فروش نفت از ۲٫۵میلیون بشکه در زمان برجام، به ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده/ امیدی به تامین منابع ارزی نداریم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران گفت: با وضعیت موجود امید زیادی به افزایش درآمدهای ارزی برای کشور نیست.

فریال مستوفی در گفت و گو با سایت بادرود خبردر خصوص وضعیت قیمت ارز با اشاره به اینکه عرضه و تقاضا است که قیمت هر کالایی را تعیین می کند، ادامه داد: بیشتر درآمد ارزی کشور از طریق فروش نفت تامین می شود اما اکنون به دلیل تحریم های موجود نمی توانیم همانند سابق نفت کشور را به فروش برسانیم.


وی از فروش روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه نفت ایران خبر داد و گفت: در شرایط فعلی صادرات نفت کشور به روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه کاهش یافته در حالی که زمان برجام روزانه ۲ و نیم میلیون بشکه در روز بود.


رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: بنابراین قسمتی از درآمد ارزی کشور که از طریق فروش نفت محقق می شد با کاهش قابل توجه مواجه شده است.
وی افزود: از طرف دیگر بنابر اعلام بانک مرکزی، بخشی از ارزی که قرار بود از طریق صادرات غیر نفتی وارد کشور شود، هنوز به کشور بازنگشته است.


مستوفی اذعان کرد: حال که برای واردات کالا به کشور تقاضای ارز بالا رفته است؛ عرضه به شدت کاهش یافته و در نتیجه شاهد افزایش نرخ ارز هستیم.

رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این سوال که “پیش بینی شما نسبت به قیمت ارز چیست” بیان کرد: این موضوع بستگی به درآمد ارزی کشور دارد.


وی توضیح داد: متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا، تقاضای کشورهای همسایه نسبت به کالاهای غیرنفتی به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی کاهش داشته است؛ بنابراین امید زیادی برای این که بتوانیم منابع ارزی بیشتری داشته باشیم وجود ندارد.

رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران گفت: با وضعیت موجود امید زیادی به افزایش درآمدهای ارزی برای کشور نیست.