فریدون خاوند: دولت بایدن نمی‌تواند تمامی تحریم‌های ترامپ را لغو کند/ توافقی هم صورت بگیرد ایران نمی‌تواند به راحتی فعالیت کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ لغو تحریم‌ها یکی از موضوعات اصلی گفت‌وگوهای وین برای احیای احتمالی برجام است. اما با توجه به دسته‌های مختلف تحریم‌هایی که علیه جمهوری اسلامی طی سال‌های گذشته وضع شده، لغو احتمالی تحریم‌ها چگونه خواهد بود؟

فریدون خاوند، اقتصاددان و استاد دانشگاه در پاریس در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه به جدیت طرفین مذاکرات در وین تاکید می‌کند و درعین حال می‌گوید که دولت بایدن تحریم‌هایی را که به نام تروریسم و نقض حقوق بشر در دولت ترامپ وضع شده اند نمی تواند لغو کند، مگر در چارچوب یک مذاکرات گسترده تر و با موافقت کنگره آمریکا.

خاوند با «قرص های سمی» خواندن این تحریم ها تاکید می کند که به دلیل وجود این قرص های سمی حتی اگر توافقی صورت بگیرد ایران نمی تواند در فضای بین المللی به راحتی فعالیت کند.

این اقتصاددان با این حال می گوید که دولت روحانی امیدوار است در روزهای آخر دولت خود به این توافق دست یابد و دست کم با وضعیت بهتری از صحنه کنار رود. رهبر جمهوری اسلامی نیز از به وجود آمدن مشکلات امنیتی نگران است.

خاوند تاکید می کند که تحریم های هسته ای و غیر هسته ای ایران به حدی در هم تنیده شده اند که حتی بازگشت آمریکا به برجام هم نمی تواند باعث رفع کامل تحریم ها علیه ایران شود.