فتنه ۹۸ فتنه ای از جنس رهبری

 

نگام ، سیاسی _ فتنه ۹۸  برای اولین بار توسط رهبر ایران مطرح شد. اصولگرایان و تندروها بلافاصله از این سخن رهبر ایران برای سرکوب و ترساندن و محکوم کردن رقبای سیاسی خود در داخل کشور استفاده کردند. فتنه ۹۸ اسم رمز آتش به اختیارها شد تا بتوانند پروژه سرکوب را در سال آینده اجرایی کنند

 

میثم بازیاری

 

هدف از طرح «فتنه ۹۸» پیش‌دستی برای حذف رقیب بود؟

ایرنا نوشت: یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب معتقد است هدف طیفی از اصولگرایان از بیان طرح «فتنه ۹۸» پیش‌دستی برای حذف رقیب سیاسی در انتخابات مجلس آینده است.

آذر منصوری، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در ارزیابی خود از هشدار اخیر برخی چهره‌های سیاسی درباره وقوع آنچه فتنه جدید می‌نامند گفت: این روش بخشی از اصولگرایان است که با نزدیک شدن به هر انتخاباتی با عنوانی جدید سعی در اتهام‌زنی قبل از انتخابات به اصلاح‌طلبان می‌کنند. مسئله به نظرم با توجه به سوابق این نوع رفتارها تا حدودی روشن است. آن‌ها می‌خواهند علاج واقعه را قبل از وقوع کنند، اما این بار نام تلاش اصلاح‌طلبان برای برگزاری انتخابات آزاد و زمینه‌سازی برای مشارکت حداکثری را فتنه ۹۸ گذاشته‌اند.

او اضافه کرد: آنچه این طیف از آن بیم دارد، در وهله اول حضور اصلاح‌طلبان به‌صورت منسجم در انتخابات است و در مرحله بعد، تحقق مشارکت حداکثری. به نظر نمی‌آید بتوان ترجمه دیگری برای عنوان فتنه ۹۸ با توجه به مجموعه رفتارهای اصلاح‌طلبان داشت.

منصوری افزود: این گروه بدون توجه به تحقق الزامات مشارکت حداکثری که یکی از شاخص‌های اعتماد و امید اجتماعی است، حاضر است برای حذف رقیب سیاسی به‌راحتی و در مصونیت کامل از هر عنوان اتهامی علیه رقیب استفاده کند و به نظر می‌آید دغدغه‌ای هم برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات ندارد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با تأکید بر اینکه به‌طور قطع این یک نوع پیش‌دستی برای حذف رقیب سیاسی در انتخابات است یادآور شد: در یکی از همین سایت‌های منتسب به اصولگرایان تندرو تحلیل کرده بودند که هدف اصلاح‌طلبان از طرح گفت‌وگوی ملی و تفاهم ملی زمینه‌سازی برای اعتراضات هفتم دی‌ماه بوده است. این در حالی است که اولاً جرقه اعتراضات هفتم دی ۹۶ را خودشان زدند و بعد که به حدی رسید که از دستشان خارج شد، آن را محکوم کردند. در حالی که مواضع اصلاح‌طلبان از ابتدا درخصوص این اعتراضات روشن بود.

منصوری اظهار کرد:‌ همه تحلیل‌های این طیف به انتخابات ‌و رسیدن به راه‌هایی برای حذف رقیب سیاسی ختم می‌شود. در حالی که طرح گفت‌وگوی ملی اصلاح‌طلبان نه ارتباطی به انتخابات دارد و نه اعتراضات. اتفاقاً بعد از اعتراضات، اصلاح‌طلبان تأکید بیشتری برای گفت‌وگوی ملی و رسیدن به تفاهم ملی برای حل مشکلات امروز ایران داشتند. حال این چه ربطی می‌تواند به انتخابات داشته باشد، آن‌ها که اتهام می‌زنند باید پاسخگو باشند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در بیان پیش‌بینی‌اش از حواشی پیرامون انتخابات مجلس آینده گفت: این بستگی به اقتضائات و اتفاقات سال ۹۸ دارد. ضمن آنکه آن‌قدر سیر تحولات پیچیده و پرشتاب است که پیش‌بینی را نسبت به دوره‌های قبل دشوارتر کرده است. اما یک قاعده وجود دارد و آن هم اینکه سبد رأی اصولگرایان ثابت است و رویشی به دنبال نخواهد داشت. اما اصلاح‌طلبان اگر بتوانند مانع ریزش سرمایه اجتماعی خود شوند و ‌زمینه‌های مشارکت حداکثری مردم را فراهم کنند، پیروزی آن‌ها محتمل است. اما در شرایط فعلی به نظر می‌آید بین مجموعه توان اصلاح‌طلبان و مشارکت حداکثری مردم در انتخابات نسبت امیدوارکننده‌ای وجود ندارد و در یک سال پیش‌رو کار اصلاح‌طلبان نسبت به انتخابات قبل بسیار دشوارتر خواهد بود.

آیت‎الله علم الهدی، نماینده ولی‎ فقیه در خراسان رضوی در خطبه‎های نماز جمعه هفتم دی‎ماه از فتنه ۹۸ سخن به میان آورده و گفته بود: « فتنه ۸۸ گذشت و ۹ سال نیز از آن سپری شد، اما آنچه برای ما مهم است فتنه ۹۸ است که در سال دهم فتنه ۸۸ است. مقام معظم رهبری در برخی فرمایشات خود اخیراً فرمودند که استکبار جهانی و دشمن در حال زمینه‌سازی و زمینه‌چینی است و دشمن درصدد است فتنه‌ای از نوع سال ۸۸ ایجاد کند و از اکنون نیز مشغول زمینه‌سازی برای آن فتنه است.»

 

مافی: کلید واژه فتنه ۹۸ برای استفاده در انتخابات سال آینده ساخته شده است

یک عضو فراکسیون امید استفاده از کلیدواژه فتنه ۹۸ را ابزاری برای اهداف سیاسی به خصوص انتخابات سال آینده دانست و گفت: هیچ فتنه‌ای در راه نخواهد بود و تنها از کلیدواژه فتنه ۹۸ برای انتخابات سال آینده استفاده می‌شود.

پروانه مافی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ما نمایندگان عضو فراکسیون امید هیچ موضوعی درباره فتنه آینده ندیده‌ایم و تنها کلیدواژه فتنه را از دیگران یعنی گروه‌های رقیب شنیده‌ایم. به همین دلیل به نظر می‌رسد که استفاده از این کلمات برای اهداف سیاسی به خصوص انتخابات سال آینده است تا ذهن مردم را مشوش کرده و القا کند که فتنه و مشکل بزرگی در راه است و یک جور ترس و اضطراب در بین مردم ایجاد کند.

وی افزود: گروه‌های رقیب با ترساندن و ارعاب به دنبال مدیریت ذهن مردم برای رسیدن به اهداف سیاسی‌شان هستند. چون اساسا فتنه‌ای در اصلاح طلبان و فراکسیون امید مطرح نیست و گروه‌های رقیب این خوراک را تنها برای رقابت در سال آینده مطرح کردند.

این نماینده اصلاح طلب مجلس همچنین اظهار کرد: قطعا آن‌ها حاضر به توضیح شفاف نمی‌شوند تا مردم فکر کنند که پشت پرده چیز است. توصیه‌ام به آن‌ها این است که مبارزات سیاسی و انتخاباتی جوانمردانه را دنبال کنند. چون ایجاد فضاهای مبهم توام با ارعاب و ترس، یک مبارزه انتخاباتی سالم نیست.

وی در جمع‌بندی گفت:‌ این افراد کلید واژه فتنه ۹۸ را برای استفاده در انتخابات سال آینده راه انداختند در صورتی که هیچ فتنه‌ای در راه نیست.

 

نایب رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی طرح کلیدواژه فتنه ۹۸ را حاصل نگاه سیاست‌زده نسبت به انتخابات سال آتی برای کنار زدن رقبای سیاسی دانست و گفت: با زنده‌کردن واژه‌هایی مثل فتنه، کشور هیچ نفعی نمی‌برد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، عبدالکریم حسین زاده نایب رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی طرح موضوعاتی مثل فتنه ۹۸ را موجب اضطراب آلود کردن و ایجاد التهاب در فضای سیاسی کشور دانست و گفت: با زنده‌کردن واژه‌هایی مثل فتنه، کشور هیچ نفعی نمی‌برد.

هشدار رهبری نسبت به دشمنی غرب ربطی به “طرح فتنه ۹۸” نداشت

نظر پزشکیان درباره کلید واژه فتنه ۹۸

وی با بیان این‌که «با زنده‌کردن واژه‌هایی مثل فتنه، کشور هیچ نفعی نمی‌برد»، گفت: من این را فقط یک نگاه سیاست‌زده نسبت به انتخابات و سال ۹۸ برای کنار زدن رقبای سیاسی به هر طریق می‌دانم و به کسانی که این موضوع را مطرح می‌کنند توصیه می‌کنم برای انتخابات آینده رقابت کنند، برنامه داشته باشند و سیاست خود را به صورت علمی نقد کنند چرا که این امر باعث اصلاح روندهای مدیریت سیاسی و کلان کشور می شود و غیر از این هر چه باشد کشور ضرر خواهد کرد.

یک سال مانده به انتخابات از فتنه ۹۸ می‌گویند!

اما و اگرهای اظهاراتی با کلیدواژه «فتنه»

وی با بیان اینکه «باید سرمایه گذاری روی اشتراکات را اصل قرار دهیم»، اضافه کرد: در شرایطی که خشم اجتماعی، ناامیدی، بی‌اعتمادی و طراحی کشورهای دیگر علیه خود را شاهد هستیم، نزدیک تر شدن، هم دل شدن و کنار گذاشتن هر چه باعث تقابل و شکاف می شود، به نفع ماست.

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس ادامه داد: اگر واقعاً دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی موضوع خاصی را رصد کرده‌اند، باید در جلسات علنی و غیرعلنی مجلس و در جلسات سایر قوا به آن پرداخته شود و برای آن چاره اندیشی شود تا از بروز هرگونه مسئله احتمالی برای کشور پیشگیری کنیم اما موضوع این است که ما تا به این لحظه چیزی در این باره نشنیده‌ایم و اطلاع خاصی در این زمینه نداریم.

حسین زاده با ابراز تأسف از اینکه «برخی در اظهاراتشان مکررا از رهبری هزینه می‌کنند»، یادآور شد: من تا امروز نشنیدم که رهبری چنین صحبتی کرده باشند. در اینکه خیلی از کشورها برای ما برنامه‌ریزی دارند و منافع خودشان را در اولویت قرار می‌دهند و نسبت به ما بی تفاوت نیستند شکی نیست، ما در همه سنوات چنین موضوعی را تجربه کردیم اما اینکه بر این مبنا بگوییم قرار است در سال ۹۸ اتفاقی بیفتد موضوع منطقی به نظر نمی‌رسد. ما باید یک جایی بین صحبت های رهبری و سوء استفاده از آن مرزی قائل شویم.

وی با بیان اینکه «نباید فضای کشور را با طرح این گونه مسائل مسموم کنیم»، تصریح کرد: طبیعتاً جناح های سیاسی با هم رقابت می‌کنند و بهتر است محل معامله این رقابت‌ها، منافع ملی نباشد. به دست آوردن مجلس و ریاست جمهوری موضوع مهمی است اما باید ببینیم این کار به چه قیمتی انجام می‌شود؟ آیا قیمت آن مسموم کردن فضای کشور، استرس‌زا کردن آن و سلب امنیت و برهم زدن وفاق و امنیت ملی است؟ قطعاً چندین مجلس و ریاست جمهوری هم ارزش این را ندارد که بخواهیم با چنین ترفندی به آن دست پیدا کنیم.

به گزارش ایسنا نایب رئیس فراکسیون امید مجلس، طرح موضوعاتی مثل فتنه ۹۸ را موجب اضطراب آلود کردن و ایجاد التهاب در فضای سیاسی کشور دانست و یادآور شد: همیشه مسائلی وجود داشته اما نهایتا فضا مدیریت شده و انتخابات ها برگزار شدند. این عقلانی است که همه ما باری از مسئولیت را به دوش بگیریم و مخاطرات را از کشور دور کنیم اما غیر از این هر چه باشد یک فضای سیاسی است که می‌خواهد امر سیاسی انتخابات را که باید در آن رقابت وجود داشته باشد بر هم بزند و آن را تبدیل به تقابل کند و نهایتا آنچه در این تقابل آسیب می بیند منافع و امنیت ملی است.

 

پس از اظهارنظرهای گوناگون پیرامون فتنه ۹۸، یک نماینده مجلس استفاده برخی از کلمه فتنه ۹۸ را بهره گیری نابجا از بیانات رهبری دانست و گفت: دادستان کل کشور باید به این موضوع ورود پیدا کند چون این عبارات تنها برای مردم نگرانی ایجاد می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز، علیرضا رحیمی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: کسانی که از فتنه ۹۸ سخن می‌گویند مشخصا آن را به تحرکات انتخابات ۹۸ ربط دادند که این اظهارات استفاده نابجا از بیانات رهبری و ایجاد دغدغه ونگرانی برای مردم است. آن هم در شرایطی که باید مقامات و افراد از تربیون‌ها برای تقویت همبستگی ملی و وجود نگاه واقع بیانه به آینده و نه نگاه بدبینانه استفاده کنند.

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم با نگاه بدبینانه وقایع را نگاه کنیم نتیجه آن حرکت جامعه به سمت آشفتگی و اغتشاش است که این خلاف ذات استفاده از تربیون‌های رسمی است. مهم امنیت ملی در کشور ما است.

وی با اشاره به هشدار مقام معظم رهبری نسبت به دشمنی غرب گفت: ایشان گفتند مردم مراقب خطرات بین المللی و وضعیت کشور باشند تا مورد سوءاستفاده دشمنان خارجی قرار نگیرند. نگاه رهبری هشداری برای ملت بود که نباید آن را با انتخابات ۹۸ و نگاه بدبیانه تفرقه افکنانه و شکست هم بستگی ملی نگریست.

این عضو هئیت رییسه مجلس در پایان گفت: به نظر می‌رسد دادستان کل کشور باید به این موضوع ورود پیدا کنند؛ چون ایجاد نگرانی و نگاه بدبیانه آن هم از تربیون‌های رسمی کشور درست نیست و باید مورد پیگیری و تحقیق قوه قضاییه قرار گیرد.

طرح موضوع فتنه ۹۸ خود فتنه انگاری است
عضو فراکسیون امید مجلس اظهار کرد: باید از کسانی که بحث فتنه ٩٨ را مطرح کردند این سوال را پرسید که دلیل طرح این موضوع چه بوده است. به نظر می‌رسد این یک فتنه انگاری است؛ زیرا مردم و مسئولین تغییر نکرده‌اند و برنامه‌ای هم در مسیر اقدامات جریانات مختلف سیاسی کشور وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ؛ محمد کاظمی ،عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دشمنان همیشه در حال توطئه هستند، در عین حال طرح موضوع «فتنه ٩٨» را فتنه انگاری دانست و گفت که چیز خاصی وجود ندارد که حکایت از فتنه داشته باشد.

وی اظهار کرد: باید از کسانی که بحث فتنه ٩٨ را مطرح کردند این سوال را پرسید که دلیل طرح این موضوع چه بوده است. به نظر می‌رسد این یک فتنه انگاری است؛ زیرا مردم و مسئولین تغییر نکرده‌اند و برنامه‌ای هم در مسیر اقدامات جریانات مختلف سیاسی کشور وجود ندارد.

وی با اشاره به حساسیت سال آینده به خاطر برگزاری انتخابات مجلس، افزود: چه بسا از حالا اقداماتی برای صلاحیت‌ها و نظارت استصوابی مطرح باشد. به هر حال ما چیز خاصی نمی‌بینیم که حکایت از فتنه داشته باشد.

نماینده مردم ملایر در مجلس ادامه داد: البته ما دشمنانی داریم که همیشه باید از انقلاب، نظام و آرمان هایمان در برابر آنها مراقبت کنیم و شکی نیست که دشمنان ما همیشه در حال توطئه هستند؛ ولی این که ما خودمان به دنبال چیزی باشیم که معلوم نیست منشاء و مبداء آن کجاست و چه خصوصیاتی دارد، اصلا طرحش به صلاح نیست.

به گزارش ایسنا کاظمی یادآور شد: معمولا گروه‌ها و جریانات فکری سیاسی در سال انتخابات اقداماتی علیه هم می کنند تا در انتخابات پیروز شوند، ممکن است منشأ طرح این قضیه هم چنین مسائلی باشد. لااقل جریان فکری اصلاح طلب به دنبال هیچ فتنه‌ای نیست و می‌خواهد مثل همیشه در انتخابات شرکت کند، در فضای سیاسی کشور فعال باشد، از دولت انتقاد کند و کارها را به پیش ببرد.

حجت الاسلام «محمدرضا زائری»، فعال فرهنگی اصولگرا که در شبکه‌های اجتماعی فعال است، در یادداشتی با عنوان «نوعی سخن آخر» نوشت: آن مقدار که لازم بوده در باره این نگرانی‌ها و خطرها بنویسم تا کنون با عناوین مختلف از جمله فتنه ۹۸ بارها گفته و نوشته‌ام و بیش از این وظیفه‌ای ندارم.

به گزارش انصاف نیوز، متن یادداشت آقای زائری در پی می‌آید:

پس از پیروزی انقلاب و استقرار جمهوری اسلامی به طور طبیعی مشکلات اجتماعی و معضلات عمومی در قالب اعتراض‌ها و درگیری‌های پراکنده در نقاط مختلف کشور بروز کرده و ناراحتی‌های مردم و دلخوری‌هایشان از عیب‌ها و ایرادها به شکل این گونه تشنج‌ها و درگیری‌ها به ظهور رسیده است.

در حدود بیست و پنج سال گذشته چندین نمونه از این گونه آشفتگی‌های اجتماعی دیده شده، اما متأسفانه مسؤولان کشور معمولاً ترجیح داده‌اند به جای توجه به ریشه‌ها و عوامل اجتماعی آن‌ها فوراً جوانب امنیتی این مسائل را برجسته کنند و با اشاره به ابعاد سیاسی ظاهری آنها از ریشه‌ها و موضوعات عمقی غفلت کرده‌اند و آتشی زیر خاکستر نگهداشته‌اند.

به تعبیر دیگر کوشیده‌اند که با پاک کردن صورت مسأله، برای حل آن اقدام کنند و آشغالهایی مثل بیکاری و فساد و فقر و حاشیه نشینی را به جای رفت و روب کردن و اصلاح، زیر فرش ظاهر زندگی روزمره پنهان سازند و هر بار با استفاده از اعتقاد مردم به اساس نظام و توجیه سوء استفاده دشمن موضوع را ظاهراً فیصله داده‌اند ولی به تعبیر رهبر انقلاب تلاشی برای بهبود «زخم»هایی که هدف «مگس» توطئه دشمنان است نکرده‌اند.

از آشوب مشهد (سال ۷۱)، ناآرامی‌های قزوین (سال ۷۳) و اغتشاشات اسلامشهر (سال ۷۴) تا ماجرای کوی دانشگاه (سال ۷۸)، حوادث بعد از انتخابات و فتنه (سال ۸۸) و درگیری‌های اخیر (سال ۹۶) معمولاً کسی از بزرگان و علما و مدیران رسمی و مسؤولان برای تحلیل دقیق و انجام پیمایش و مطالعه علمی و نظرخواهی از نخبگان جامعه شناس و کارشناسان و متخصصان اقدام نکرده و بر عکس به محکوم کردن و شعاردادن در نماز جمعه و راهپیمایی‌ها اکتفا کرده‌اند و گویا این قصه ادامه دارد…

همیشه وقتی زخم‌های کهنه و پنهان بی مداوا رها شوند روزی سر باز می‌کنند. مسایلی مانند مرگ مشکوک زهرا بنی یعقوب در سال ۸۶ دو سال بعدش به مصیبت‌های سال هشتاد و هشت رسید. اکنون مسایلی مشابه ذهن و زبان همه را درگیر کرده است و کاش کسی از نهادهای مسؤول تا دیر نشده برای این پرسش‌های تلخ و جدی پاسخی قانع کننده بدهد.

در این صفحه و سایر فرصت‌های موجود (مانند وبلاگ در سال ۸۸) به بهانه‌های مختلف کوشیده‌ام تا بر اساس وظیفه و تعهد دینی و ملی و انسانی و به سهم بسیار ناچیز خود نسبت به این جنبه حساس و خطرناک موضوع هشدار دهم و تهدیدهای آینده را برشمارم.

اکنون احساس می‌کنم بیش از این گفتن و تکرار کردن نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه موجب سوء تفاهم و اسباب دردسر است و بعد از این تکلیف شرعی و وظیفه اخلاقی هم بر دوش خود نمی‌بینم.

به همین دلیل پس از این دیگر در این باره سخنی نخواهم گفت و چیزی نخواهم نوشت، زیرا باور دارم آن مقدار که لازم بوده در باره این نگرانی‌ها و خطرها بنویسم تا کنون با عناوین مختلف از جمله فتنه نود و هشت بارها گفته و نوشته‌ام و بیش از این وظیفه‌ای ندارم.