فخرالدین آلتون رئیس دفتر ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه: قدس به اسرائیل تعلق ندارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامفخرالدین آلتون رئیس دفتر ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه: در نظر است که در چهارچوب به اصطلاح طرح صلح امریکا قدس به اسرائیل داده شود

فخرالدین آلتون رئیس دفتر ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه با اشاره براینکه، در نظر است که در چهارچوب به اصطلاح طرح صلح امریکا قدس به اسرائیل داده شود، اظهار داشت، قدس به اسرائیل تعلق نداشته و پیشنهاد اینجا به دیگران نمیتواند تصمیم طرف ثالث باشد.

آلتون با انتشار یک پیام توییتری بزبان انگلیسی، به اصطلاح طرح صلح امریکا در رابطه با مسئله اسرائیل – فلسطین را مورد ارزیابی قرار داد.

آلتون با اشاره براینکه، این طرح چیزی بجز مشروع ساختن اشغال خاکهای فلسطین و ساخت و ساز مراکز مسکونی از سوی اسرائیل نمی باشد، اظهار داشت، این طرح نه قابل اجرا بوده و نه حاوی یک ارزیابی عادلانه دایر بر وضعیت در ساحه می باشد. هدف از این طرح زیر پا گذاشتن خواسته های فلسطینیان و تطمین اسرائیل می باشد.

آلتون با تاکید براینکه، تمامی جهان با برسمیت شناختن قدس بعنوان پایتخت اسرائیل از سوی امریکا مخالف می باشد، گفت، در نظر است که در چهارچوب به اصطلاح طرح صلح امریکا قدس به اسرائیل داده شود. قدس به اسرائیل تعلق نداشته و پیشنهاد اینجا به دیگران نمیتواند تصمیم طرف ثالث باشد. ایراد بیانات بدون  حمایت، توافق و تائید هر دو طرف، بجز تاسیس بی ثباتی در منطقه، هیج نفعی نخواهد داشت.

آلتون با اشاره براینکه، گامهای تکطرفه برداشته شده از سوی امریکا و اسرائیل، بعنوان خون و اشک جشم به منطقه باز گشته است، ابراز داشت، نتانیاهو بخاطر آینده سیاسی خود یک بازی سیاسی متوسل شده است. در کشور خود تحت فشار قرار دارد. سعی می کند که با استفاده نامسئولانه از مسئله حساسی چون صلح، مکتسبات سیاسی بدست بیاورد. در حالیکه انتخابات ماه مارس نزدیک می شود، نمی توان اجازه داد که مناطق مقدس را آلت دست سیاست بکند.

فخرالدین آلتون در ادامه افزود، این طرح نشان می دهد، منطقه باید بدون مداخله خارجی با مسائل خود علاقه دار بشود. چنین مشاهده می شود، برخی از کشورهای خلیج که از دور و نزدیک با مساوات، عدالت و صلح علاقه دار نمی باشند، از این طرح حمایت می کنند. این کشورها باید به افکار عمومی عرب و مسلمان حساب بدهند.