فرهاد سلمانپور ظهیر; بازجوئی از بابت ۴ اتهام در بند ۲۰۹ زندان اوین

پایگاه خبری / تحلیلی نگام“فرهاد سلمانپور ظهیر”, فعال مدنی ساکن تهران که در حال حاضر در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت وزارت اطلاعات بسر می برد کماکان از دسترسی به وکیل و سایر امکانات حقوقی محروم مانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, “فرهاد سلمانپور ظهیر”, فعال مدنی که در حال حاضر در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین که در حال حاضر در سلول انفرادی این بند امنیتی محبوس بسر می برد از بابت ۴ اتهامات “فراری دادن “سعید ملک پور, زندانی سیاسی”, “اجتماع و تبانی علیه نظام به قصد ضربه زدن به امنیت ملی”, “تبلیغ علیه نظام”, “افشاء اسناد محرنامه در صدای آمریکا و شبکه های معاند نظام”, تحت بازجوئی قرار گرفته است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ روز جاری, “فرهاد سلمانپور ظهیر”, در یک تماس تلفنی کوتاه و از شماره ای نامشخص در تماس با خانواده خود از تداوم بازداشت خود در سلول انفرادی بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین خبر داد و در ادامه این این تماس از تداوم بازجوئی های وی از بابت اتهامات؛ “همکاری در فراری دادن سعید ملک پور”, “اجتماع و تبانی علیه نظام به قصد ضربه زدن به امنیت ملی”, “تبلیغ علیه نظام”, “افشاء اسناد محرمانه در صدای آمریکا و شبکه های معاند نظام” تحت بازجوئی قرار گرفته است. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛  با استناد به تبصره ماده ۴۸ آئین دادرسی کیفری, کماکان از ورود وکیل به پرونده این فعال مدنی, ممانعت بعمل آمده است و طبق اعلام بازپرس شعبه ۴ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس » این فعال مدنی می تواند از بین لیست وکلای مورد تائید قوه قضائیه وکیل خود را انتخاب کند. 

“فرهاد سلمانپور ظهیر”, پیش‌تر در اسفندماه سال ۱۳۹۵, توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی با  تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان در خردادماه ۱۳۹۶ از زندان اوین آزاد شده بود. اتهامات مطروحه بر علیه فرهاد سلمانپور ظهیر طی دوران بازجویی “اقدام علیه امنیت ملی”، “داخلی و خارجی جمهوری اسلامی”، “اجتماعی و تبانی” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” عنوان شده بود.