فرصت طلایی «شاه‌دنیز» برای باکو و کاغذ پاره‌های تحریم در تهران

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ یک کارشناس حوزه بین‌الملل انرژی با بیان اینکه دیپلماسی انرژی دریای‌ خزر آنچنان دست‌خوش تحولاتی شد که در نتیجه آن در همین اواخر به‌دنبال جنگ قره‌باغ جمهوری اسلامی ایران ناگزیر نقشی انفعالی داشت، گفت: متاسفانه بدلیل تحریم‌ها، درآمد و سهم ایران از تولید و فروش فاز دوم گاز شاه‌دنیز به حسابی در «جزایر کیمن» واریز و بعد هم مسدود شد.


محمود خاقانی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره خط لوله تاپ و میدان شاه‌دنیز و فرصت‌های ایران برای صادرات انرژی، اظهار داشت: با تداوم تحریم صنعت نفت وگاز ایران و توقف حضور ایران در معاوضه انرژی نفت و گاز دریای خزر با خلیج‌فارس در دولت دهم فرصتی طلائی برای باکو فراهم آمد و جمهوری‌آذربایجان توانست با کمک و حمایت ترکیه، چین، اسرائیل و روسیه گاز فاز دوم میدان گازی شاه‌دنیز در آب‌های دریای خزر را هم تولید کرده و صادرات آن را به اروپا از روز پنج شنبه ۱۱ دیماه ۹۹ شروع کند.


وی ادامه داد: بر اساس قرارداد میان طرفین، جمهوری آذربایجان قرار است از فاز دوم میدان شاه‌دنیز در دریای‌خزر و از طریق خط لوله کریدور قفقاز جنوبی به طول ۳۵۰۰ کیلومتر، سالانه شش میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه و ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز به اروپا صادر کند و قرار است ظرفیت این خط لوله تا دو برابر افزایش یابد.


وی افزود: مجلس هفتم با طرح تثبیت قیمت‌ها به منظور روی کار آوردن دولت نهم در آخرین بودجه دولت هشتم همان کرد که این روزها مجلس یازدهم برای تصرف سمت ریاست جمهوری سیزدهم با آخرین بودجه دولت دوازدهم می‌کند. در همان ایامی که جمهوری آذربایجان قرارداد صادرات گاز به اروپا و سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیارد دلاری در این راستا را امضاء کرد دولت نهم و دهم تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه جمهوری اسلامی ایران را کاغذپاره نامید و طرح معاوضه انرژی حوزه دریای‌خزر با خلیج‌فارس که در دولت هفتم و هشتم اجرا و بندر نفتی نکا، خطوط لوله انتقال نفت‌خام و گاز طبیعی و غیره طراحی، سرمایه‌گذاری و احداث شدند، در دولت دهم تعطیل شدند و دیپلماسی انرژی دریای‌خزر جمهوری‌اسلامی‌ایران آنچنان دست‌خوش تحولاتی شد که در نتیجه آن در همین اواخر بدنبال جنگ قره‌باغ جمهوری اسلامی ایران ناگزیر نقشی انفعالی داشت.


این کارشناس حوزه بین‌الملل انرژی تصریح کرد: در دولت هفتم و هشتم تلاش زیادی بعمل آمد و شرکت ملی نفت ایران توانست ده درصد سهام در میدان دریای خزر شاه‌دنیز جمهوری آذربایجان را بدست بیاورد. اما متاسفانه بدلیل تحریم‌ها، درآمد و سهم ایران از تولید و فروش فاز دوم گاز شاه‌دنیز به حسابی در «جزایر کی‌من» واریز و بعد هم مسدود شد.


وی ادامه داد: شرکت نیکو در لوزان سوئیس وابسته به شرکت ملی نفت ایران با سهم ۱۰ درصدی، همراه با شرکت‌های بی‌پی بریتانیا بعنوان مجری پروژه، لوک‌اویل روسیه، پتروناس مالزی، سوکار جمهوری آذربایجان و شرکت ملی نفت ترکیه ۲۲ میلیارد دلار در فاز دوم میدان شاه‌دنیز دریای‌خزر جمهوری‌آذربایجان سرمایه‌گذاری کرده‌اند. همچنین بیش از ۱۰ شرکت بین‌المللی حدود ۱۸میلیارد دلار برای احداث خط لوله کریدور قفقاز جنوبی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

وی افزود: جمهوری آذربایجان دو سال پیش تولید محدود گاز از فاز دوم شاه‌دنیز را آغاز کرد و گاز تولیدی این میدان راهی ترکیه شد و درتاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ گاز طبیعی فاز دوم میدان شاه‌دنیز برای تحویل به مشتریان یونانی، آلبانی و ایتالیائی به اروپا رسید.


وی با اشاره به خصوصی‌سازی‌های نادرست در کشور گفت: متاسفانه اصحاب ثروت و قدرت و کاسبان تحریم درصدد تداوم تحریم‌ها برای منافع اقتصادی‌شان هستند.

✍️ دیدگاه شما 🙏