فعالان مدنی در برابر زندان کرج تجمع کردند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ گروهی از معلمان و فعالان کارگری و حقوق بشری با تجمع در مقابل زندان کرج به وضعیت معلمان و کارگران زندانی اعتراض کرده و خواهان آزادی اسماعیل عبدی، شاپور احسانی راد و دیگر معلمان و کارگران زندانی شدند.

این تجمع پس از آن صورت گرفت که نیروهای امنیتی مانع برگزاری چندین تجمع آنها شدند.

بر اساس تصاویر و فیلم‌های انتشاریافته در روز شنبه در شبکه‌های اجتماعی، تجمع‌های اعتراضی کارگران در بیش از ۲۰ شهر ایران برگزار و برخی از آن‌ها از جمله در تهران با دخالت نیروهای انتظامی و امنیتی مواجه شد.

تجمع‌های روز جهانی کارگر در شرایطی در ایران برگزار شد که دستگاه‌های امنیتی پیشتر فعالان کارگری و صنفی را از شرکت در این تجمعات منع کرده بودند.

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران

تجمع جمعی از معلمان و فعالین کارگری و حقوق بشری مقابل ندامتگاه کرج در اعتراض به زندانی کردن معلمان و کارگران

امروز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت جمع‌هایی از معلمان به همراه فعالین کارگری و حقوق بشری بدون فراخوان قبلی به مقابل مجلس رفتند تا به زندانی کردن معلمان و کارگران اعتراض نمایند و همچنین خواهان آزادی اسماعیل عبدی، شاپور احسانی راد و دیگر معلمان و کارگران زندانی شوند.

اما نیروهای امنیتی و انتظامی محدوده مجلس و تمام خیابان‌های اطراف را قُرُق کرده بودند. به حدی که از میدان بهارستان تا صد متر بالاتر از مترو و همچنین مقابل مجلس از ضلع غربی آن تا بیمارستان معیری در کنترل سنگین نیروهای گارد ویژه پیاده و موتور سوار بود. با توجه به این فضای سنگین پلیسی شکل گیری تجمع عملاً ممکن نشد و تعداد زیادی از معلمان و فعالین کارگری و مدنی که به محل آمده بودند پراکنده شدند.

با این وجود تعدادی از حاضرین توانستند به همدیگر ملحق شوند و محل تجمع اعتراضی را به مقابل زندان ندامتگاه کرج انتقال دهند.

این جمع که متشکل از معلمان و فعالین کارگری و‌ حقوق بشری بود در مقابل ندامتگاه کرج حاضر شدند و با برافراشته کردن پلاکارد و کاغذنوشته‌هایی به زندانی‌کردن کارگران و معلمان اعتراض کرده و خواهان آزادی اسماعیل عبدی و شاپور احسانی راد و دیگر معلمان و کارگران زندانی شدند.

در این تجمع به نمایندگی از معلمان عزیز قاسم زاده از کانون صنفی فرهنگیان گیلان، جعفر عظیم زاده از اتحادیه آزاد کارگران ایران و نرگس محمدی از کانون مدافعان حقوق بشر سخنانی ایراد کردند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰