قالیباف هنوز بر مجلس مسلط نیست / یادداشت

✍️غلامرضا ظریفیان

در اینکه مجلس یازدهم متفاوت است و طیف‌های مختلفی از جریان اصولگرا در آن قرار دارند تردیدی نیست. با این حال هنوز نمی‌توان درباره چگالی و وزن اصلی طیف‌های تعیین‌کننده آن قضاوت کرد زیرا از زمان تشکیل آن تا‌کنون به آزمون جدی گذاشته نشده است. در این مدت صرفا شاهد دو یا سه برخورد جمعی و تعداد اظهارنظرهای افراد بوده‌‌ایم.

با این وجود به نظر می‌رسد برخی جریانات با نگاه‌های ویژه، توانایی آن را دارند که اتفاقات و برنامه‌هایی را پیش ببرند. کمااینکه در برخی مسائل شاهد آن بودیم. به عنوان مثال نوع برخورد آقای دکتر ظریف نشان از این داشت که به هر حال مجموعه‌های فعالی در این مجلس هستند که ظرفیت تعریف مسیرها یا خلق واقعیت‌های جدیدی را دارند. جلسه حضور آقای وزیر امور خارجه در صحن علنی نشان داد که برخی گروه‌ها در این مجلس توانایی متفاوت کردن فضا را دارند و مایل هستند که برخورد با موضوعات را به سویی ببرند که قطعا با مجلس گذشته و حتی با نظر طیف معتدل‌ اصولگرایی در همین مجلس تفاوت دارد.

شاید برخی گمان کنند که رد اعتبارنامه آقای تاجگردون نشانه قدرت گرفتن این گروه‌هاست و مقدمه پیشبرد دیگر اهداف آنان از جمله سوال از رییس‌جمهور و برکناری برخی وزراست. بنده اما گمان می‌کنم که سوال از رییس‌جمهور پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و ممکن است تاکیدات بزرگان به مجلس، مسیر آن را تغییر دهد. البته سوال کردن از مسوولان اجرایی کشور از جمله وظایف و حقوق نمایندگان مجلس است اما اگر رییس‌جمهور به مجلس بیاید و با او برخوردی شبیه برخوردی که با ظریف شد، شود، وضع فرق خواهد کرد.

One thought on “قالیباف هنوز بر مجلس مسلط نیست / یادداشت

 • تیر ۱۹, ۱۳۹۹ در t ۲:۳۵ ب٫ظ
  Permalink

  با سلام،
  باید واقع بین باشیم و به کارنامه قالیباف نگاهی بیندازیم!!!!!
  هر کسی که سواد و عرضه ندارد که نباید به ریاست مجلس که خانه ملت نام گذاری شده گمارده شود!!!!!
  قالیباف با کرده هایش هیچ طرفداری ندارد و بیشتر افراد جامعه اصلا خوششان نمی‌آید از قالیباف مخصوصا وقتی با وقار و غرور شروع به حرف میکند!!!!!

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.