فرانسه هماهنگ‌کننده پاسخ قدرت‌های جهانی به ایران؛ اقدام غنی‌سازی ۶۰ درصدی، تحولی «جدی» است/ گزارش امنیتی آمریکا: غنی‌سازی ۶۰ درصدی قدمی به‌سوی اورانیوم ۹۰ درصد است/کشورها باید در رد تصمیم ایران متحد باشند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ کارشناسان امنیتی و اطلاعاتی آمریکا در گزارشی ۲۷ صفحه‌ای به قصد ایران برای آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم اشاره کرده و آن را قدمی برای رسیدن به اورانیوم تا ۹۰ درصد غنی‌شده دانسته‌اند که می‌تواند در سلاح اتمی به کار گرفته شود.


در این گزارش سالانه که روز ۱۳ آوریل منتشر شده، آمده است: «ما بر این نظر هستیم که ایران در حال حاضر فعالیت‌های کلیدی را که بر اساس برآورد ما برای تولید یک سلاح هسته‌ای لازم است انجام نمی‌دهد.»


کارشناسان امنیتی و اطلاعاتی آمریکا گفته‌اند: «در صورتی که تحریم‌ها علیه تهران برداشته نشود، مقامات ایرانی احتمالا این امکان را به کار گرفته و به سمت غنی سازی ۶۰ درصدی خواهند رفت و نیز یک راکتور آب سنگین ۴۰ مگاواتی خواهند ساخت.»


همچنین فرانسه شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد که در پی اعلام غنی‌سازی شصت درصدی اورانیوم از سوی جمهوری اسلامی، واکنش قدرت‌های جهانی به این اقدام را هماهنگ می‌کند.


دفتر ریاست جمهوری فرانسه گفت که اقدام ایران، تحولی «جدی» است و پاسخ به آن، نیازمند هماهنگی میان امضا‌کنندگان برجام و دولت ایالات متحده آمریکاست.
ساعاتی پیشتر، جن ساکی، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید گفت: «ما بیانیه تحریک‌آمیز ایران را در آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم جدی می‌گیریم، و کشورهای ۵+۱ (پنج عضو دائم شورای امنیت – چین، ‌روسیه، فرانسه، بریتانیا و آمریکا – به علاوه آلمان) باید در ردّ تصمیم ایران به غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم متحد باشند. این اقدام جدی بودن ایران را در مذاکرات هسته‌ای زیر سئوال می‌برد و بر لزوم بازگشت به تعهد متقابل به برجام تاکید می‌نهد.»

از سویی، اچ‌آر مک‌مستر، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در دولت دونالد ترامپ، به نشریه اسرائیلی جروزالم پست گفت که به نظر او، نیروهای تندرو در ایران تا پس از انتخابات ریاست جمهوری نخواهند گذاشت توافقی با قدرت‌های جهانی صورت گیرد. او افزود که پس از انتخابات، تندروها خود وارد مذاکره با طرف‌های درگیر خواهند شد. به گفته آقای مک‌مستر، آنها مرگ آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را قریب‌الوقوع می‌دانند.


روز سه شنبه، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزات امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران که برای ادامه مذاکرات احیای برجام به وین سفر کرده است، از تصمیم تهران به آغاز غنی‌سازی اورانیوم با ۶۰ درصد خلوص خبر داد.


به گزارش خبرگزاری ایرنا، عباس عراقچی تصمیم به آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی در ایران را در نامه‌ای که روز سه‌شنبه به رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فرستاده، اعلام کرده است.


در نامه آقای عراقچی به آقای گروسی همچنین گفته شده است که یک‌هزار سانتریفیوژ دیگر با ۵۰ درصد ظرفیت بیشتر به ماشین‌های موجود در تاسیسات نطنز، علاوه بر جایگزینی ماشین‌های صدمه دیده، اضافه می‌شود.