فرمانده هوافضای سپاه پاسداران: در حمله به پایگاه‌های آمریکا به دنبال کشتن افراد نبودیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، یک روز پس از حمله موشکی سپاه پاسداران، به دو پایگاه‌ آمریکا در عراق، امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، گفت این نهاد نظامی به دنبال کشتن افراد نبوده، بلکه می‌خواسته به «ماشین جنگی و مرکز فرماندهی و کنترل» این پایگاه‌ها ضربه بزند.

بامداد چهارشنبه سپاه پاسداران در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی، به پایگاه هوایی عین الاسد، محل استقرار نیروهای نظامی آمریکایی در غرب عراق،‌ و همچنین پایگاهی در اربیل حمله موشکی کرد.

رسانه‌های حکومتی ایران از کشته شدن ۸۰ سرباز در این حمله خبر دادند، اما دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا گفت که هیچ آمریکایی یا عراقی کشته نشده است.

اما حاجی‌زاده، روز پنج‌شنبه ۱۹ دی، در این باره گفت: «ما ۱۳ موشک به سمت پایگاه‌های عراق شلیک کردیم… در این عملیات دنبال کشتن کسی نبودیم، اگر چه  حتما ده‌ها نفر کشته و زخمی شده‌اند.»

پیشتر تعدادی از مقام‌های دولت دونالد ترامپ گفته بودند این باور در میان برخی مقام‌های ارشد آمریکا تقویت شده که ایران عمدا موشک‌هایش را به سمت نقاطی که آمریکایی‌ها ساکنند، شلیک نکرده است.

حاجی‌زاده با تاکید بر این که «چند صد موشک را آماده شلیک کرده بودیم»، ادامه داد: «می‌توانستیم طوری عملیات را طراحی کنیم که در گام اول ۵۰۰ کشته داشته باشند و اگر جواب می‌دادند، در گام‌های دوم و سوم، ۴ تا ۵ هزار کشته می‌دادند.»

در حالی که بر اساس برخی گزارش‌ها برخی از موشک‌های ایران به هدف اصابت نکرده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران گفت: «همه موشک‌ها به هدف اصابت شد و حتی یک تیر به سمت موشک‌های ما شلیک نشد، آمریکایی‌ها در آماده باش کامل بودند و۱۲ فروند هواپیمای شناسایی با نگرانی مراقبت می‌کردند.»

این اظهارات در حالی است که شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داد ایران بعد حمله موشکی به پایگاه‌های آمریکایی در عراق از طریق سوئیس و دست‌کم دو کشور دیگر در تهران به آمریکا اطلاع داده بود که واکنشش به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، تمام شده و منتظر واکنش آمریکایی‌هاست. 

با این حال، ژنرال مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، بر این باور است که ایران سعی داشته در حملات خود به دو پایگاه هوایی آمریکا، نظامیان این کشور را بکشد.

پس از حمله موشکی سپاه پاسداران علیه پایگاه‌های آمریکا، کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی، اقلیم کردستان عراق، ترکیه و چین ضمن ابراز نگرانی از افزایش تنش‌ در خاورمیانه خواستار خویشتنداری ایران و آمریکا شده‌اند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز روز چهارشنبه با وجود آن که گفت این حملات سپاه پاسداران «کفایت نمی‌کند»، اما دیگر از «انتقام سخت» سخن نگفت.