فرماندار شهر قدس: من دستور شلیک دادم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، قلعه حسن‌خان در جنوب غربی تهران، از کانون‌های اعتراضات اخیر بود. فرماندار این شهرستان می‌گوید نیروی انتظامی فرمان تیراندازی نداشت اما او دستور داد هرکس را که وارد فرمانداری شد بزنند. لیلا واثقی از سپاه هم تقدیر کرده است.

لیلا واثقی، فرماندار شهر قدس به روزنامه ایران گفته که در جریان تظاهرات مردم شهرستان در روز ۲۵ آبان، نیروی انتظامی نمی‌خواست با مردم مقابله کند و نیروهای فرمانداری هم آنجا را خالی کرده و رفتند: «…فقط تعداد کمی از پرسنل مرد فرمانداری مانده بودند… مهاجمان رفتند پمپ بنزین ثارالله را آتش زدند و برگشتند… وقتی رسیدند که تعدادی از نیروهای انتظامی داخل فرمانداری که مسئول حفاظت بودند رفته بودند اطراف شهرداری برای محافظت. یک تعداد محدودی اینجا در فرمانداری ماند و وقتی جمعیت را با آن خشم دیدند، از در ورودی فرمانداری عقب‌تر آمدند. معترضان در را شکستند و سینه سپر کردند و گفتند اگر می‌توانید ما را بزنید چون می‌دانستند نیروی انتظامی دستور شلیک ندارد…»

واثقی تصریح کرده که خودش به نیروی انتظامی دستور داد به هر کس وارد فرمانداری شد تیراندازی کنند. او اضافه کرده که وقتی معترضان فرمانداری را تصرف کردند، به سپاه پاسداران رفت و با نیروهای امنیتی بازگشت.

فرماندار شهر قدس این را هم گفته که نیروی انتظامی پس از ورود معترضان به ساختمان فرمانداری دو تیر هوایی شلیک کرد که باعث شلوغی بیشتر شد: «لذا معترضان آمدند داخل.آن زمان من در طبقه دوم بودم؛ گفته بودم می‌خواهم با جمعیت صحبت کنم. اما آنقدر خشمگین بودند که نمی‌شد صحبت کرد. عده‌ای از اعضای شورای تأمین شامل دادستان، رئیس دادگستری، رئیس اطلاعات و شهردار و بچه‌های دفتر ایستاده‌ بودیم که بتوانیم کاری انجام دهیم. کسی هم به ما اطلاع نداده بود که معترضان داخل ساختمان ریخته‌اند و کسی هم برای محافظت نیست. ما از پنجره اتاق متوجه شدیم که اینها داخل آمده‌اند و از نیروهای انتظامی کسی جز یک سرباز باقی نمانده بود. سربازی که باید برای شهامتش از او تقدیر کنیم. او آمد اطلاع داد که مردم داخل آمدند. تصمیم گرفتیم که برویم و با نیروهای بیشتری برگردیم. رفتیم مقر سپاه، نیرو جمع کردیم و بعد از چند ساعت برگشتیم. ساعتش خاطرم نیست اما هوا تاریک شده بود که اینها حمله کردند. ما تا ساعت ۹در مقر سپاه بودیم. خیلی ناراحت و عصبانی بودم. خیلی بحث کردم که چه کسی گفته نیروها نباشند یا جا را خالی کنند. در نهایت یک شورای تأمین دیگری در سپاه تشکیل دادیم و سریع به فرمانداری برگشتیم»

واثقی تاکید کرده که از روز اول سپاه بود که کمک کرد: «ولی تعداد نیروهای آنها هم زیاد نبود. اینکه شهر قدس یکی از پرتراکم‌ترین شهرها است هم کار را سخت می‌کرد. مثلاً وقتی نیروی انتظامی می‌خواست به مرکز شهر برود با جمعیت دو هزار نفری مواجه می‌شد؛ در حالی که تعداد خودشان نهایتاً ۴۰ نفر بود.»

او در جواب خبرنگار که پرسیده نیروهای سازمان یافته در تظاهرات شهرقدس چند نفر بودند گفته است: «نمی‌شود برآورد کرد؛ عزیزان ما در نهادهای انتظامی و امنیتی خیلی‌ها را دستگیر کردند. این وظیفه ما نیست که آمار بدهیم. بحث، تعداد نیروهای سازمان‌یافته نبود. برخی از آنها سر مردم داد می‌زدند که بی‌غیرت هستید و آنها را تحریک می‌کردند.»

قلعه حسن‌خان در جنوب غربی تهران با جمعیتی مهاجر، از کانون‌های اعتراضات آبان بود. در جریان تظاهرات تقریبا تمامی بانک‌های این شهرستان، شهرداری مرکزی، فرمانداری، دفتر امام جمعه، ساختمان آگاهی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای وابسته به سپاه پاسداران به آتش کشیده شدند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور چند روز قبل، در یک برنامه تلویزیونی، از فرماندار شهر قدس و مدیریت او در صحنه در جریان اعتراضات مردم تمجید کرده بود.

1 دیدگاه برای «فرماندار شهر قدس: من دستور شلیک دادم»

 • آذر ۱۲, ۱۳۹۸ در t ۵:۴۰ ق٫ظ
  Permalink

  کسانی که موسوی را دوباره علم کرده اند باید بگویند در زمان خامنه ای و روحانی چه اتفاقی افتاده که از زمان موسوی و رفسنجانی و خوئینی ها و بهزاد نبوی و عباس عبدی بدتر بوده ؟
  سیاه ترین دوران کشتار و سرکوب و تروریسم داخلی و خارجی در زمان موسوی اتفاق افتاد .
  اصلا اختلاف موسوی با خامنه ای به جز دعوای سر قدرت ، چه چیزی بوده ؟
  موسوی هرگز با سیاست روسی کردن رژیم و کشتار مجاهدین و ترور مخالفین در خارج کشور و ولخرجی در سوریه و لبنان و فلسطین و یمن و عراق و … مخلفت نکرده
  اگر بگوید شاه در میدان ژاله مساوی کشتار سال ۶۰ و کشتار خامنه ای در ابان ماه اخیر ، است ، ایا جز این است که او هنوز ضد امریکا ، ضد غرب ، ضد لیبرال دموکراسی ، ضد توسعه پایدار که محور اقتصاد شاهنشاه بود ، است ؟
  موسوی یک مرتجع اسلامی مارکسیستی روسی است . همه انچه اکنون به نام ولایت فقیه بعثی روسی شکل گرفته در زمان او و رفسنجانی و توسط همه کسانی که متحد او بوده اند ساخته و پرداخته شده .
  اگر موسوی ، رفسنجانی ، خوئینی ها ، عبدی ، نبوی ، کیانوری ، محتشمی پور ، … این نظام شبه مارکسیستی روسی ( اولیگارشیک پوتینیستی ، فاشیستی مداخله گر ، سرکوب گر ، لنینیستی ، پول پوت ، مادورو ، ارتگا ، اسد، قذافی ، …. ) را پایه ریزی مکرده و رفسنجانی ، خامنه ای را به زور ولی فقیه نکرده و قانون اساسی دستمالی شده خودشان را زیر پا نمی گذاشتند ، الان نه خامنه ای بود ، نه ولایت فقیه ، نه روسی گری افراطی که حالا بعد از پرزیدنت باهوش امریکا ، ترامپ ، وزیر خارجه او پمپئو هم فهمید و اقرار کرد ، که روسیه ، چین ، ملاها خطر امنیتی برای ناتو هستند ! یک تو دهنی به همه گوادلوپیست ها که به هر شاخه ای چنگ میزنند که شاهزاده رضا پهلوی ، یا مجاهدین ، یا لیبرال ها و ملیون نتوانند در ایران به قدرت برسند ، یا اصلا متحد شوند و این رژیم روسی از خامنه ای ، روحانی ، سپاه ، گرفته تا موسوی ، خوئینی ها ، احمدی نژاد ، کروبی ، طائب ، رئیسی ، ناطق ، خاتمی ، عبدی ، نبوی ، و ان فرمان دار تحصیل کرده در ک گ ب روسیه که دستور تیر داده ، … و همه پشتیبانان توده ای ، فدایی انها بروند روسیه . ایران ازاد شود تا مردم تصمیم بگیرند که سلطنت مشروطه هوادار غرب و در مدار اروپا وا مریکا و اسرائیل می خواهند ، یا جمهوری لیبرال دموکراسی هم سو با امریکا و اسرائیل . و یا یک نظامی دیکتاتور می خواهند مثل آتآتورک و رضا خان البته در خط امریکا ، یا یک سازمان سانترال دموکرات در خط امریکا مثل مجاهدین خلق .
  پرونده مارکسیسم و اسلام مارکسیستی روسی در ایران بسته شده ، وقتتان را تلف نکنید . زمان شاه وقتی شاهنشاه اریامهر با شنیدن صدای انقلاب ملت بختیار دشمن دیرینه اش را نخست وزیر کرد ، مردم به خیابان امدند و گفتند ما می گیم شاه نمی خوایم ، نخست وزیر عوض میشه . حالا مردم میگن ما جمهوری اسلامی نمی خوایم ، علیه روس ها و روس مدارها شعار میدهند ، توده ایها و فدایی ها دنبال اوردن یک فرد بسیار پرونده دارتر می اورند باد تو استینش میکنند . موسوی بیشتر از خامنه ای روسی است

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.