قاضی صادرکننده حکم بازداشت ترامپ: در سفارت ایران در بغداد ثبت شکایت کردیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، قاضی مأمور رسیدگی به پرونده ترور ابومهدی المهندس و همراهان وی تأکید کرد که صدور حکم بازداشت برای «دونالد ترامپ» پس از تکمیل تحقیقات در پرونده و تدوین اظهارات شاکیان خصوصی و نماینده قانونی سفارت ایران در بغداد انجام شده است.


به گزارش میدل ایست نیوز او در گفت‌وگویی که پایگاه رسمی شورای عالی قضایی عراق آن را منتشر کرده تأکید کرد که این حکم به موجب ماده ۴۰۶ قانون جزایی عراق و به اتهام دست داشتن در ترور شهید ابومهدی المهندس در ۳/۱/۲۰۲۰ صادر شده است.


این قاضی تأکید کرد که پیگیری نماینده قانونی سفارت ایران در عراق منحصر به نمایندگی ازجانب شاکیان خصوصی پرونده در مورد شهدای ایرانی این حادثه برای اطلاع از اقدامات انجام شده ازجانب دادگاه بوده است.


وی افزود که دادگاه عراق این پرونده را به مثابه یک پرونده جنایی که در خاک عراق رخ داده بررسی کرده و به موجب قوانین جاری در کشوری که محل انجام جنایت بوده و نه قوانین کشوری که متهم تابعیت آن را دارد حکم صادر کرده است.


این قاضی تأکید کرد که متهم رسما به ارتکاب این جرم اعتراف کرده و هیچ متن حقوقی میان عراق و امریکا وجود ندارد که به وی اجازه ارتکاب این جرم را بدهد و این موضوع پس از مکاتبات دادگاه با دفتر نخست وزیر و وزارت خارجه عراق روشن شده است.


محمدجواد ظریف رور چهارشنبه با اشاره به پیگیری وزارت خارجه برای پیگیری محکومیت آمریکا از طریق گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد قتل‌های فراقانونی گفت: محل پیگیری حقوقی ترور سلیمانی و همراهان ایشان محاکم قضائی ایران و عراق است.


ظریف با اشاره به بیانیه شورای عالی قضائی عراق مبنی بر صدور حکم بازداشت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل جنایت ترور فرماندهان شهید مقاومت، گفت: این حکم با پیگیری زیادی که توسط وزارت امور خارجه و سایر نهادها صورت گرفت صادر شده است.