هم گفتم تخریب مجالس قبلی از جمله مجلس دهم فقط ۶ماه تاریخ اعتبار دارد اما پس از ۶ماه، مردم از اینها، گزارش کار می‌خواهند و این نمایندگان باید گزارش کار ارائه دهند. این وضعیت هیچ نتیجه مطلوبی به دنبال نخواهد داشت.

این نماینده پیشین مجلس اظهار کرد: روسای کمیسیون‌های مجلس یازدهم در همان ابتدای کار به رئیس‌جمهور نامه نوشتند. در واقع در این شرایطِ به وجود آمده در کشور، فقط دولت، دولت‌ها و مجلس و مجلس‌ها مقصر نیستند به هر حال با قبول تحریم، بخشی از فشارها را پذیرفته‌ایم. بحث مقاومت نیز به همین دلیل مطرح شده؛ در واقع مقاومت، بدین معناست که فشارهایی به کشور وارد می‌شود. حال کاهش اثر تحریم فقط در سایه وفاق، دوستی و همدلی به وجود می‌آید نه اینکه توپ مشکلات را در زمین یکدیگر بیندازیم. این توپ انداختن‌ها مشکلی از مردم را حل نخواهد کرد.

جعفرزاده ایمن‌آبادی ادامه داد: سوال بنده از نمایندگان مجلس این است شما که می‌خواستید در ابتدا نامه بنویسید آیا نیازی به مهندسی انتخابات بود؟! گفته بودید اگر وارد مجلس شویم شق‌القمر خواهیم کرد؟! از ابتدا باید بگوئیم نه دولت و نه مجلس به تنهایی قادر به انجام کاری نیستند. پیشنهاد کارشناسی تخصصیِ مشخص بنده، نزدیک شدن سه قوه به یکدیگر است البته نه فقط روسای قوه، بلکه در کنار کمیسیون‌های اقتصادی مجلس و کمیسیون  اقتصادی دولت، قوه قضائیه هم باید یک کمیسیون تخصصی اقتصادی تشکیل دهند. باید اینها با هم بشینند فرمول‌هایی بنویسند، گفت‌وگو کنند، راهکار ارائه دهند و کمیسیون‌های مشترک تشکیل دهند. باید کارها را به پیش برد و با این نامه‌نگاری‌ها، هیچ پیشرفتی حاصل نخواهد شد تا کِی می‌خواهند به اقدامات سطحی بپردازند.

نماینده سابق مردم رشت در مجلس عنوان کرد: در کجای قانون‌گذاری آمده، نمایندگان باید نامه‌نگاری کنند؟! اصلا این نامه در حال حاضر چه ارزش و اعتباری دارد؟! تذکر اخلاقی و نامه‌نگاری چه فایده‌ای دارد؟! باید از نمایندگان پرسید آیا همه تقصیرات و مشکلات امروز بر گردن دولت است و هیچ کس دیگری مقصر نیست؟! بنده فکر می‌کنم این اقدام، اقدامی سطحی و عجولانه‌ای بود. این نمایندگان چند نامه دیگر مانند این نامه می‌خواهند بنویسند؟! این اقدام حیرت آور است. انتظار داریم قالیباف در مجلس به معنای واقعی مدیریت کند. شرایط اقتصادی کشور فاجعه آمیز شده است در حالی که اینها به یکدیگر نامه‌نگاری می‌کنند؟ این اقدام به نوعی توهین به شعور مردم است.

او در این باره که دعوت پی در پی وزرا به مجلس، آن هم در این شرایط کشور، تاکنون چه حاصلی در پی داشته و آیا این روند طبیعی است؟ تصریح کرد: این دعوت کردن‌ها تشریفاتی و شکلی است نه یک کار محتوایی. صبح تا ظهر وقت کمی است و هر کدام از وزیران، یک ساعت، یک ساعت گزارش ارائه می‌دهند و هیچ بحث خاصی مطرح نمی‌شود و فقط برخی نمایندگان به صورت تذکری صحبت می‌کنند. وزیر گزارش می‌دهد و نماینده هم تذکر، در نتیجه هر کدام به خانه خود می‌روند و هیچ ضمانت اجرایی نیز ندارد.

رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس دهم تاکید کرد: پیشنهاد بنده این است که رئیس مجلس، کارگروه‌هایی را تشکیل دهد و بنشیند با وزرا، گفت‌وگو و چانه زنی کند و نتیجه را به صحن آورده و توضیح دهد. به عنوان مثال ابتدا کمیسیون مشترک مجلس و دولت درباره افزایش نرخ ارز، جلسه‌ای تشکیل داده و ۵ راهکار مطرح کنند و در نهایت نمایندگان را در صحن در جریانِ نتایج جلسات قرار ‌دهند. در مورد حضور وزرای دولت هم در مجلس دهم و هم در مجلس یازدهم، صرفا به یک‌سری توصیه‌های اخلاقی بسنده می‌شود. جایی نیست که به ادعاهای نمایندگان رسیدگی شود.

او در خصوص مشکلات درون جریانی اصولگرایان در مجلس نیز بیان کرد: از اتفاقاتی که در مجلس یازدهم در حال رخ دادن است از قضیه ختم قرآن تا تغییر نام فرودگاه، خوشحال نیستیم. شبانه ۵ بند به آئین‌نامه داخلی اضافه کردند و در حال اضافه کردن ۴۱ بند دیگر هستند فقط برای اینکه افراد مدنظر خود را در کمیسیون‌ها قرار دهند. اینها کمیسیون‌ها را در مجلس مهندسی کردند، همان‌گونه که خارج از مجلس نیز، انتخابات را مهندسی کرده بودند.

جعفرزاده ایمن‌آبادی اظهار کرد: به عنوان مثال در حال حاضر دکترای الهیات، عضو کمیسیون بودجه و دکترای پزشکی، عضو کمیسیون عمران است. شش روحانی در کمیسیون کشاورزی عضو هستند بنابراین از این به بعد هر کسی سوال شرعی دارد باید به کمیسیون کشاورزی مراجعه کند چراکه شش روحانی در آن کمیسیون نشسته‌اند. ۷۰، ۸۰ نماینده درخواست عضویت در کمیسیون امنیت داشتند. سوال این است اگر سفرهای خارجی لغو شود آیا باز هم نماینده‌ای خواهان این است که عضو این کمیسیون شود؟! در واقع استان‌هایی که دارای مشکلات امنیتی هستند باید عضو این کمیسیون شوند، نمایندگان استان‌های شمالی در این کمیسیون چه می‌کنند؟!

 12 رئیس کمیسیون تخصصی مجلس در نامه به رئیس جمهور در مورد مشکلات اقتصادی و معیشتی و گرانی های اخیر نوشتند: روند هفت ساله مدیریت خود را تغییر دهید چرا که مجلس یازدهم با هدف احیای انقلابی‌گری پا به میدان گذاشته و بر سر آرمانهای خود خواهد ایستاد پس بنای آنچه سابقا با مجلس داشته اید را کنار بگذارید و بدانید نمایندگان مردم در مجلس یازدهم در مقابل حقوق مردمی که در طول تاریخ بی نظیرند، سکوت نخواهند کرد.

به گزارش الف متن کامل این نامه به شرح زیر است؛

بسم الله الرحمن الرحیم
حضور ریاست جمهوری اسلامی ایران
جناب آقای دکتر روحانی
با سلام و تحیت
اکنون که در آستانه ورود به هشتمین سال از دوران خدمت شما تحت عنوان عالی ترین مقام اجرایی کشور هستیم و مجلس یازدهم با هدف احیای ارزشهای انقلاب اسلامی کار خود را آغاز نموده ، شاهد وضعیت دردناکی هستیم که آن را شایسته ملت شهید پرور ایران اسلامی نمیدانیم، از این روی و براساس وظیفه انقلابی و قانونی خویش مبنی بر نظارت بر قوه مجریه و همچنین به موجب اصل هشتم قانون اساسی و به عنوان نمایندگان ملت غیور ایران لازم است نکاتی را به شما بعنوان مسئول اجرای قانون اساسی که در اصل یکصد و سیزدهم این قانون بر آن تاکید شده است تذکر دهیم.

جناب آقای رئیس جمهور

شمادر پیشگاه قرآن کریم و در برابر ملت ایران به خداوند متعال سوگند یادکرده اید که پاسدار قانون اساسی باشید، قانونی که داشتن مسکن مناسب را حق هر فرد دانسته و وظیفه ایجاد امکان اشتغال برای هر فرد را بر عهده دولت گذارده است ، قانونی که بر منع انحصار، احتکار و اسراف و همچنین افزایش تولیدات کشاورزی، دامی و صنعتی تا رسیدن به خودکفایی و رهیدن از وابستگی تاکید دارد. اما اکنون در آستانه ۸ سالگی دولت شما فاصله نظام مقدس جمهوری اسلامی با این اصول چه میزان است؟ آیا این حجم گسترده از جوانان بیکار از کشوری جز ایران بر این خاک قدم میگذارند؟ آیا آنانی که در تامین معیشت خود درمانده اند و برای حداقل‌های زندگی خود مجبور به چند نوبت کار در روز هستند شهروندان ایران نیستند؟ ای کاش در مسیری که به محل کار میروید صورت کودکانی که از فقر مشغول کار هستند یا زباله گردانی که برای لقمه ای نان میجنگند را هم بنگرید.

آقای دکتر روحانی

آیا از قیمت روز افزون مواد غذایی اطلاع دارید؟ آیا از نسبت حداقل‌های یک سبد غذایی با حقوق یک کارگر، یک کارمند و یک معلم اطلاع دارید؟ افزایش تورم در بخش مسکن اعم از خرید و اجاره به گوشتان رسیده است؟ نرخ رو به فزونی خدمات در بخش حمل و نقل و قیمت تهیه خودرو شخصی را میدانید؟ اگر میدانید از جوان تحصیلکرده بیکار توقع کدام امید را در دولت تدبیر و امید دارید؟ آمار افزایشی طلاق و کاهش ازدواج، کاهش فرزندآوری و روند صعودی آسیبهای اجتماعی به سمع و نظر شما میرسد؟ صعوبت و سختی های پیش روی کارآفرینان و سنگ اندازی در مقابل صنعتگران در ساختار اداری دولت شما با وظایفی که همین دولت در برنامه ششم توسعه برای خود هدف گذاری کرده است چه همخوانی دارد؟ مسئولی که در مقابل سوء عملکرد دستگاه زیر نظر خود به جای اصلاح روندها و عملکردها تاسف میخورد چه نسبتی با روحیه جهادی و اسلامی دارد؟ بی انگیزگی و رخوت در برخی اطرافیان شما موج میزند و این پدیده موجب ایجاد حس رهاشدگی از منظر اقتصادی در بین مردم شده است. این تنها ارزش پول ملی نیست که هر روز رو به کاهش است بلکه امید و آرزوی صدها هزار جوان است که دستخوش ناملایمات و تغییرات مکرر اقتصاد دولت شما می‌شود.

آقای رئیس جمهور

حساسیت مسئولیت شما ایجاب میکند که همچون پدری دلسوز و نگاهبانی تیزبین اوضاع و احوال جامعه و جهان را رصد کنید و برای حوادث واقع شده پیش از بحران تدبیری اندیشید،

به قول شیخ اجل سعدی : علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد/ دریغ سود ندارد چو رفت کار از دست
به روزگار سلامت سلاح جنگ بساز / وگرنه سیل چو بگرفت، سد نشاید بست

اینکه رییس دولت پس از وقوع حوادث و فجایع از آنها با خبر شود و به آنها لبخند بزند در کدامین منطق پذیرفته است؟ از شما تقاضامندیم نصیحت این برادران ایمانی خود را بپذیرید و روند هفت ساله مدیریت خود را تغییر دهید چرا که مجلس یازدهم با هدف احیای انقلابی‌گری پا به میدان گذاشته و بر سر آرمانهای خود خواهد ایستاد پس بنای آنچه سابقا با مجلس داشته اید را کنار بگذارید و بدانید نمایندگان مردم در مجلس یازدهم در مقابل حقوق مردمی که در طول تاریخ بی نظیرند، سکوت نخواهند کرد.

۱_حمیدرضاحاجی بابایی ،کمیسون برنامه وبودجه ومحاسبات
۲_حجه الاسلام مجتبی  ذوالنور امنیت ملی وسیاست خارجی
۳_حجه الاسلام مرتضی آقاتهرانی فرهنگی
۴_محمدرضا پور ابراهیمی اقتصادی
۵_فریدون عباسی،انرژی
۶_سید جواد ساداتی نژاد،کشاورزی
۷_حسینعلی شهریاری،بهداشت ودرمان
۸_علیرضا منادی،آموزش وتخقیقات وفناوری
۹_عیسی زاده،اجتماعی
۱۰_محمدصالح جوکار،شوراها وامورداخلی
۱۱_ محمدرضارضایی کوچی،عمران
۱۲_عزت الله اکبری تالارپشتی،صنایع ومعادن

✍️ دیدگاه شما 🙏