فرمانده سپاه محمد رسول‌الله: کشته شدن اشتباهی معترضان در دست بررسی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، محمدرضا یزدی، فرمانده سپاه «محمد رسول‌الله» تهران بزرگ روز یک‌شنبه در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که آیا «هیچ احتمالی در این زمینه وجود ندارد که برخی افراد به اشتباه از سوی ماموران امنیتی کشته شده باشند» گفت: «این مورد در حال بررسی است. در وضعیت کنونی امکان تایید یا تکذیب این موضوع نیست.»

سخنان وی پس از آن بیان می‌شود که گزارش‌های متعددی از شلیک مستقیم تیر به سر یا قلب بسیاری از کشته‌شدگان اعتراضات اخیر در ایران منتشر شده است.

در برخی ویدیوهایی که از اعتراضات منتشر شده نیز ماموران امنیتی به صورت مستقیم به معترضان شلیک می‌کنند.

فرمانده سپاه محمد رسول‌الله همچنین مدعی شد که برخی از کشته‌شدگان در اعتراضات اخیر در ایران، «توسط اغتشاشگران از پشت تیر خورده‌اند.»

یزدی این موضوع را در حاشیه حضور خود در جلسه روز یکشنبه، دهم آذر شورای شهر تهران و در واکنش به سخنان حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری مبنی بر اینکه تمام کشته‌شدگان «اغتشاشگر» نبوده‌اند، بیان کرده است.

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری ایلنا، وی افزوده «بنده این را تایید می‌کنم و برخی هم آشوبگر بوده‌اند. افرادی که کشته شده‌اند، بررسی و به خانواده‌های آنها سرکشی می‌کنیم.»

این فرمانده نظامی اضافه کرده که «همانطور که صف آشوبگران از صف مردم جدا شد، صف کشته‌شدگانی که قصد تخریب داشتند از کشته‌شدگان دیگر جدا می‌شود.»

فرمانده سپاه محمد رسول الله در عین حال با رد فقر مالی شرکت‌کنندگان در اعتراضات، اضافه کرده که «برخی از افراد دستگیرشده از مرفه‌ترین افراد بودند… اینها تنها برای آشوب آمده بودند. همچنین از بیرون، حمایت یا کنترل می‌شدند.»

وی سند و مدرکی برای این ادعای خود ارائه نداد.