قاسم شعله‌سعدی: شرایط ایران مثل یک بمب ساعتی است/یک جرقه‌ می‌تواند موجب خیزش عمومی شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ بعد از اینکه ۳۴ زندانی سیاسی با آغاز سال ۱۴۰۰ خورشیدی به مدت سه روز دست به اعتصاب غذا زده‌اند، بیش از ۶۰۰ نفر از فعالان سیاسی و اجتماعی داخل و خارج از کشور با انتشار بیانیه‌ای از اقدام آنها حمایت کردند.


قاسم شعله‌سعدی، حقوقدان، نماینده پیشین مجلس به صدای آمریکا می‌گوید شرایط ایران مثل یک بمب ساعتی و هر جرقه‌ای ممکن است منجر به یک خیزش عمومی شود.
شعله‌سعدی یکی از امضا کنندگان این بیانیه به صدای آمریکا گفت، «در چنین شرایطی، اول مطالبات صنفی و سیاسی‌های جزئی مطرح می‌شود، مثل آزادی زندانیان سیاسی یا درخواست مساعدت به حالشون. در سال ۵۶ و ۵۷ هم، اولین شعارها آزادی زندانیان سیاسی بود، ولی منجر شد به سقوط رژیم.»


۶۴۶ نفر از فعالان اجتماعی و سیاسی امضا کننده‌ این بیانیه، ضمن حمایت از زندانیان سیاسی که طی روزهای گذشته دست به اعتصاب غذا زده‌اند، با تاکید بر آزادی تمامی زندانیان سیاسی و ضمن اعتراض به رویه غیرقانونی و غیرانسانی تبعید و اذیت و آزار زندانیان و خانواده‌هایشان، نگرانی خود را از تداوم این روند اعلام نموده و خواهان توقف آن شده‌اند.


شعله سعدی با اشاره به صدور احکامی همچون تبعید زندانیان از زندانی به زندان دیگر و تحمیل مجازات مضاعف به زندانیان از سوی قضات قوه قضائیه گفت: «قضات نمی‌توانند به عذر اینکه مامور هستند و معذور، کار خلاف قانون کنند، قضات قسم می‌خورند که تابع قانون و حق باشند… این قضاتی که این تصمیمات را می‌گیرند قطعا در آینده باید مورد محاکمه قرار بگیرند.»