فرانسه خواهان نزدیکی بیشتر به دولت اسرائیل است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – اتحادیه یهودیان طرفدار صلح در فرانسه سخنان امانوئل ماکرون مبنی بر یکسان بودن «یهودی‌ستیزی» با «ضدصهیونیستی» نشانه تمایل این کشور برای نزدیکی بیشتر به دولت اسرائیل دانست

بموجب خبرگزاری آناتولی ، پیتر آبکاسیس مدیر روابط عمومی اتحادیه یهودیان طرفدار صلح در فرانسه و دومنیک ویدال، روزنامه‌نگار در گفتگو با خبرنگار آناتولی به بررسی توهین‌ کلامی جلیقه‌زردها به آلیان فینکلکروت، اندیشمند فرانسوی یهودی‌تبار و اظهارات اخیر امانوئل ماکرون پرداختند.

آبکاسیس در واکنش به اظهارات امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه مبنی بر یکسان‌بودن «یهودی‌ستیزی» با «ضدصهیونیستی» گفت:

او با این سخنان نشان داد که در برابر فشارهای سازمان‌های یهودی و لابی‌های حامی اسرائیل شکست خورده است. فرانسه می‌خواهد به دولت اسرائیل نزدیک باشد.

ماکرون می‌خواهد نشان دهد با یهودیان جامعه و شورای یهودیان هماهنگ عمل می‌کند، با فشار آنها ضدصهیونیست را همتراز با ضد یهودیت اعلام کرد.

او می‌خواهد اسرائیل را در سیاست داخلی و خارجی راضی نگه دارد. فرانسه سیاست نزدیکی به دولت اسرائیل در پیش گرفته است. این اظهارات نشان می‌دهد که منتقدان صهیونیسم مجازات خواهند شد.

این موضوع نگران کننده است زیرا تنها راهی که می‌توانیم اسرائیل را مجبور به رعایت حقوق بین المللی کنیم انتقاد از صهیونیسم است.”

دومنیک ویدال، روزنامه نگار فرانسوی نیز این اظهارات را نادرست دانسته و به خبرنگار آناتولی گفت:

”نباید نقد صهیونیسم در فرانسه ممنوع و مجازاتی شبیه یهودی‌ستیزی داشته باشد. دولت از توهین‌ کلامی به آلیان فینکلکروت سوءاستفاده و علیه جنبش جلیقه زردها سیاهنمایی کرده است یهودی‌ستیز دانستن این جنبش بسیار اشتباه است.”