فولادگر: احزاب بعد از پیروزی انقلاب در میان توده‌های مردمی نقش آفرین نبودند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس، با اشاره به اینکه احزاب بعد از پیروزی انقلاب در میان توده‌های مردمی نقش آفرین نبودند، گفت: اصلاح قانون احزاب در دستور کار مجلس است، امیدواریم به موجب اصلاحات احزاب واقعی شکل بگیرد.

حمیدرضا فولادگر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به عوامل کلیدی پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: توده‌های مردمی در پیروزی انقلاب نقش آفرین بودند اما ما بعد از پیروزی انقلاب نتوانستیم احزاب مردمی قوی ایجاد کنیم و تنها یک تجربه موفق در سال‌های اول بعد از پیروزی انقلاب مانند حزب جمهوری اسلامی داشتیم و در سایر احزاب فاقد پایگاه وسیع مردمی بودیم.

احزاب بعد از انقلاب نتوانستند در تشکیلات مردمی نقش آفرین باشند

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: طیف‌های سیاسی اعم از اصولگرا و اصلاح طلب و میانه در این سال‌ها شکل گرفته است اما احزاب در میان توده‌های مردمی و بسیج عمومی نقش آفرین نبوده است. در سال‌های پیش از پیروزی انقلاب توده‌های مردمی به رهبری روحانیت با انگیزه‌های دینی و ملی و در دوران دفاع مقدس و سازندگی یا انتخابات مختلف هم حزب نقش آفرین نبودند.

فولادگر با بیان اینکه احزاب هنوز نتوانستند در تشکیلات مردمی نقش آفرین باشند، افزود: در این سال‌ها به لحاظ کمی احزاب بسیاری شکل گرفته اما هیچ کدام تاثیرگذا و دارای پایگاه مردمی نبودند، برخی از احزاب فعال هم دچار نقاط ضعفی شدند که مانع فعالیت آنها شد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در این سال‌ها برخی از احزاب فعال دچار مشکلات مالی شدند و برخی با خودمحوری مسائل نظام را زیر سوال بردند یا با وابستگی و ارتباط با بیگانگان سبب شدند تا مردم دیدگاه منفی به احزاب پیدا کنند.

احزاب باید نگاه منفی مردم نسبت به خود را اصلاح کنند/ شکل‌گیری حزب واقعی به موجب اصلاح قانون احزاب

وی ادامه داد: در این شرایط احزاب باید دیدگاه را اصلاح و نقش آفرین شوند، قانون احزاب در حل اصلاح در مجلس است و امیدواریم به موجب اصلاحات صورت گرفته احزاب واقعی شکل گیرد. احزاب واقعی باید دارای شعبه استانی، شهرستانی و ملی باشند و سالانه کنگره ملی برگزار کنند.

پیروزی انقلاب اسلامی حول محور اعتقادات مردم

فولادگر خاطرنشان کرد: پیروزی انقلاب اسلامی به پایه اعتقادات دینی مردم شکل گرفت، هیچ چیزی جز اعتقادات دینی مردم نمی‌توانست این انسجام را ایجاد کند کما اینکه از بیست سال قبل پیروزی انقلاب نهضت ملی را داشتیم که نیمه تمام ماند یا مشروطه که بعدها منحرف شد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در انقلاب اسلامی آنچه موجب حفظ اعتقادات مردم شد، همبستگی حول محور دین و رهبری دین بود لذا احزاب بر پایه آرمان‌های انقلاب می‌توانست بنا شود اما این اتفاق نیفتاده است البته با اصلاح قانون احزاب امیدواریم نواقص رفع شود./