فعال سیاسی اصلاح‌طلب: اگر به اصلاح‌طلبان فرصت داده می‌شد، ۱۰۰ نماینده به مجلس یازدهم می‌فرستادند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ احمد حکیمی‌پور گفت: مردم در سال گذشته نشان دادند از انتخابات و فرایند ناامید شده اند. به نظر من اگر به اصلاح‌طلبان فرصت داده می‌شد، در همین انتخابات کم‌فروغ دست‌کم بالای ۱۰۰ نماینده را به مجلس می‌فرستادند.

اصلاح‌طلبان در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ وضعیت متفاوتی در فضای سیاسی ایران دارند. مشارکت پایین در انتخابات مجلس یازدهم فضایی جدید را در عرصه سیاسی کشور و رویکرد‌های اصلاح‌طلبان رقم زده است. به طوری که گروهی ضعف شدید دولت و قهر هواداران اصلا‌ح‌طلبان را دلیل مشارکت پایین می‌دانند و دسته‌ای دیگر هم مشارکت پایین را فاصله گرفتن مردم از حکومت قلمداد می‌کنند.

احمد حکیمی‌پور، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در گفتگو با اعتمادآنلاین در این باره اظهار داشت: جریان اصلاحات هنوز بحثی درباره چگونگی حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نداشته است. به همین دلیل باید منتظر بود تا تصمیم‌گیران اصلاح‌طلبی کنش انتخاباتی را شروع کنند؛ اما این تحلیل صحیحی نیست که گروهی میزان مشارکت پایین دوم اسفند را به ضعف اصلاح‌طلبان ربط می‌دهند.

عضو سابق شورای عالی اصلاحات در ادامه گفت: در واقع مردم در چند سال اخیر مشکلات زیادی داشتند و مسائلی دیدند که به این تشخیص رسیدند که رأی‌شان اثری ندارد و با صندوق رأی قهر کردند. زمانی می‌توان ادعا کرد سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان ریزش کرده است که سبد رأی رقیب نسبت به قبل سیر صعودی پیدا کند. مردم در سال گذشته نشان دادند از انتخابات و فرایند ناامید شده اند. به نظر من اگر به اصلاح‌طلبان فرصت داده می‌شد، در همین انتخابات کم‌فروغ دست‌کم بالای ۱۰۰ نماینده را به مجلس می‌فرستادند.او همچنین تصریح کرد: متاسفانه حاکمیت به اصلاح‌طلبان اجازه فعالیت نمی‌دهد و وقتی آن‌ها نمی‌توانند کاندیدا معرفی کنند، سبد رأی کشور و انقلاب شاهد رأی‌های حداقلی می‌شود. چنین حالتی حتماً هزینه‌های سهمگینی را به منافع انقلاب و نظام تحمیل خواهد کرد.

حکیمی‌پور ادامه داد: نظام ما نظامی حزبی است و با در نظر گرفتن اینکه احزاب مکمل انتخابات هستند، باید همه سلیقه‌ها شانس برابری برای حضور در عرصه رقابت پیدا کنند تا با جلب رأی مردم، بتوانند با حضور در دستگاه‌های کشور، در راستای حل مشکلات تلاش کنند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب توضیح داد: در شرایطی که کشور با نظام بین‌الملل در تنازع است، لازم بود انتخاباتی پرشور برگزار شود تا مردم شایسته‌ها را روانه مجلس کنند. متاسفانه گروهی که دنبال یکدست کردن نظام مدیریتی کشور بودند انتخاباتی سرد و غیررقابتی به وجود آورند تا اصولگرایان در میدانی بی‌رقیب اکثریت مجلس را بر عهده بگیرند. بر اساس قانون نانوشته‌ای، طبیعی است مجلسی که به این شکل تشکیل شده نتواند فعالیتی توأم با نتایج مثبت از خود نشان دهد.

احمد حکیمی‌پور در پایان گفت: نظام باید بداند برای گذر از شرایط سخت، تنها چاره ترغیب مردم برای بازگشت به پای صندوق‌های رأی است که این مهم، فقط در صورت حضور همه سلیقه‌ها در انتخابات امکان‌پذیر خواهد بود.

احمد حکیمی‌پور (زاده ۱۳۴۲ در زنجان)، سیاست‌مدار اصلاح طلب ایرانی، عضو و رئیس فراکسیون اصلاح طلبان شورای شهر تهرانو عضو شورای مرکزی مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی است.

وی سابقهٔ نمایندگی زنجان در دورهٔ چهارم مجلس شورای اسلامی (۱۳۷۴–۱۳۷۰)، عضویت دورهٔ اول شورای اسلامی شهر تهران (۱۳۸۱–۱۳۷۷)، بنیان‌گذاری باشگاه فرهنگی-ورزشی «آذربایجان»، مدیر مسئولی هفته‌نامهٔ امید زنجان، دبیرکلی حزب اراده ملت و ریاست دوره‌ای شورای هماهنگی جبههٔ اصلاحات را دارد. وی از فرماندهان و مجروحان جنگ ایران و عراق است و در جریان اعتراضات پس از انتخابات ۱۳۸۸ نیز بازداشت شد.

وی عضو چهارمین دوره شورای شهر تهران بوده‌است.

وی در حال حاضر دبیرکل حزب اراده ملت ایران(حاما) است.

حکیمی پور در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرد که صلاحیت اش از سوی شورای نگهبان تأیید نشد.

او معتقد است نیروهای دولت نهم و دهم عامل انشقاق اصولگرایان است.