فرمانده حشدالشعبی: استفاده از تجربه سپاه را وظیفه‌ خود می‌دانیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگامفالح الفیاض، فرمانده حشدالشعبی و متهم به “نقض جدی حقوق بشر در عراق” در دیدار با حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران تأکید کرد که از تجربه سپاه پاسداران در عراق استفاده خواهد کرد.

فالح الفیاض تصریح کرد: «ما به الگوی سپاه با خصوصیات انقلاب اسلامی افتخار می‌کنیم و امروز چگونگی استفاده از تجربه سپاه با قوانین و خصوصیات عراق را وظیفه خود می‌دانیم.»

به گزارش ایرنا، الفیاض افزود: «هیچ قدرت و کشوری نمی‌تواند در عین دوستی با عراق با حشدالشعبی دشمنی داشته باشد.»

حسین سلامی نیز در این دیدار حمایت خود از این گروه را اعلام کرد و گفت: «حرف‌های اساسی همواره در میدان زده می‌شود و قدرت‌های واقعی سیاسی، قدرت‌های میدانی هستند و حشدالشعبی در این عرصه فوق‌العاده است.»

فالح الفیاض از کسانی است که به دلیل “نقض جدی حقوق بشر” در فهرست سیاه تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار دارد.

به گزارش “عرب نیوز”، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده که الفیاض از اعضای “هسته مدیریت بحران” بود که عمدتا از رهبران گروه شبه‌نظامی حشدالشعبی تشکیل شده بود؛ هسته‌ای که در اواخر سال ۲۰۱۹ با حمایت سپاه پاسداران برای سرکوب اعتراضات عراق تشکیل شد.

در تظاهرات اعتراضاتی آن زمان که با سرکوب عناصر وابسته به حشد‌الشعبی مواجه شد معترضان علیه فساد، بیکاری، رکود اقتصادی و دخالت ایران در امور داخلی عراق شعار می‌دادند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین الفیاض را متهم کرده که با “هدایت و نظارت بر قتل شرکت‌کنندگان در تظاهرات مسالمت‌آمیز” کارزاری “خشونت‌بار علیه دموکراسی و جامعه مدنی عراق” به راه انداخت.