فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا و آمریکا: انتخابات سوریه نه آزاد است و نه منصفانه / وزارت خارجه ترکیه: انتخابات رژیم سوریه بازتاب اراده آزاد مردم نیست / هیات پارلمانی ایرانی برای نظارت بر انتخابات وارد دمشق شد !!!

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزیران خارجه کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند انتخاباتی که قرار است روز چهارشنبه پنجم خرداد ماه در سوریه برگزار شود، نه آزاد است و نه منصفانه، و برگزاری این انتخابات در خارج از چارچوب مشخص سازمان ملل را تقبیح می‌کنند. وزارت امور خارجه ترکیه هم اعلام کرد انتخابات امروز رژیم سوریه بازتاب اراده آزاد مردم نبوده و نامشروع است.

وزیران خارجه کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند انتخاباتی که قرار است روز چهارشنبه پنجم خرداد ماه در سوریه برگزار شود، نه آزاد است و نه منصفانه، و برگزاری این انتخابات در خارج از چارچوب مشخص سازمان ملل را تقبیح می‌کنند.

وزیران خارجه این کشورها در این بیانیه مشترک که روز سه‌شنبه چهارم خرداد منتشر شد گفتند: ما تصمیم رژیم اسد برای برگزاری انتخابات در خارج از چارچوب مشخص شده در قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل را تقیبح، و از تمامی صداها در سوریه از جمله نهادهای مدنی و مخالفان در سوریه که روند انتخاباتی را نامشروع خوانده‌اند، حمایت می‌کنیم.

این بیانیه می‌افزاید: همان‌گونه که در قطعنامه شورای امنیت آمده است، انتخابات باید آزاد و منصفانه و تحت نظارت سازمان ملل و با بالاترین استانداردهای بین‌المللی، شفافیت و پاسخگویی، برگزار شود، برای این که یک انتخابات معتبر باشد، همه سوری‌ها از جمله کسانی که درون مرزها بی‌خانمان شده‌اند، پناهندگان، جوامع اقلیت در دیگر کشورها و در محیطی امن و بی‌طرف باید اجازه داشته باشند در آن شرکت کنند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد بشار اسد قرار است روز چهارشنبه با برگزاری یک انتخابات، حاکمیت خاندان خود بر سوریه را گسترش دهد.

جنگ داخلی سوریه در حالی وارد یازدهمین سال شده است که ایران و روسیه، از حامیان جدی حفظ بشار اسد در قدرت در سوریه هستند. به گزارش آسوشیتدپرس، بیش از نیم میلیون نفر در جنگ سوریه جان خود را از دست دادند و بیش از نیمی از جمعیت ۲۰ میلیون نفری آن از خانه و زندگی خود آواره شدند.

وزارت خارجه ترکیه: انتخابات رژیم سوریه بازتاب اراده آزاد مردم نیست
وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد انتخابات امروز رژیم سوریه بازتاب اراده آزاد مردم نبوده و نامشروع است.

وزارت خارجه ترکیه: انتخابات رژیم سوریه بازتاب اراده آزاد مردم نیست

وزارت امور خارجه ترکیه در رابطه با انتخابات امروز رژیم اسد در سوریه بیانیه‌ای منتشر کرد.

به گزارش آناتولی ، در متن این بیانیه آمده است: انتخابات امروز رژیم سوریه بازتاب اراده آزاد مردم نبوده و نامشروع است. انتخابات مذکور که در شرایط فاقد آزادی و ناعادلانه برگزار شده، با کلام و روح قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل در مورد راه حل سیاسی اختلافات سوریه مغایر بوده و نشان‌دهنده رویکرد غیرصادقانه رژیم در قبال روند سیاسی است.

وزارت امور خارجه ترکیه همچنین تاکید کرد که این حائز اهمیت است که نباید اجازه داد رژیم با برگزاری انتخاباتی که نتیجه آن مشخص است برای خود مشروعیت تصنعی تامین کرده و روند سیاسی بدون وقفه با تسهیل‌گری سازمان ملل متحد، تحت مالکیت و رهبری سوری‌ها ادامه یابد. ترکیه به تلاش خود در این راستا با عزم راسخ در همبستگی با مردم سوریه ادامه خواهد داد.

  • گام خلاف روند ژنو رژیم اسد و حامیانش

برگزاری انتخابات رژیم اسد از سوی دیگر به مثابه نقض تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

با توجه به نقشه راه روند ژنو که بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد در دسامبر ۲۰۱۵ تعیین شده، حاوی تشکیل دولت انتقالی، نگارش قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات است.

اما رژیم اسد همواره در زمینه تشکیل دولت انتقالی و ادامه کار کمیته قانون اساسی سوریه مانع تراشی کرده است.

از سوی دیگر ایران و روسیه که در گفتار از فعالیت کمیته مذکور حمایت می‌کنند، از اعمال فشار بر روی رژیم اسد امتناع می‌کنند.

هیات پارلمانی ایرانی برای نظارت بر انتخابات وارد دمشق شد

یک هیات از مجلس شورای اسلامی ایران به منظور نظارت بر روند انتخابات ریاست جمهوری سوریه به این کشور سفر کرد. این هیات پارلمانی ایرانی به گزارش خبرگزاری‌های ایران به دعوت دولت سوریه به این کشور وارد شده است. انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه، روز چهارشنبه ۵ خرداد/۲۶ مه، برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری‌های رسمی ایران، یک هیات پارلمانی ایرانی به ریاست زهره الهیان، نماینده مجلس شورای اسلامی ایران و رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی، به منظور نظارت بر روند انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه، وارد دمشق شده است.

زهره الهیان، ضمن ابراز خرسندی از بازگشت ثبات به سوریه گفت: شواهد حاکی از آن است که انتخاباتی با مشارکت بالا را شاهد خواهیم بود و مردم به مناسب‌ترین فرد برای بازسازی سوریه و تحقق پیشرفت این کشور رای خواهند داد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ایران، ضمن تاکید از حمایت ایران در بازسازی سوریه، یادآور شد: مجلس جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۹۰ تعاملات با مجلس سوریه را حفظ کرده است.

پیش از این، رئیس مجلس سوریه، حضور مردم این کشور در پای صندوق‌های رای را نشانه موفقیت این کشور در جنگ سوریه عنوان کرده بود.

این دومین انتخابات ریاست‌جمهوری در سوریه از زمان آغاز جنگ داخلی در این کشور است.