فیروزآبادی را کرونا نکشت، زجرکش شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسیاست پدر و مادر ندارد؛ جمله‌ای عامیانه ولی پر معنا که دهه‌هاست از زبان بزرگ و کوچک درباره عرصه سیاست به گوش می‌رسد. نکته‌ای که در ایران بارها و بارها به صورت علنی، عملی شده است.

در همین راستا امروز خبر درگذشت یکی از سران نظامی جمهوری‌اسلامی رسانه‌ای شد فردی که بیش از سه دهه در کادر نظامی و نزدیک سه دهه رییس ستاد کل نیروهای مسلح بود.

بله فردی که زمانی سرلشکر بسیجی دکتر سید حسن فیروزآبادی بود و ناگهان بعد از تبریک برای موفقیت عوامل جمهوری‌اسلامی در مذاکرات برجام مغضوب برخی شد و در سراشیبی حذف از قدرت قرار گرفت.

بخشی از متن پیام به‌شرح زیر بود:”خدای بزرگ را شاکریم که در پناه اولیای الهی و ادعیه خاص حضرت بقیه الله الاعظم سلام الله علیه و تدابیر مقام معظم رهبری، حرکت رو به جلوی انقلاب اسلامی با صلابت و موفقیت ادامه دارد و هر روز که می‌گذرد امیدواری حق‌طلبان و عدالت‌خواهان جهان به آموزه‌های اسلام عزیز و ارتقای موقعیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در جهان و منطقه در دل‌های مسلمانان و مستضعفان بیشتر می‌شود”.

فیروزآبادی که به خاطر بیماری و وضعیت فیزیکی او سال‌ها در محافل نقد می‌شد و کسی توجه نمی‌کرد پس از آن چند جمله از رقبای نهادهای قدرت تعریف کرد، نامه عزل خود را تنظیم و به پایان سلام کرد.

در همین راستا اندکی بعد عزل و سرتیپ پاسدار محمدباقری با ارتقا سرلشکر و جانشین او شد.

قصه به اینجا و حملات ختم نشد، نوبت به نابودی شخصیت او رسید و برخی از ایادی نهادهای خاص قصه ویلای او در لواسان که بی‌شک بسیاری دیگر از مسئولان نیز از این غنائم بی‌بهره نیستند به میان کشیده شد و عده‌ای پس از پایین کشیدن وی از قدرت مامور به پایین کشیدن او از هویت هم شدند.

حتی او دیگر در مجمع تشخیص هم حضور چندانی نداشت تا اینکه امروز خبر فوت او را منتشر کردند؛ به نظر افرادی مانند روحانی، ظریف و شمخانی نیز از سرگذشت او درس گرفتند و برای آنکه در قدرت بمانند و ارتزاق کنند مجبور به همراهی با تفکرات و جریانات خاص شدند زیرا دیدن حتی فیروزآبادی را نیز طی چند ماه زیر و زبر می‌کنند چه برسد به افرادی که سابقه و تفکرشان مشخص است.