فلوکستین هم نایاب شد/ تعمدا دارو را پخش نمی‌کنند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_«امین» روان‌پزشک است و می‌گوید در روزهای اخیر تماس‌های زیادی برای جایگزینی این دارو داشته است: «بیماران نمی‌توانند فلوکستین پیدا کنند و از من می‌خواهند که داروی جایگزین بدهم که راحت‌تر یافت شود.» او در ادامه می‌گوید عوارض این دارو بسیار کم است و به افراد زیادی می‌سازد. بنابراین برخی بیماران اصلا دوست ندارند، داروی جایگزین استفاده کنند و دربه‌در داروخانه‌ها شده‌اند.

به گزارش ایران وایر، «سمیرا» دکتر داروساز است و در یک داروخانه در خیابان طالقانی تهران کار می‌کند. او در مورد نایاب شدن این روزهای فلوکستین این طور می‌گوید: «تا دوماه پیش هر مقداری به شرکت پخش‌کننده سفارش می‌دادیم، برایمان می‌آوردند و مشکلی نبود. از دو ماه پیش نصف سفارشمان را در دو نوبت تحویل دادند و بعد از آن دیگر از هر جا درخواست کردیم، فقط با پاسخ موجود نیست، مواجه شدیم. حرف و حدیث هم در موردش زیاد است؛ یک عده می‌گویند کپسولش را برای پر کردن ندارند و یک عده دیگر این دارو را مرتبط با کووید-۱۹ می‌دانند و می‌گویند تعمدا دارو را پخش نمی‌کنند. ولی چیزی که واضح است این هست که کاملا نایاب شده و تقریبا هیچ‌جا نیست.»

«شهاب» سی و چهار ساله است و با تجویز پزشک روزی یک عدد فلوکستین ۲۰ مصرف می‌کند؛ او در زمینه این دارو می‌گوید: «بهترین داروی دنیاست، من وسواس چکینگ داشتم و همیشه نگران باز بودن شیر گاز و در خانه و در ماشین بودم؛ از طرفی خواب‌های به شدت کابوس‌وار می‌دیدم؛ طوری که وقتی شب می‌شد، غصه‌ام می‌گرفت که الان می‌خوابم و کابوس می‌بینم. با مصرف فلوکستین همه مشکلاتم برطرف شد.» حالا یک هفته است که قرص‌های شهاب تمام شده است: «کل تهران را گشته‌‌ام و پیدا نمی‌کنم؛ آخر داروی ایرانی دیگر چرا نایاب شده است؟ شما که ادعای صادرات واکسن ایرانی کرونا را به سراسر دنیا می‌کنید و ما هم در پیک پنجم صدایمان در نمی‌آید؛ لااقل آرامبخش ایرانی رایج مردم را درست پخش کنید که بتوانند این وضع را تحمل کنند.»

امین می‌گوید این دارو در درمان اختلال‌های وسواس عملکرد خوبی دارد و برای درمان وسواس از دوزهای بالاتر آن استفاده می‌شود. علاوه بر این در درمان افسردگی و اختلال پرخوری هم موثر است؛ اما توصیه من این است که زیر نظر پزشک و با دوزی که او تعیین می‌کند، مصرف شود. او در ادامه می‌گوید: «متاسفانه مصرف خودسرانه فلوکستین در بین عموم مردم بسیار رایج است. اما من همیشه توصیه می‌کنم که هیچ دارویی نباید خودسرانه مصرف شود. چون هیچ دارویی بی‌عارضه نیست. داروی فلوکستین هم ممکن است در صورت تداخل با داروهای دیگر عوارض بدی ایجاد کند یا در برخی افراد مصرف آن در درمان بیماری موثر نباشد.»

«ترمه» یکی از افرادی است که خودش در دوره‌های مختلف این دارو را مصرف کرده است: «من هر وقت مودم پایین است، فلوکستین مصرف می‌کنم. داروی خوبی است. من که فکر می‌کنم باید در آب این مملکت فلوکستین بریزند که اوضاع قابل تحمل شود. من با فلوکستین این اوضاع را تحمل می‌کردم که آن هم نایاب شده است.» امین اما تاکید می‌کند که تداخل این دارو و مصرف خودسرانه‌اش ممکن است، موجب عوارض جدی شود.

محمد تمام هفته گذشته را دنبال این قرص گشته و می‌گوید: «من در روز دو تا قرص ۲۰ فلوکستین مصرف می‌کنم. برای افسردگی و مشکلات وسواس. پزشک برایم نوشته اما در دو ماه گذشته قرص را به سختی پیدا کردم. از هفته گذشته که قرصم تمام شد، اما دیگر پیدا نشد. سه روز پیش وقتی دیگر از پیدا کردن فلوکستین ناامید شدم، دوباره به دکتر رفتم و روانپزشکم برایم یک قرص دیگر به نام « لگزاتال» تجویز کرد. چشمتان روز بد نبیند سه روز است تهوع شدید دارم و حس می‌کنم تک‌تک سلول‌های بدنم می‌لرزد و سرم سه برابر شده است؛ هر روز صبح می‌گویم دیگر این قرص را نمی‌خورم. اما جرات قطع کردنش را هم ندارم. آخرآن چند روزی که فلوکستین نداشتم و قرص دیگری هم نخوردم، خیلی خیلی اذیت شدم.»

«شهلا» زن ۵۰ ساله‌ای است که او هم فلوکستین ۲۰ مصرف می‌کند و می‌گوید یک هفته تمام گشته تا توانسته از طریق یکی از آشناها چند ورق قرص پیدا کند. او می‌گوید: «هر ورق قرص رویش نوشته ۱۴ هزار تومان اما از من ۵۰ هزار تومان گرفتند. عیب ندارد نمی‌توانستم وضعیت خودم را بدون این قرص تحمل کنم.