فرمانده اقتصادی دولت رئیسی چه‌کسی است: محمد مخبر، فرهاد رهبر یا سیداحسان خاندوزی

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماز روزی که ابراهیم رئیسی پیروز انتخابات کم‌‌رمق ریاست‌جمهوری امسال شد، بحث شیوه مدیریت اقتصادی و تصمیم‌گیر اصلی حوزه‌های مختلف اقتصاد در دولت سیزدهم خبرساز شد و تا روزهای گذشته هم ادامه پیدا کرد.

روزنامه شرق نوشت که در این‌ روزها از فرهاد رهبر، مخبر دزفولی و حتی سیداحسان خاندوزی خاندوزی به‌عنوان گزینه‌های اصلی تصمیم‌گیر یاد می‌شد که همچنان هم این افراد در جایگاه‌های مهمی قرار دارند. اولی معاونت اقتصادی رئیس‌جمهوری را برعهده دارد.

مخبر هم که معاون اول است و خاندوزی هم به‌زودی به صندلی وزارت اقتصاد می‌رسد. درباره این بحث اما دو روز پیش رئیسی در صحن علنی مجلس تلاش کرد به این پرسش پاسخ دهد و تلویحا قبای فرماندهی اقتصاد را به معاون اولش بخشید. رئیسی در سخنان خود در مجلس، مخبر دزفولی را به‌عنوان هماهنگ‌کننده تیم اقتصادی دولت معرفی کرد.

در این روز رئیس‌جمهوری در نطق معرفی کابینه جدید، مخبر دزفولی را به‌عنوان فرمانده تیم اقتصادی دولت سیزدهم معرفی و تأکید کرد برای اینکه بگو‌مگو در تیم اقتصادی نباشد، معاون اول را به‌عنوان مسئول هماهنگی تیم اقتصادی گذاشتیم و از این پس وزارتخانه‌های اقتصادی، بانک مرکزی و سازمان برنامه‌و‌بودجه نیز با معاون اول هماهنگ خواهند بود. این موضوع البته دیروز هم در مجلس خبرساز شد و یکی از نماینده‌ها در مخالفت با وزیر پیشنهادی اقتصاد گفت که «فرماندهی تیم اقتصادی با معاون اول است».

در‌این‌باره محمود عباس‌زاده مشکینی، نماینده مردم مشکین‌شهر، به‌عنوان مخالف گزینه پیشنهادی وزارت اقتصاد اظهار کرد: در خانه ملت باید به نیابت از ملت بزرگ و توکل بر خدا منطق کارشناسی و منافع ملی، مصالح مردم و انصاف برنامه‌های گزینه‌های پیشنهادی را بررسی و ارزیابی کنیم و در نهایت رأی دهیم.

او با بیان اینکه تجمع و تراکم مطالبات و انتظارات مردم در حوزه اقتصاد است، گفت: مردم سریع‌ترین، جدی‌ترین، نتیجه‌بخش‌ترین و شفاف‌ترین اقدامات را از تیم اقتصادی دولت انتظار دارند. بنده نمی‌خواهم از این تریبون آ‌مار و ارقام و نرخ‌های متجلی در مانیتور اقتصادی را عنوان کنم تا سوءاستفاده‌هایی شود؛ اما شرایط اقتصادی کشور را این مردم با پوست و گوشت و استخوان خود لمس می‌کنند و آنهایی که با سیلی صورت‌شان را سرخ نگه داشتند، این شرایط اقتصادی را درک می‌کنند.

عباس‌زاده تأکید کرد:‌ به صراحت می‌گویم وزرای سیاسی، امنیتی و دفاعی که در این زمینه انتخاب و معرفی شدند، تیم مقبولی هستند؛ اما در‌حالی‌که تجمع مطالبات مردم در اقتصاد است، در دسته وزرای اقتصادی و زیربنایی یک تیم مشروط معرفی‌ شده، مشروط نه به معنای نمره بلکه به معنای شرط. او گفت: من چند سؤال از آقای خاندوزی به‌عنوان گزینه پیشنهادی وزارت اقتصاد دارم که بیش از یک سال گذشته با ایشان در ارتباط بودم و او را عضو فعال کمیسیون اقتصادی می‌دانم. آقای خاندوزی با توجه به اینکه در تیم اقتصادی به‌عنوان وزیر اقتصاد پاسخ‌گوی مجلس هستید، به‌طور شفاف بگویید چه کسی را برای رئیس کلی بانک مرکزی در نظر گرفته‌اید؟ طبق قانون وظیفه شماست که رئیس کل بانک مرکزی را معرفی کنید، چه اشکالی دارد که امروز به مجلس بگویید رئیس بانک مرکزی مد‌نظر شما چه کسی است.

این نماینده مجلس با اشاره به بحث کسری بودجه اظهار کرد: واقعیت این است که امروز بودجه با کسری مواجه است، وقتی که فروش نفت کاهش پیدا می‌کند و درآمد حاصل از فروش نفت نداریم، با کسری بودجه مواجه می‌شویم. سؤال من از آقای خاندوزی این است که برای درمان و تسکین این مشکل چه راهکاری در نظر دارد. می‌دانیم که رفع این مشکل نیاز به هماهنگی کامل بین وزیر اقتصاد و وزیر نفت دارد و اینجا پاشنه‌آشیل ماست. آقای خاندوزی به نظر شما به‌عنوان وزیر اقتصاد چقدر هماهنگی و ظرفیت وجود دارد که منویات شما در حوزه اقتصاد با وزیر نفت هماهنگ باشد.

او با بیان اینکه رئیس‌جمهوری به‌صراحت اعلام کرد فرماندهی تیم اقتصادی با معاون اول است گفت: هرچند معاون اول رئیس‌جمهوری، فرمانده تیم اقتصادی است؛ اما مسئولیت اقتصاد با وزیر اقتصاد است. برای مردم اینکه چه کسی فرمانده اقتصاد است، مهم نیست. برای مردم میدان، سفره و جمع‌کردن رانت‌ها و پلشتی‌ها مهم است.