فروش ۲۵ میلیون دلاری معدن طلا در ورزقان به روس ها

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ الله وردی دهقانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از وضعیت کنونی معدن طلای اندریان در شهرستان ورزقان، گفت: متاسفانه این معدن غنی به جای فرصت برای توسعه منطقه تبدیل به معضل شده است و اصلا” مشخص نیست طرف روسی چه مقدار به لحاظ وزنی و دلاری از این معدن بهره برداری می کند.

شهرستان ورزقان در استان آذربایجان شرقی و در ۷۸ کیلومتری شمال تبریز واقع ‌شده است. ورزقان علی‌رغم دارا بودن معادن سرشار مس و طلا و قرار گرفتن در جوار جنگل‌ها و مراتع ارسباران (قره‌داغ) و پارک ملی کنتال، یکی از مناطق محروم و کم‌تر توسعه‌یافته‌ ایران است.

معدن طلای اندریان (آستارگان) در روستای اندریان در شهرستان ورزقان قرار دارد. فعالیت‌های اکتشافی در محدوده معدن طلای اندریان از سال ۱۳۷۲ با ۳۰ میلیون تن ذخیره قطعی کانسنگ طلا با عیار پنج درصد در محدوده ۱۲۰ هکتاری آغاز شد و گفته می‌شود در سال ۱۳۹۰ از سوی ایمدرو (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) به یک شرکت که در کشور گرجستان ثبت‌ شده و سرمایه گذار آن یک فرد روس می باشد، به مبلغ ۲۵ میلیون دلار واگذار شده است.

روس ها با روش های غیر اصولی و استفاده از ترکیبات سیانور در استحصال طلا، موجب نفوذ ترکیبات خطرناک سیانور در آب‌های سطحی، زیرسطحی و خاک منطقه شده اند به گونه ای که ذخایر زیرزمینی نابود و آب شرب و کشاورزی منطقه آلوده شده است. آزمایشگاه اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان شرقی سندی را منتشر کرده است که در آن بر وجود آلایندگی شدید در روان آب‌های مجاور تاکید و میزان آلایندگی را ۳۰۰ درصد بیشتر از حد مجاز نشان می‌دهد.

در فروردین ماه سال جاری معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل آذربایجان شرقی گفت: بررسی‌های لازم در معدن اندریان توسط ادارات کل محیط زیست و دامپزشکی استان در حال جمع بندی بوده و پس از مشخص شدن زوایای موضوع تصمیمات بعدی اتخاذ خواهد شد.

احمد موقری در حاشیه بازدید از معدن طلای اندریان اظهار کرد: بر اساس دستور ریاست محترم دادگستری کل استان مبنی بر بررسی دلایل تلف شدن تعدادی از گوسفندان اهالی به همراه مدیران اداره کل حفاظت محیط زیست و تیم دانشگاهی به محل مراجعه کردیم.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان نیز در این رابطه گفت: فعلا دستور توقف عملیات این معدن تا حصول نتیجه بررسی‌های کارشناسی پا برجاست.

حمید قاسمی افزود: مدیریت معدن باید سریعا نسبت به ارائه برنامه مدیریت محیط زیستی اقدام کند.

وی ادامه داد: در راستای حفظ محیط زیست با هیچ کسی تعارفی نداریم و متاسفانه گاه اظهار نظرهای غیر کارشناسی موجب تشویش اذهان می‌شود.

عطاءالله ندیری، عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز نیز توضیحاتی در خصوص برنامه پایش تاثیرات زیست محیطی فعالیت‌های این معدن ارائه داد و گفت: تا پایان سال ۹۸ بر اساس تحقیقات علمی دانشگاه تبریز آلودگی خاصی ناشی از سیانید در آب‌های سطحی و زیرزمینی مشاهده نشده و تحقیقات در خصوص اتفاق اخیر نشت و تاثیر سیانید در آب و خاک اطراف محل خروج پساب ادامه دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل و مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از معدن طلای زرین داغ آستارگان(اندریان) باردید کردند؛ در این بازدید مشترک، تیم علمی دانشگاه تبریز حضور داشتند.

در ششم فروردین ماه سال جاری در پی نشت پساب معدن در اطراف معدن تعدادی گوسفند تلف شده بودند که اداره کل حفاظت محیط زیست استان در همان روزهای اولیه دستور توقف عملیات و پلمب فلکه‌های سیانید را با حکم قضایی اجرا کرده است.

One thought on “فروش ۲۵ میلیون دلاری معدن طلا در ورزقان به روس ها

  • مرداد ۱۳, ۱۳۹۹ در t ۱:۲۲ ب٫ظ
    Permalink

    یعنی ما ایرانیان خودمان در آن حد نیستیم که طلا را استخراج کنیم؟؟؟؟؟؟؟
    خدا خودش به خیر کند!!!!!
    خائنان به مملکت و مردم به زودی منتظر عدل باشند!!!!

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.