غول اقتصادی بنام بنیاد مستضعفان و فعالیت های فراقانونی آن

 

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ افتتاح یک باشگاه مجلل برای ایرانیان در دبی، حقوق های میلیونی کارمندان و‌ مدیران و امتیازات ویژه اینها بخشی از حاشیه های این روزهای نهادی به نام بنیاد مستضعفان که در افکار عمومی مطرح شده است.

 

میثم بازیاری

 

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: بنیاد مستضعفان از نظر قانونی امکان انجام فعالیت اقتصادی در خارج از کشور را ندارد.

 

بنیاد مستضعفان نهادی غیرانتفاعی و البته حکومتی در نظام جمهوری اسلامی ایران است که یکسال بعد از انقلاب اسلامی به دستور امام خمینی(ره) با هدف تجمیع اموال و دارایی های مصادره شده از عناصر وابسته به رژیم شاه فعالیت خود را آغاز کرد و به مرور به یکی از نهادهای مالی قدرتمند در کشور تبدیل شد به گونه ای که در وضعیت فعلی بیش از ۱۸۹ شرکت در زیرمجموعه این نهاد مشغول به فعالیت هستند.

 

اینکه این روزها بنیاد مستضعفان برخلاف نامی که یدک می کشد ظاهرا وارد دور جدیدی از فعالیت های اقتصادی شده و به زعم بعضی از منتقدین از  قافله پرداختن به موضوعاتی چون فقر و ناتوانی اقشار ضعیف دست جامانده است قطعا در این مقطع زمانی امری مهم و ارزشمند است.

 

گسترش دایره فعالیت های اقتصادی بنیاد مستضعفان در داخل و خارج از کشور و اذعان سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان در دفاع از حقوق های میلیونی این نهاد به مدیران و کارمندانش سبب شد تا در تماس با بعضی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس خواهان پیگیری این موضوع باشیم اما نمایندگان عضو کمیسیون اجتماعی یا از این موضوع بی اطلاع بودند و یا در کل بنایی برای مصاحبه نداشتند.

 

 

بعد از تماس با تک تک نمایندگان عضو کمیسیون اجتماعی و ابراز بی اطلاعی بخش عظیمی از آنها درباره فعالیت های بنیاد مستضعفان در گفت و گو با حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس فعالیت های بنیاد مستضعفان در خارج از کشور را مورد بررسی قرار دادیم.

 

فلاحت پیشه با بیان اینکه از افتتاح باشگاه ایرانیان در دبی توسط بنیاد مستضعفان اطلاع ندارد اظهار کرد: در دوران رژیم شاه باشگاه و سازمانی به همین نام در دبی مشغول به فعالیت بود از این رو اگر نهادی که امروز در دبی از سوی بنیاد مستضعفان به ایرانیان خدمات ارائه می دهد همان سازمان و ارگان قبل از انقلاب باشد قطعا باتوجه به رویکرد کاری بنیاد مستضعفان مشکلی وجود ندارد.

 

وی افزود: برطبق وظایف و رویکردهای قانونی بنیاد مستضعفان در راستای رسیدگی و سازماندهی به اموال باقی مانده از دوران شاه مسئولیت هایی را برعهده دارد که شاید باشگاه ایرانیان دبی از آن دست باشد.

 

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بنیاد مستضعفان طبق قانون به جز حفاظت و نگهداری از اموال باقی مانده از رژیم های گذشته و مشارکت در پروژه های اجتماعی کشور در جهت محرومیت زدایی و فقر در ایران مسئولیت دیگری را برعهده ندارد از این رو قطعا انجام امور اقتصادی از سوی این نهاد تحت لوای هر نام و فعالیتی امکانپذیر نیست.

 

فلاحت پیشه تاکید کرد: بنیاد مستضعفان اجازه قانونی  سرمایه گذاری در عرصه اقتصادی در خارج از کشور ندارد و حیطه فعالیت این نهاد از نظر مالی تنها به نظارت بر عملکرد نهادها و شرکت های قبل از انقلاب و البته اموال و دارایی های آنها محدود است.

 

وی گفت: بنیاد مستضعفان اجازه انجام هیچگونه فعالیت اقتصادی را در خارج از کشور ندارد.

 

رئیس بنیاد مستضعفان گفت: صادرات بنیاد مستضعفان به بیش از ۷۵۰ میلیون یورو رسیده و با احتساب حوزه گردشگری، مجموع درآمد صادراتی آن نزدیک یک میلیارد یورو شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا، «محمد سعیدی کیا» در حاشیه نشست رئیسان و سفیران نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در گفت و گو با خبرنگاران افزود: ۵۰ شرکت وابسته به بنیاد مستضعفان به ۳۲ کشور جهان کالا صادر می کنند.

سعیدی کیا ادامه داد: رشد صادرات شرکت های تحت پوشش بنیاد به بازارهای بین المللی در سال ۹۵ نسبت به سال قبل از آن بیش از ۴۳ درصد رشد داشت که این میزان در سال گذشته نسبت به سال ۹۵ با بیش از ۴۸ درصد رشد روبرو شد.

سعیدی کیا اظهار داشت: شرکت های بنیاد در حوزه های مختلف اقتصادی در بخش کشاورزی، دامداری ، فولاد ، سیمان، صنایع غذایی و گردشگری ظرفیت های خوبی برای صادرات دارند و اکنون ۱۳ درصد سیمان کشور در کارخانه های بنیاد مستضعفان تولید می شود.

سعیدی کیا بیان کرد: یکی از شرکت های وابسته به بنیاد در حال تکمیل کارخانه روغن موتور در عمان است و در این کشور مشارکت خود را در بخش فولاد و سیمان کار خود را آغاز کردیم.

وی درباره فعالیت در بازار عراق نیز گفت: در این کشور، فعایت در بخش صنایع چوبی در دستور کار است ضمن آنکه مذاکره با قطری ها را نیز آغاز کرده ایم.

سعیدی کیا اظهار داشت: توسعه صادرات و مشارکت در افزایش سرمایه گذاری ها در کشورهای مختلف جهان مهمترین روش مقابله با تحریم ها و تحقق اقتصادی مقاومتی است و در شرایط اعمال تحریم ها، ما باید تلاش کنیم فضای مناسبی را برای صادرات و فعالیت های اقتصادی در برخی از کشورها فراهم کنیم.

وی تاکید کرد: هرچند برخی کشورها از تحریم های آمریکا تبعیت می کنند اما بسیاری از کشورها برای توسعه همکاری های اقتصادی با ایران اعلام آمادگی کرده اند.

سعیدی کیا به مزیت های نشست رئیسان و سفیران نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با مدیران بنیاد مستضعفان اشاره کرد و افزود: در این نشست مدیران بنیاد پرسش هایی را از شرایط اقتصادی محل ماموریت سفیران مطرح کردند ضمن آنکه سفرا نیز از ظرفیت های این شرکت ها آشنا شدند.

رئیس بنیاد مستضعفان تاکید کرد: رشد صادرات و توسعه بازارهای بین المللی در منطقه و کشورهای مختلف جهان مهمترین هدف شرکت های بنیاد در افزایش سهم صادراتی این مجموعه است.

به گزارش ایرنا، در نشست ۶۰ تن از رئیسان و سفیران نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با مدیران بنیاد مستضعفان با که شامگاه هشتم مرداد برگزار شد، برنامه های میان مدت و بلندمدت بنیاد مستضعفان در حوزه های صادراتی مطرح و مقرر شد سفیران کشورمان با همکاری وزارت امورخارجه در نمایندگی خارج از کشور برای توسعه صادرات شرکت های ایرانی همکاری لازم را داشته باشند.