فرهاد دریا، خوانندۀ مشهور افغان از طالبان خواست کاری نکنند که مردم از وطن خود متنفر شوند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامفرهاد دریا، آوازخوان مشهور افغان، در نامه‌ای سرگشاده به ملا عبدالغنی برادر، یکی از مهم ترین رهبران گروه طالبان نوشت: “تصامیم خود را اعلام کنید و نگذارید که شهروندان افغان از وطن خود متنفر شوند”. او از رهبران طالبان می‌پرسد: آیا باز هم زنان و دختران ما در ملاء عام سنگسار خواهند شد؟

روز سه‌شنبه ۲۴ اوت/۲ شهریور، فرهاد دریا متن نامۀ خود خطاب به طالبان را در فیسبوک منتشر کرد. در این نامه آمده است: “ما خوش باشیم یا خفه، شما پس از گذشت بیست سال، از آزمون سیاست پیروز بدر آمدید. امیدواریم طعم شیرین این پیروزی، کام ملت را تلخ نکند. میدان جنگ که برنده‌ی ندارد و نخواهد داشت! آزمون اصلی و بزرگ‌تر، اما به دست آوردن دل مردم است که هرگز راه کوتاهی نبوده است”.

در این نامه ذکر شده است که طالبان باید تصمیم‌های خود را در مورد سرنوشت زنان، دختران، شهروندان افغانستان، نیروهای امنیتی، هنرمندان و… مشخص کنند.

در این نامه تاکید شده: “از یک هفته بدین‌سو، خلأ معلومات و اضطرابِ هزاران سوال بی جواب، چون خنجری در گلوی مردم فرو رفته است. سقوط جمهوریت برای همه‌ی مان به شمول خود شما، می‌تواند پند و درسی بزرگ باشد. مردم تجربه‌ی تلخ و مرگباری از پنهان‌کاری‌های نظام‌های گذشته دارند. تصامیم خود را هر چه زودتر با مردم شریک کنید و وضاحت بیش‌تر بدهید. توضیحات هر چه سریع‌تر شما در صورت خوش‌بینانه‌ی آن ممکن است از مرگ‌های دردانگیز جلو دروازه‌های میدان‌های هوایی، سقوط فرزندان جوان افغانستان از بال هواپیماها و فرار هزاران تن جلوگیری کند. اکنون که گفته می‌شود با تعهد تازه‌ی برگشته‌اید، نشان دهید که به راستی تغییر کرده‌اید، نو شده‌اید، و درس‌های زمان را درست یاد گرفته‌اید”.

فرهاد دریا می‌افزاید: “فراموش نکنید که اگر شما تغییر کرده اید، افغانستان هم دیگر آن کشور بی‌دست و پای بیست سال پیش نیست! ما حداقل دو نسلِ تازه‌نفس دانش‌آموخته و با تجربه و میدان دیده، آشنا با ارزش‌های جهان معاصر، نسل آبدیده‌ی دموکراسی، از تمام حقوق بنیادی خویش آگاه، و تا حد چشم‌گیری نیز زنان و مردانی به آگاهی سیاسی رسیده داریم که قادر اند در برابر جاده‌های یک‌طرفه‌ی سیاسی بایستند”…

تکلیف زنان، موسیقی و هنر چیست؟

خوانندۀ سرشناس أفغان از عبدالغنی برادر می‌پرسد: “آیا آزادی‌های فردی و ابتدایی‌ترین حقوق شهروندان در افغانستانِ تحت تسلط شما، چه سرنوشتی خواهند داشت؟ سرانجامِ حقوق خواهران و مادران و دختران ما به کجا می‌کشد؟ آیا باز هم خانه‌نشین خواهند شد؟ آیا باز هم به قیمت دادخواهی برای ابتدایی‌ترین حقوق خود، در برابر چشمان چند مرد تشنه و خشن، در مَلاء عام سنگسار خواهند شد؟ اهالی هنر موسیقی، در افغانستانِ زیر تسلط شما چه سرنوشتی خواهند داشت؟ آیا باز هم فیته‌ها و سازها اعدام خواهند شد و ما باید منتظر کوچ و آوارگی موسیقی و هنرمند به ملک‌های دیگر باشیم؟ اگر موسیقی هنوز هم در نگاه شما حرام و زشت است، پس این نظر خود را اعلان کنید تا هزاران هنرمند و آواز خوانی که در بلاتکلیفی قرار دارند، از سرنوشت خود آگاه شوند. اگر در حکومت و نظام شما اجازه‌ و فرصت فعالیت هنری ندارند، برای تهیه‌ی لقمه‌ی نان و حفظ جان، جای بروند که به عزت شان لطمه‌ی نرسد”.

فرهاد دریا همچنین می‌پرسد: “سرنوشت نیروهای امنیتی، دادستان ها، قضات و کارمندان نظام قبلی چه خواهد شد؟” او گوشزد می‌کند که جستجوهای خانه به خانه به دنبال “عفو عمومی” بسیار سوال برانگیز است…

فرهاد دریا در پایان می‌نویسد: “در چند روز گذشته، هزاران پیام پر از درد و ترس و اضطراب از سراسر افغانستان دریافت کرده ام. خلأ معلوماتی، روزانه باعث فرار هزاران تن به بیرون و‌ بی‌جایی در داخل کشور شده است، و هر لحظه به وحشت‌مردم افزوده می‌شود. مردم تشنه‌ی جواب اند و می‌خواهند چیزی را که حق شان است، بدانند. یکی از دلایل خشونت با دیگران، به معنی ترس از آن هاست. با مردم حرف بزنید، از مردم نترسید و کاری نکنید که مردم نیر از شما بترسند. مردم را دوست بدارید و به مردم احترام بگذارید تا مورد احترام مردم قرار بگیرید. نگذارید مردم از وطن خود متنفر شوند”!

فرهاد دریا در شرایطی این نامه را نوشته است که از زمان ورود طالبان به کابل، بیشتر زنان، دختران و هنرمندان کشور نگران آینده خود هستند. برخی منابع آگاه مدعی اند که گروه طالبان به زنان و دختران اجازه رفتن به دفتر کارشان را نمی دهند و به آنها گفته اند که صبر کنند تا شرایط کاری آنها را در چارچوب اسلامی فراهم کنند.

به گفته “انجمن ژورنالیستان آزاد أفغانستان”، گروه طالبان اخیراً به دو مجری زن رادیو و تلویزیون ملی افغانستان اجازه رفتن به دفتر کارش را نداده‌اند. حتی تصاویری در شبکه های اجتماعی همرسانی شده که شماری از افراد مسلح که خود را افراد طالبان معرفی میکنند برخی از زنان افغان را به دلیل عدم رعایت حجاب اسلامی مورد ضرب و شتم قرار می دهند.

اما گروه طالبان همواره گفته اند که عفو عمومی اعلام شده و تمام شهروندان افغان به شمول زنان با رعایت قوانین اسلامی می توانند کار و تحصیل کنند.