قالیباف در کرسی ریاست مجلس ماندنی شد/ رقیب اصلی نیامد، رقیب دوم ۱۸ رأی آورد/ با قرعه‌کشی چهره معتدل هیات رئیسه حذف شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاما_نتخابات هیات رئیسه مجلس در دومین سال صبح امروز برگزار شد. انتخاباتی که در ریاست محمدباقر قالیباف بر کرسی شماره یک پارلمان تمدید شد. قالیباف در اجلاسیه دوم همان رأیی را کسب کرد که در اجلاسیه اول آورده بود؛ «۲۳۰ رأی»

به گزارش خبرآنلاین، قالیباف در این دور از رقابت فقط فریدون عباسی را در مقابل خود داشت که ۱۸ رأی کسب کرد. عباسی سال اول هم کاندیدا شده بود توانسته بود ۱۷ رأی بدست آورد. غایب بزرگ این دور از انتخابات ریاست مجلس مصطفی میرسلیم بود.

رقابت ۲ نفره برای کسب ۲ صندلی

در اجلاسیه دوم هیات رئیسه مجلس کرسی نایب رئیسی مجلس با تغییر همراه شد. امیرحسین قاضی زاده هاشمی که از روز گذشته نامش در لیست ۷ نفره کاندیداهای ریاست جمهوری آمده بود، امروز خود را کاندیدای نایب رئیسی نکرد تا رقابت بین نیکزاد و مصری صورت گرفت. رقابتی دو نفره برای کسب ۲ صندلی. این درحالیست که روز گذشته عنوان شده بود احتمال کاندیداتوری حمیدرضا حاجی بابایی هم وجود دارد. در این رقابت نیکزاد ۲۰۵ رأی و مصری ۲۰۶ رأی کسب کرد.

چهره معتدل هیات رئیسه حذف شد

انتخابات برای ۶ کرسی دبیری و ۳ کرسی ناظری مجلس هم در ادامه برگزار شد. در کرسی دبیری هیات رئیسه دو چهره عضو جبهه پایداری موسوی لارگانی و امیرآبادی حذف شدند و رشیدی و یوسفی به هیات رئیسه مجلس آمدند. در انتخابات ناظران هم کار به قرعه کشی رسید تا محمدحسین فرهنگی که چهره ای میانه رو و سخنگوی هیات رئیسه بود حذف شود. نظام الدین موسوی چهره جدیدی بود که پایش به هیات رئیسه رسید.

آنها که آمدند اما رأی ندادند!

انتخابات هیات رئیسه امسال برخلاف روال سابق با گلدان نبود و الکترونیکی برگزار شد. در ابتدا اعلام شد که ۲۶۲ نماینده در صحن مجلس حضور دارند اما آراء اعلام شده نشان می دهد که حداکثر ۲۳۰ نماینده در رأی گیری ها حضور داشتند و خبری از ۳۲ رأی دیگر نیست.