فاکس‌نیوز: ایران در حال ساخت تونل‌ با اهداف نظامی در مرزهای سوریه و عراق است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، شبکه خبری فاکس‌نیوز در گزارشی اعلام کرد که حکومت ایران در حال ساخت تونل‌هایی زیرزمینی به‌منظور انبار کردن موشک و سایر تجهیزات سنگین نظامی در مرز سوریه و عراق است. این شبکه خبری مبنای گزارش خود را تصاویر ماهواره‌ای جدید و «منابع اطلاعاتی غربی» معرفی کرده است. به نوشته فاکس‌نیوز این تصاویر از سوی این منابع اطلاعاتی بررسی و تایید  شده است.

فاکس‌نیوز در گزارشی که شامگاه سه‌شنبه نوزدهم آذرماه منتشر کرد محل ساخت این تونل‌ها را پایگاه نظامی موسوم به «امام علی» در مرزهای شرقی سوریه با عراق معرفی کرده است.

بر اساس این گزارش، نخستین تصویر ماهواره‌ای که در تاریخ پنجم اکتبر، سیزدهم مهرماه، امسال گرفته شده  مراحل ساخت تونل قابل مشاهده است.

در تصویر دوم، که دو هفته پس از آن گرفته شد ورودی تونل از بیرون پوشانده شده است اما حفاری‌‌ها کماکان ادامه داشته است.

این تصاویر ماهواره‌ای که از سوی فاکس‌نیوز منتشر شده است از جانب شرکت مخابراتی «ایمیج‌ست اینترنشنال» تهیه شده است.

 به نوشته فاکس‌نیوز ارزیابی‌های اطلاعاتی که از سوی چندین منبع انجام شده است نشان می‌دهد که این تونل در مراحل آخر ساخت است و به زودی عملیاتی خواهد شد.

در اردیبهشت ماه امسال نیز شبکه خبری فاکس‌نیوز در گزارش دیگری خبر داده بود که ایران در حال ساخت یک گذرگاه مرزی میان عراق و سوریه است. هدف از ساخت این گذرگاه انتقال آسان نیرو و سلاح‌های متعلق به ایران عنوان شده بود. بنابر گزارش‌ها محل ساخت این گذرگاه در نزدیکی همین پایگاه نظامی موسوم به «امام علی» است.

روزنامه آمریکایی نیویوک‌تایمز نیز هفته گذشته در گزارشی نوشت که ایران به‌طور مخفیانه در حال انتقال صدها موشک‌ کوتاه‌برد به عراق است. به نوشته نیویوک‌تایمز از این زرادخانه موشکی می‌‌شود به‌منظور هدف قرار دادن  اسرائیل، عربستان سعودی یا نیروهای آمریکایی در منطقه استفاده کرد.