فرهنگ بی فرهنگ! / ‏پاسخ پنج نفر از اعضای کمیسیون «فرهنگی» مجلس به این‌ سؤال که آخرین کتاب و فیلمی که خوانده‌اند و دیده‌اند، چه بوده ؟!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ روزنامه فرهیختگان سراغ نمایندگان دوره جدید مجلس که در کمیسیون فرهنگی فعالیت می‌کنند، رفته و از آنها در مورد برنامه‌های فرهنگی و اهداف‌شان پرسیده است. کمیسیون فرهنگی مجلس معمولا دیرتر از کمیسیون‌های دیگر تشکیل می‌شود؛ چون اولویت نمایندگان، حوزه‌های دیگر و کمیسیون‌های دیگر مجلس است.برای تحلیل این مساله هم فاکتورها و دلایل زیادی وجود دارد.

‏پاسخ پنج نفر از اعضای کمیسیون «فرهنگی» مجلس به این‌ سؤال که آخرین کتاب و فیلمی که خوانده‌اند و دیده‌اند، چه بوده ؟

روزنامه فرهیختگان با شش نفر از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس جدید مصاحبه کرده و پرسیده آخرین کتابی که خوانده‌اند چی بوده؟ یک نفرشان گفته کلاً از کمیسیون فرهنگی بدش می‌آید و او را به زور فرستاده‌اند اینجا :

سیدمجتبی محفوظی، نماینده آبادان:

* من حق دارم که کمیسیونم را خودم انتخاب کنم و انتخابم کمیسیون فرهنگی نبوده است. به این کاری که دوستانم انجام دادند و اسمم را در این کمیسیون قرار دادند، اعتراض دارم.

* من خودم را عضو این کمیسیون نمی‌دانم. از شما می‌خواهم که این موضوع را خبری کنید. در اولویت‌های من اصلا کمیسیون فرهنگی نبوده است. نه اولویت اول، نه حتی اولویت دهم. من در کمیسیون انرژی مجلس حضور دارم.

جوابهای بقیه را ببینید:

مجید نصیرایی نماینده فردوس و طبس ، حوزوی: «تورق» کتابی در مورد قاسم سلیمانی و آخرین فیلم هم «به وقت شام» (۱۳۹۶).
نصیرایی قبلاً مدیر حوزه‌علمیه‌ی خراسان جنوبی بود.

‏حسین میرزایی نماینده اصفهان، حوزوی: اولویتش برای نماینده شدن «مسئله‌ی آرد اصفهان» بوده، ولی در مجلس تصمیمش عوض شده و رفته سراغ فرهنگ. آخرین کتابی که خوانده، قرآن بوده، چون همیشه قرآن می‌خواند و اهل مطالعه‌ی کتاب‌های «این‌جوری» نیست.

‏احمد راستینه هفشجانی نماینده شهرکرد، تحصیلکرده‌ی علوم سیاسی: آخرین کتابی که خوانده، «مجموعه سخنرانی‌های آیت‌الله خامنه‌ای در سال ۱۳۵۲ در مشهد» بوده و آخرین فیلمی هم که تماشا کرده، «زندانی‌ها»ی مسعود ده‌نمکی.

‏حسین جلالی نماینده شهرستان رفسنجان ، حوزوی: از فیلم دیدن معذور است، فقط اگر فرصت فرصت کند، اخبار گوش می‌کند. آخرین کتابی هم که خوانده «سه روز در قیامت» اسمش بوده – که احتمالاً منظورش «سه دقیقه در قیامت» بوده! جلالی همان است که برای ختم کامل روزانه‌ی قرآن در مجلس طرح داده بود.

‏جواد نیک‌بین نماینده کاشمر، بردسکن‎ و خلیل‌آباد ، حوزوی: آخرین کتابی که خوانده، مجموعه‌مقالات تفسیر قرآن در نگاه امام خمینی بوده و «شب گذشته هم مثنوی مولوی را به پایان» رسانده. اهل فیلم دیدن نیست و آخرین چیزی که دیده، سریال تلویزیونی «پایتخت» در ایام نوروز بوده است.