فریدون عباسی کاندیداتوری خود را اعلام کرد

شنیده ها

فریدون عباسی رییس سابق سازمان انرژی اتمی و رییس کمیسیون انرژی مجلس با برگزاری نشست خبری داوطلبی خود را برای انتخابات ۲۸ خرداد ریاست‌جمهوری اعلام کرد.

وی در این زمینه گفته است : با شعار دولت نخبگانی وارد انتخابات شدم و هیچ حزب و گروهی مرا پشتیبانی نمی‌کند.

فریدون عباسی دوانی زادۀ ۱۷ شهریور ۱۳۳۷ ، سیاستمدار، مدیر اجرایی، دانشمند هسته‌ای و پاسدار بازنشستهٔ ایرانی است که هم‌اکنون به‌عنوان نماینده حوزه انتخابیه کازرون و کوه‌چنار در مجلس یازدهم فعالیت می‌کند و ریاست کمیسیون انرژی مجلس را برعهده دارد. وی در دولت دهم، در فاصلهٔ سالهای ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بود.

وی دانش‌آموخته دکتری فیزیک هسته‌ای از دانشگاه شهید بهشتی و رئیس گروه فیزیک دانشگاه امام حسین و عضو شورای مرکزی انجمن هسته‌ای ایران است. او که از سال ۱۳۸۶ از سوی شورای امنیت تحریم شده، در سال ۱۳۸۹ همزمان با مجید شهریاری دیگر دانشمند هسته‌ای ایران، هدف ترور نافرجام قرار گرفت.

مدتی پس از این ترور، محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور وقت، عباسی را به ریاست سازمان انرژی اتمی گماشت که حسن روحانی پس از رسیدن به ریاست‌جمهوری وی را برکنار نمود.

عباسی که از منتقدان دولت روحانی و مخالفان برجام بود، با تنی چند از دولتمردان احمدی‌نژاد، در سال ۱۳۹۴ جبههٔ یکتا را پایه‌گذاری کرد و در انتخابات مجلس دهم در فهرست ائتلاف اصولگرایان قرار گرفت، اما از راهیابی به مجلس بازماند. اما در انتخابات مجلس یازدهم موفق شد از حوزه انتخابیه کازرون و کوه‌چنار به نمایندگی مجلس برسد و ریاست کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی را عهده‌دار شد.