فواد شمس : رسما بابت دعوت از مردم برای رای دادن به لیستی که بعدها هیچکس از آقای ‎خاتمی گرفته تا احزاب اصلاح طلب مسئولیت رفتار سیاسی آن را نپذیرفت، عذرخواهی می‌کنم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، یک نیروی سیاسی جدی باید مسئولیت کارهای خودش را بپذیرد در نتیجه در همین ابتدا باید رسما مسئولیت رای خودم و از آن مهم‌تر دعوت به رای دادن در سال ۹۴ را بپذیرم.البته من در کرج رای دادم. و لیست اصلاح‌طلبان شاید خوشبختانه در کرج شکست خورد.

فواد شمس در مطلبی تحت عنوان به بهانه پایان ‎مجلس دهم نوشت :

رسما و اصولی بابت دعوت از مردم برای رای دادن به لیستی که بعدها هیچکس از آقای ‎خاتمی گرفته تا احزاب اصلاح طلب مسئولیت رفتار سیاسی آن را نپذیرفت، عذرخواهی می‌کنم.

اشتباه ما این بود که بدون پیش شرط و بدون داشتن حزب و سازمانی که آن شرط‌ها را پیگیری کند وارد ائتلاف یک‌طرفه شدیم.

تجربه ‎مجلس دهم به ما نشان داد که نباید بدون داشتن زمینه‌های مناسب وارد فضای انتخاباتی در شرایط فعلی ایران شد. قطعا من خیلی آرمانگرایانه نگاه نمی‌کنم. به تاثیر رای حداقلی اعتقاد دارم و کلا رای دادن را یک ابزار سیاسی مناسب می‌دانم اما شرایطی دارد. ‏

شرط اصلی این است که ما هم حزب و سازمان خود را داشته باشیم. صرفا به عنوان افراد منفرد وارد ائتلاف های یک طرفه نشویم. سوسیالیست‌ها، لیبرال‌ها، ملی‌گراها و گرایشات دیگر هم باید حزب خود را داشته باشند آن وقت با اصلاح‌طلبان وارد ائتلاف شوند.

‏ متأسفانه تجربه ‎مجلس دهم نشان داد که اصلاح‌طلبان و خصوصا شخص آقای ‎خاتمی غیرمسئولانه برخورد می‌کنند. این موضوع به سرمایه اجتماعی خودشان خصوصا خاتمی بیشترین ضربه را وارد کرد. اما قطعا به ما هم که به اعتبار حرف خاتمی تکرار کردیم ضربه وارد کرد.


‏شخصا به خیلی از مردم حق می‌دهم که نه تنها دیگر به حرف اصلاح طلبان که حتی به حرف ما فعالان منفرد از هر گرایشی اعتماد نکنند. متاسفانه ‎مجلس دهم به همراه حسن روحانی کاری کردند که مردم شدیدا سیاست زده شوند.

از این به بعد هر نیرویی که می‌خواهد کار سیاسی کند باید ابتدا به بازسازی سرمایه اجتماعی خودش بپردازد. اعتمادسازی دوباره با بدنه مردم بکند. در نهایت هم مثل دفعات قبل مفت و مجانی اعتبار و سرمایه خودش را خرج وارد مجلس شدن امثال عارف و وکیلی و بقیه نکند.

‏بدون داشتن تحزب و تشکیلات و آزادی فعالیت حداقلی واقعا دیگر نباید در هیچ ائتلافی شرکت کرد. حتی شخصا دیگر رای فردی هم نمی‌دهم. تازه آن زمان برای رای دادن ائتلافی باید حداقل پیش شرط‌های لازم ما را رعایت کنند.

امیدوارم اصلاح‌طلبان این دفعه متوجه شده باشند که نمی‌توانند با سیاست رعب انداختن از حریف رای جمع کنند. چون کارنامه مجلس، شوراهای شهر و ریاست جمهوری این چند سال ترس ما را از همه چیز ریخته است. چندان فرقی با رقبایشان نداشت.