فشارهای پنهان جناحی برای به تاخیر انداختن اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ها / از ردصلاحیت‌های جناحی تا درز غیرقانونی اطلاعات از هیات‌های انتخاباتی

شنیده ها

با آنکه حدود یک ماه از پایان ثبت نام کاندیدای شورای شهر ششم گذشته اما هنوز رسما تایید یا رد صلاحیت افراد برای شرکت در انتخابات شورای ششم هنوز اعلام نشده است.

براساس آخرین اعلام فرمانداری به نامزدها، قرار بود اول اردیبهشت ماه پیامک‌های مبنی بر تایید یا رد صلاحیت به ثبت‌نام‌کنندگان ارسال شود اما بر اساس اخرین شنیده‌ها، این کار یک هفته به تعویق افتاده است.

شنیده‌ها حاکی از آن است که یک جریان سیاسی با انگیزه کاهش فرصت بازنگری هیئت نظارت بر انتخابات شورای شهر تهران در رد صلاحیت‌ها و به علت نگرانی از احتمال تایید مجدد برخی افراد که به دلایل سیاسی ردصلاحیت شده‌اند، در تلاش است تا اطلاع رسانی به نامزدها به تعویق بیفتد تا فرصت اعتراض و بررسی مجدد گرفته شود.

بر اساس روایت‌های غیررسمی، چندین نفر از نامزدهای اصلاح طلب در این دوره به دلایل سیاسی رد شده‌اند که از این میان سه عضو فعلی شورای پنجم که ردصلاحیت شده بودند، مجددا تایید شدند اما مابقی نامزدهای رد شده که از اعضای شورای ‌شهر نبودند، نامشان به عنوان نامزد رد صلاحیت شده به هیات نظارت اعلام شده است.

از ردصلاحیت‌های جناحی تا درز غیرقانونی اطلاعات از هیات‌های انتخاباتی

ساعتی پیش چند سایت و کانال نزدیک به جریان مدعی اصولگرایی با ذوق‌زدگی فهرست افرادی را منتشر کردند که ادعا شده توسط هیات اجرایی انتخابات شورای شهر تهران ردصلاحیت شده‌اند.

این اقدام که تخلف آشکار از قانون انتخابات تلقی می‌شود، در شرایطی انجام شده که هیات اجرایی هنوز نتایج ابتدایی بررسی صلاحیت‌ها را به خود نامزدها اعلام نکرده و گفته شده که کار در دست هیات‌های نظارت است.

در میان بیش از ۱۵۰ نفری که اسامی آنها منتشر شده، نام چند چهره شاخص از جوانان اصلاح‌طلب که ظاهرا به دلایل سیاسی و جناحی ردصلاحیت شده‌اند، دیده می‌شود.

جا دارد فرمانداری تهران توضیح دهد که این اطلاعات چرا و چگونه به رسانه‌های یک جناح خاص درز کرده و قبل از اعلام رسمی توسط مراجع قانونی، در فضای مجازی و سایت‌های خبری منتشر شده است.