فرزند کاووس سیدامامی: مأموران مادرم را تهدید کردند

نگام ، حقوق بشر _ رامین سیدامامی، فرزند کاووس سیدامامی، جامعه شناس و فعال محیط زیست که در زندان اوین به شکل مشکوکی درگذشت، چهارشنبه شب ۱۴ فوریه/۲۵ بهمن در وبلاگ شخصی‌اش نوشت که مأموران قضایی دادسرای ناحیه ۲۷ تهران روز جمعه ۲۰ بهمن مادرش را به این دادسرا احضار کردند و ضمن اعلام خبر مرگ پدرش، مادرش را به مدت سه ساعت مورد بازجویی قرار داده و تهدید کردند که در صورت صحبت با رسانه‌ها او را نیز بازداشت خواهند کرد. رامین سیدامامی در مورد فیلم پدرش که در زندان پیش از مرگ مشکوک وی تهیه شده، نوشته که این فیلم را با رنج و مرارت دیده است، اما: «به صراحت می‌تواند بگوید که از دیدنش نمی‌شود نتیجه قطعی گرفت، چرا که چگونگی وقوع مرگ در فیلم دیده نمی‌شود».

به گزارش رادیو فرانسه رامین سیدامامی در باره این فیلم نوشته است: «به صراحت میتونم بگم که از دیدنش نمیشه نتیجه قطعی گرفت، چرا که چگونگی وقوع مرگ در فیلم دیده نمیشه. اونچه که در فیلم دیده میشه اینه که پدر من عصبی و بی‌قراره. با خودِ واقعیش زمین تا آسمون فاصله داره. مدام از یک طرف سلول به طرف دیگه میره. پریشونه. قاطعانه میتونم بگم که اون مردی که با پای خودش و به تنهایی به اتاق مجاور میره، که به ما گفتن “دستشوییه”، در اوضاع روحی خوبی نیست. هفت ساعت بعد جسدی رو از همون اتاق بیرون میارن. تقاضای وکیل‌ها برای دیدن این سلول رد شد.»

رامین سیدامامی همچنین گزارشی را که پیش‌تر نیروهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی به نقل از عمویش منتشر کرده بودند، تکذیب می کند. در حالی که برخی از رسانه های نزدیک به نیروهای امنیتی از قول کامران سیدامامی، عمومی رامین سیدامامی نوشته بودند: «بنده و همسر مرحوم برادرم جنازه را دیده‌ایم و به‌جز آثار حلق‌آویز شدن که روی جنازه معلوم است و این موضوع در فیلم زندان هم کاملا مشخص است، هیچ مسئله دیگری وجود ندارد و خودکشی از طریق حلق‌آویز کردن کاملا مشهود است.»

رامین سیدامامی گفته است که روز ۲۳ بهمن که او و مادرش به همراه دو وکیل به پزشکی قانونی کهریزک رفته‌اند، اجازه دیدن جسد و گزارش پزشکی به آنها داده نشده و به آنها گفته شده است که: «کالبدشکافی روال عادی پس از مرگ در زندانه و گزارش پزشکی قانونی هم روال اداری خودش رو داره و حتی در صورت تسریع ۴ تا ۶ هفته صدورش طول میکشه.»

او همچنین تأکید کرده است: «من تنها عضو خانواده بودم که فیلم رو دیدم. میخوام اینجا تأکید کنم که برخلاف گزارش‌های پراکنده، عموی من فیلم رو ندیده. همچنین هیچ‌یک از عموهای من با رسانه‌ها صحبت نکردند و حرفهای نقل شده از سوی آنها درست نیست».

کاووس سیدامامی، استاد جامعه‌شناسی، کارشناس محیط زیست که شهروند دوتابعیتی ایرانی ـ کانادایی است در روز ۴ بهمن‌ماه بازداشت و روز ۲۰ بهمن خبر مرگ‌ش اعلام شده بود. دستگاه قضایی ایران کمتر از دو هفته پس از بازداشت کاووس سیدامامی، اعلام کرد که این پژوهشگر و فعال ۶۴ ساله محیط زیست در زندان اوین خودکشی کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل دوشنبه گذشته از ممانعت نهادهای مسئول در ایران از انجام “تحقیقات مستقل” و امتناع از تحویل جسد کاووس سیدامامی به خانواده‌اش خبر داد و اعلام کرد: تحویل جسد به خانواده سیدامامی، با پیش‌شرط خاکسپاری فوری و بدون کالبدشکافی مستقل این فعال محیط زیست همراه بوده است.

رامین سیدامامی همچنین در توییتر دیشب خود نوشته است که اجازه برگزاری مراسم ختم پدرش به آنها داده نشده و از مسجدی که قرار بود مراسم در آنجا برگزار شود، با آنها تماس گرفته شده و گفته اند که امکان برگزاری این مراسم وجود ندارد.

پیکر کاووس سیدامامی سه‌شنبه گذشته در گورستان امامه در حدود ۴۰ کیلومتری تهران به خاک سپرده شد.

مرگ مرموز کاووس سیدامامی اعتراضات بسیاری را در داخل و خارج از کشور برانگیخته است. در واقع طی هفته های اخیر مرگ‌های مشکوک بسیاری در زندان‌های ایران رخ داده است و مرگ مرموز کاووس سیدامامی نیز از جمله آنهاست.

با بالا گرفتن اعتراضات داخلی و بین‌المللی به مرگ‌های مشکوک در زندان‌های ایران، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران دیروز، چهارشنبه کمیته ویژه‌ای را برای رسیدگی به این موضوع تعیین کرد.

حسن روحانی به وزرای کشور، اطلاعات، دادگستری و معاون حقوقی رئیس‌جمهوری مأموریت داده است تا جزئیات این موضوع را دقیقاً رسیدگی و پی‌گیری کنند و نتایج بررسی‌های خود خصوصاً قصور ها و یا تقصیر های احتمالی در این خصوص را به رئیس‌جمهوری گزارش دهند.