فرمانده ویژه سپاه پایتخت: هنوز تفکیک کشته‌شدگان اعتراضات آبان انجام نشده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، درحالی که دستگاه‌ها و مقام‌های مسئول در جمهوری اسلامی با گذشت دو ماه از اعتراضات سراسری آبان همچنان از اعلام تعداد کشته‌شدگان این اعتراضات امتناع می‌کنند، محمدرضا یزدی فرمانده سپاه ویژه پایتخت گفت: «در مورد کشته‌شدگان اعتراضات آبان، هنوز بین بین شهدا و کسانی که اتفاقی در اعتراضات بودند با اشرار، تفکیک انجام نشده، این کار در حال انجام است.»

خبرگزاری رویترز در گزارش دوم دی ماه خود به نقل از سه مقام رسمی در وزارت کشور ایران تعداد کشته‌شدگان دو هفته اعتراضات سراسری در ایران را بیش از هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرد و از قول این مقام‌ها، گزارش داد که در میان قربانیان، ۱۷ نوجوان، ۴۴۰ زن و همچنین برخی نیروهای امنیتی و انتظامی بودند. این آمار بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده از نیروهای امنیتی، سردخانه‌ها، بیمارستان‌ها و پزشکی قانونی اعلام شده است.

محمدرضا یزدی که فرماندهی سپاه ویژه پایتخت، موسوم به سپاه محمد رسول الله، را بر عهده دارد اما با گذشت دو ماه از اعتراضات سراسری آبان ماه درباره اینکه چرا آماری از تعداد کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه از سوی هیچ‌یک از مسئولان منتشر نشد، گفت: «بخشی از دلیلش این است که تعدادی از افراد در آن حادثه جان‌شان را از دست دادند، تفکیک صورت نگرفته است.»

فرمانده سپاه ویژه پایتخت درباره آنچه را که «تفکیک» بین کشته‌شدگان اعتراضات خواند، کشته شدگان اعتراضات سراسری آبان ماه را به سه دسته «شهدا، کشته‌شدگان اتفاقی و اشرار و اراذل و اوباش» تقسیم کرد و گفت: «هنوز بین شهدا و کسانی که اتفاقی آن‌جا در حادثه بودند یا کسانی که از سوی اشرار و اراذل و اوباش به شهادت رسیدند و مورد هجوم قرار گرفتند و کسانی که اراذل و اوباش بوده‌اند و کشته شدند، تفکیک صورت نگرفته است.»

محمدرضا یزدی همچنین گفت که «این تفکیک در حال انجام است و ان‌شاالله وقتی تفکیک شود، هرکدام از این‌ها مشخص می‌شود.»

فرمانده سپاه ویژه تهران البته به زمان و چگونگی اعلام تعداد کشته شدگان اعتراضات سراسری اشاره‌ای نکرد.

در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه که بعد از افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین آغاز شد، صدها تن از معترضان از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی هدف گلوله قرار گرفته و کشته شدند.

وزارت کشور دولت حسن روحانی، دهم آذر ماه طی اطلاعیه‌ای تاکید کرد که تعداد کشته‌شدگان اعتراضات، تعداد مجروحان و تعداد بازداشت شدگان را اعلام نخواهد کرد و قوه قضاییه به ویژه دادستانی کل کشور را مسئول اعلام تعداد کشته‌شدگان اعلام کرد.

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، نیز طی دو ماه گذشته از اعلام تعداد کشته‌شدگان اعتراضات آبان امتناع کرده و تاکید کرده است که تعداد کشته‌شدگان را اعلام نخواهد کرد.

——-

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، نیز دهم دی ماه درباره تعداد کشته شدگان اعتراضات آبان ماه گفت: «این که گفته شده قوه قضائیه باید آمار کشته شدگان حوادث اخیر را اعلام کند، اشتباه است. این مسئولیت بر عهده شورای عالی امنیت ملی و دبیرخانه آن شوراست.»

این درحالی است که علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی یک ماه قبل از سخنان غلامحسین اسماعیلی در روز دوشنبه ۱۸ آذر گفته بود که شورای عالی امنیت ملی مخالف اعلام تعداد کشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه است. با این حال ربیعی همان روز  وعده داد که «به زودی و به تفکیک استان‌ها و علت» تعداد کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ اعلام خواهد شد اما این وعده سخنگوی دولت نیز با گذشت یک ماه از زمان اعلام آن عملی نشده است.