فعالان ایرانی حقوق بشر از سازمان ملل خواستند برای جلوگیری از سرکوب معترضان خوزستانی اقدام کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامکانون مدافعان حقوق بشر با ارسال نامه ای به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ضمن اعلام نگرانی از برخوردهای صورت گرفته با معترضان از این نهاد بین‌المللی خواسته است از تمامی امکانات و ظرفیت‌های خود برای جلوگیری از تداوم سرکوب‌ها استفاده کند.

کانون مدافعان حقوق بشر، رونوشت این نامه را هم برای جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران، اگنس کالامار گزارشگر ویژه سازمان ملل برای قتل های فراقانونی، کلمنت وولی گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه حقوق آزادی اجتماعات مسالمت آمیز و تشکل‌ها، و همچنین گروه کاری سازمان‌ملل متحد درباره بازداشت‌های خودسرانه ارسال کرده است.

این نهاد ایرانی مدافع حقوق بشر در این نامه با اشاره به کشته و زخمی شدن تعدادی از معترضان و بازداشت آنها، نسبت به «تداوم و پیچیده شدن» شرایط ابراز نگرانی کرده است.

در عین حال، خبرگزاری فارس که به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی نزدیک است ادعا کرد «گروه های تروریستی به صفوف» معترضان «نفوذ کرده اند.» این خبرگزاری در دو روز گذشته کوشیده است کشته شدن دو معترض جوان خوزستانی را به تیراندازی «اغتشاشگران» نسبت دهد.

در تازه ترین ویدیوهایی که به دست صدای آمریکا رسیده است، فعالان از اعزام نیروهای امنیتی به سوی اهواز خبر داده اند.

در سوسنگرد، یکی از شهرهای استان خوزستان که اعتراضات در آن جا جریان دارد، شنبه شب انبوه جمعیت با حمله نیروهای امنیتی مواجه شدند.

اعتراض ها در حالی ادامه دارد که قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان گفته است «طرح جامعی» در ارتباط با بحران کم آبی در استان خوزستان آماده می شود تا در «جلسه سران سه قوه بررسی شود.»

استاندار خوزستان با اشاره به «تنش آبی بسیار شدید» در خوزستان تصریح کرده برای رسیدگی به نارضایتی‌های مردم استان در مورد بی‌آبی «در چند روز اخیر فشارهای بیشتری به مقامات عالی‌رتبه وارد کردیم.»

در عین حال، محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهوری ایران و رئیس سازمان برنامه و بودجه روز یکشنبه گفت هیات دولت با اختصاص اعتبار هزار و ۱۵۰ میلیارد تومانی «برای رفع مشکلات خوزستان» موافقت کرده است. به گفته نوبخت نیمی از این مبلغ روز یکشنبه از سوی سازمان برنامه و بودجه به خوزستان تخصیص داده می شود.

✍️ دیدگاه شما 🙏