قابل توجه عموم مطالبه گران: اطلاعات و وعده های کنونی در باره سیل را در خاطر بسیاریم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – قابل توجه عموم مطالبه گران: اطلاعات و وعده های کنونی در باره سیل را در خاطر بسیاریم

در ارتباط با سیل اطلاعات و وعده هایی مطرح شده است که توجه به آنها از منظر مطالباتی مهم است.

به تجربه می دانیم که وعده های دولت حرف های توخالی است و عملی نمی شود. باید انتظار داشته باشیم که بزودی گروه بزرگ دیگری از خانه خرابان سیل کنونی، دامداران، کشاورزان و کارگران بیکار شده واحدهای تولیدی کوچک تخریب شده به سایر گروههای مطالبه گر بپیوندند.

اردوی کار در ادامه ی این متن نوشته است: زیرا سیل اگر چه بر همه باریده است اما فرق است بین آن زن زحمتکش روستایی محاصره شده در سیلاب که گوساله اش را در بغل گرفته و حیران است که کجا برود و آن آقازاده شمال تهران نشینی که ویسکی به دست از پشت شیشه بخار گرفته خانه لوکس و خدا طبقه اش به منظره شاعرانه ریزش باران در بیرون نگاه می کند. برای اولی سیل اوارگی خالص است برای دومی دستمایه لذت بصری.

سیل هم مثل هر بلیه «طبیعی» دیگر بینوایان، فرودستان و تهیدستان را وحشیانه تر به خاک هلاک می کشاند؛ خانه های خشتی سست بنیاد آنان است که اول از همه می ریزد و روستائی زحمتکشی که صیفی اش را آب برده مثل آن است که خودش به فنا رفته است.

تجربه رویکردهای گذشته نشان می دهد که این حاکمیت فاسد و نابکار با همه جناح ها و دسته بندی های درون و حاشیه اش، سروصدای سیل که بخوابد همه این توده سیل زده نیازمند را به حال خود رها خواهد کرد. به همین دلیل پایه ریزی مطالبه گری مستقل با توجه به ابعاد گسترده سیل کنونی و خسارات ناشی از آن در حداقل ۱۲ استان کشور از اهمیت برخوردار است:

خسارت ۴۵۰۰ میلیارد تومانی سیل به کشاورزی ۱۲ استان

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفته:

سیل اخیر تا تاریخ دوازدهم فروردین ماه بیش از ۴۵ هزار میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی ۱۲ استان کشور وارد کرده.
سیل ۷۰۰ هزار هکتار اراضی زراعی و ۹۰ هزار هکتار اراضی باغی را مورد تهدید جدی قرار داده است.

این هم وعده هایی به سیلزدگان که دیروز ۱۲ فروردین ۹٨ جهانگیری داده به نقل از ایسنا:

جهانگیری در خصوص جبران خسارت‌های سیلاب با بیان اینکه دولت مردم را در جبران خسارت‌های مالی تنها نخواهد گذاشت، اظهار کرد: سیل به تأسیسات روبنایی و زیربنایی خسارت وارد کرده است و دولت در خصوص جبران خسارت‌های مردم در بحث مسکن، وسایل زندگی و اراضی کشاورزی مصوباتی داشته است.

جهانگیری با اشاره به بحث اعطای تسهیلات برای جبران خسارات سیلاب، ادامه داد: در خصوص بحث تعمیرات مسکن در شهرها و روستاها یک وام ۵ میلیون تومانی بلاعوض و یک وام ۱۵ میلیون تومانی با کارمزد ۴ درصدی به مردم اعطا می‌شود. همچنین این وام برای احداث واحدهای مسکن شهری ۱۲ میلیون تومان به صورت بلاعوض و ۵۰ میلیون تومان وام با کارمزد ۴ یا ۵ درصد خواهد بود و در روستاها ۱۰ میلیون تومان به صورت بلاعوض و یک وام ۴۰ میلیون تومانی با کارمزد ۴ یا ۵ درصدی به مردم اعطا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: وام‌هایی نیز برای تأمین لوازم خانگی مردم در نظر گرفته شده تا مردم در این زمینه نیز با مشکل مواجه نشوند. همچنین برای بحث کشاورزی برای هر هکتار زراعت، ۲ میلیون تومان به صورت بلاعوض و ۵ میلیون تومان تسهیلات با بهره کم و برای باغ‌ها ۵ میلیون تومان بلاعوض و ۵ میلیون تومان نیز وام با بهره پایین در نظر گرفته شده است»

باید بابت جمله به جمله این وعده ها علیه یکایک مسئولین در سراسر مناطق سیل زده با حداکثری ترین نیروی ممکن مطالبه گری کرد و مدیران دروغگو، لاف زن، بی عمل و فاسد را رسوا نمود.