فراخوان دبیر کل سازمان کشورهای آمریکایی برای تررویستی نامیده شدن حزب الله

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدبیر کل سازمان کشورهای آمریکایی، از کشورهای عضو خواست که حزب الله را به عنوان یک سازمان تروریستی شناسایی کنند.

لوئیس آلماگرو، دبیر کل سازمان کشورهای آمریکایی (OAS)، از کشورهای عضو خواست که حزب الله را به عنوان یک سازمان تروریستی شناسایی کنند.

لوئیس آلماگرو در نامه خود به شورای دائمی OAS، ضمن ابراز تسلیت به دلیل فرارسیدن ۲۵ مین سالگرد حمله به مرکز فرهنگی یهودیان در آرژانتین گفت که لازم است اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از تکرار چنین حملاتی صورت گیرد.

آلماغرو گفت: “ما باید حزب الله را به عنوان یک سازمان تروریستی شناسایی کنیم که اصول کرامت انسانی را که ما در این منطقه  از آن دفاع می کنیم، را هدف قرار می دهد.”

آلماغرو تاکید کرد: “ضد یهودی بودن به مثابه یک پستی در سطح جهان است و هر کشوری در منطقه باید اقدامات احتیاطی خاصی علیه آن انجام دهد.”

همچنین قبلا رئیس جمهور آرژانتین موریسیمو ماکری، برای شناسایی حزب الله به عنوان یک سازمان تروریستی در کشور، دستورالعملی را که در این راستا تهیه شده بود را امضا کرده بود.

واحد اطلاعات مالی (UIF) که به وزارت خزانه داری در این کشور گزارش می دهد، خواستار انسداد دارایی های حزب الله در کشور شده است. در یک بیانیه نوشته شده توسط UIF،  حزب الله به عنوان یک “سازمان تروریستی” معرفی شده است.

حمله AMIA که به عنوان “خونین ترین حمله در تاریخ آرژانتین” ثبت شد، در سال ۱۹۹۴روی داد. در این حمله ۸۵ نفر کشته و بیش از ۳۰۰ نفر زخمی شدند. سازمان اطلاعات ایران و حزب الله  متهم به انجام این حمله شده اند.