فارن افرز: عوامل وقوع جنگ علیه ایران به طرز نگران‌کننده‌ای رو به افزایش‌اند/ جنگ با ایران برای نتانیاهو مفید است/ او می‌تواند آمریکا را وارد جنگی ناخواسته کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ نشریه آمریکایی “فارن افرز” در مطلبی در آخرین شماره خود نوشت که عوامل وقوع جنگ علیه ایران به طرزنگران‌کننده‌ای رو به افزایش‌ است. نویسندگان مقاله به انفجار اخیر در تأسیسات اتمی نطنز، توسعه غنی سازی اورانیوم توسط تهران، اصابت یک موشک پرتاب شده از خاک سوریه به نزدیکی تأسیسات اتمی دیمونا در اسرائیل و پاسخ این کشور به این حمله اشاره کرده و نوشته‌اند که این رشته حوادث هر آن می توانند از کنترل خارج شده و حتی ناخواسته آغازگر جنگ علیه ایران باشند و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، را درگیر جنگی ناخواسته کرده و کلیه اولویت‌های او را به خطر بیندازند.

به گزارش رادیو فرانسه، نویسندگان مقاله “فارن افرز” سپس می‌افزایند که در چهاردهم آوریل گذشته، مدیر سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در گزارشی به نمایندگان کنگره این کشور، جمهوری اسلامی ایران را یکی از چهار تهدید اصلی علیه آمریکا خواند و گفت : “بعید نیست که حکومت ایران با اقداماتی تنش‌های جاری را تشدید و منافع آمریکا و متحدانش را تهدید کند.”

فارن افرز می‌افزاید: “تحریم‌های آمریکا اقتصاد ایران را نابود کرده، بیماری کرونا در این کشور رو به توسعه است و مطالبات حداکثری تهران که خواستار حذف کلیه تحریم‌های آمریکا است بی آنکه وارد گفتگوی مستقیم با این کشور شود، همگی تعدیل تحریم‌های واشنگتن را علیه تهران ناممکن ساخته است.

به نوشته فارن افرز، اگر چه تهران تاکنون در واکنش به حملات آمریکا و اسرائیل تا حدودی از خود خویشتنداری نشان داده، اما، این رویه می‌تواند کاملاً تغییر کند اگر گشایشی در مذاکرات جاری برای تعدیل تحریم‌های آمریکا صورت نپذیرد، به ویژه اینکه رسوخ امنیتی اسرائیل در دستگاه های اطلاعاتی و حکومتی ایران سرخردگی تهران و تمایل آن به پاسخگویی نظامی را افزایش داده است.

به گمان نویسندگان مقاله “فارن افرز”، تهران با غنی‌سازی اورانیوم با غلظت ۶٠ درصد می‌خواهد نشان بدهد که قادر است در اندک زمانی برای کاربرد نظامی آن اورانیوم را با غلظت ٩٠ درصد غنی کند. و این، به نوشته “فارن افرز”، سرآغاز جنگ در منطقه است، زیرا دیر یا زود اسرائیل احتمالاً با استفاده از نیروی نظامی خود خواهد کوشید مانع تهران از استفاده نظامی از اورانیوم غنی شده، گردد و همین آمریکا را به جنگ با ایران وا خواهد داشت.

نویسندگان “فارن افرز” معتقدند که جو بایدن نباید از آغاز اعلام می‌کرد که او در پی بازگشت سریع به برجام است، زیرا، با یکی از دشوارترین وظایف ریاست جمهوری آمریکا از زمان روزولت تاکنون روبرو است. تحریم‌هایی که رئیس جمهوری پیشین آمریکا، دونالد ترامپ، در چارچوب مقابله با نقض حقوق بشر و تروریسم، علیه جمهوری اسلامی ایران وضع کرده، حذف یا تعدیل آنها را از سوی رئیس جمهوری جدید آمریکا، جو بایدن، دشوار ساخته است، در حالی که تهران اعلام می‌کند که به تعهدات خود به برجام عمل نخواهد کرد، اگر واشنگتن همه این تحریم‌ها را لغو نکند.

فارن افرز با اشاره به افزایش اقدام‌های اسرائیل علیه جمهوری اسلامی ایران افزوده است که این اقدام‌ها گویای نگرانی‌های امنیتی بنیامین نتانیاهو و بدگمانی او در قبال آمریکا است. به گمان نتانیاهو، آمریکا به درستی متوجه تهدیدهایی نیست که برنامه های اتمی و موشکی ایران و همچنین حمایت‌های این کشور از تروریسم علیه اسرائیل تحمیل می‌کنند. افزون بر این، به نوشته “فارن افرز”، نخست وزیر اسرائیل از این پس از حمایت رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور، آویو کوخاوی، برخوردار است که نشریه آمریکایی از او به عنوان یک “جنگ طلب” یاد کرده، به ویژه این که توانایی‌های نظامی اسرائیل در قیاس با سال‌های گذشته علیه ایران بمراتب افزایش یافته‌اند. از این پس حریم هوایی عربستان و دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به روی جنگنده های اسرائیلی گشوده‌اند و خریداری مجهزترین هواپیماهای سوخت‌رسان از آمریکا بر توانایی و دامنه عمل نیروی هوایی اسرائیل علیه ایران افزوده است. اسرائیل از این پس از پایگاه‌های هوایی امارات نیز برخوردار است که از طریق آنها نیروی هوایی اسرائیل قادر است عملیات شناسایی و تجسس و بمباران اهداف در خاک ایران را به سهولت انجام بدهد.

“فارن افرز” سپس افزوده است جنگ با ایران برای نخست وزیر اسرائیل نیز مفید است که در داخل با بن بست سیاسی و اتهام فساد مالی روبرو است. نشریه آمریکایی می افزاید : در صورت وقوع جنگ دادگاه رسیدگی به اتهامات نخست وزیر اسرائیل معلق خواهد شد و مردم اسرائیل راضی نیستند که نخست وزیر آنان در زمان جنگ با مشکلات دست و پا گیر محکمه و دادگاه روبرو شود.

در چنین صورتی دولت بایدن نیز از گزینه‌های چندانی برای جلوگیری از افزایش تنش میان اسرائیل و ایران برخوردار نیست. زیرا، نتانیاهو ازحمایت قوّی حزب جمهوری‌خواه و همچنین شمار بالایی از شخصیت های حزب دموکرات برخوردار است و مطمئن است که جو بایدن مایل نیست با تشدید اختلافات خود با اسرائیل موقعیت خود را تضعیف کند. به همین خاطر، به نوشته “فارن افرز” تنها سیاستی که دولت کنونی آمریکا می تواند برای پیش گیری از وقوع جنگ میان اسرائیل و ایران اتخاذ کند، به کارگیری سیاستی سرسختانه در قبال برنامه های اتمی و موشکی ایران و رفتارهای این کشور در منطقه است. واشنگتن در عین حال، باید به نتانیاهو بفهماند که تشدید تنش با ایران به زیان مناسبات اسرائیل و آمریکا تمام خواهد شد. و بالاخره، به نوشته “فارن افرز”، بایدن باید در عین حال با اعمال فشار بر دیگر امضاءکنندگان برجام و از طریق آنان به ایران این پیام صریح را بدهد که اقدام‌های تحریک آمیز تهران و برخی مواضع آن در مذاکرات وین نامعقولند و وقت زیادی نیز برای بازگشت به برجام باقی نمانده است.

در این فاصله، به نوشته فارن افرز، اسرائیل ممکن است با شیوه‌های تاکنونی مانع از پیشرفت برنامه اتمی ایران شود و بازگشت آمریکا به برجام را دشوار سازد. هدف اسرائیل، به نوشته “فارن افرز” می‌تواند واداشتن حکومت ایران به واکنش نظامی باشد تا به بهانه آن اسرائیل به تأسیسات ایران حمله کرده و آمریکا را وارد جنگی ناخواسته علیه جمهوری اسلامی ایران کند.