قانونگذار آمریکایی از بایدن خواست توافقات اعراب و اسرائیل را لغو کند / پیام‌های اسرائیل به بایدن درمورد ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، جو بایدن می‌داند که موضع اسرائیل در مورد پرونده هسته‌ای ایران، ارتباطی به حکومت فعلی ندارد، بلکه متکی بر یک دیدگاه فراگیر و کلی است که موسسات امنیتی و اطلاعاتی تل آویو، آن را بنیان نهاده اند.

قانونگذار آمریکایی از بایدن خواست توافقات اعراب و اسرائیل را لغو کند

عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به پیروز احتمالی انتخابات ریاست جمهوری این کشور توصیه کرد توافقات صلح اعراب و اسرائیل را لغو کند.

قانونگذار آمریکایی از بایدن خواست توافقات اعراب و رژیم صهیونیستی را لغو کند

«ایلهان عمر» عضو مجلس نمایندگان آمریکا روز شنبه از «جو بایدن» پیروز احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا درخواست کرد پس از تصاحب کاخ سفید، توافقات کشورهای عربی با اسرائیل را پاره کند.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، ایلهان عمر با ارسال نامه‌ای به تیم دولت انتقالی بایدن توصیه‌هایی درخصوص سیاست خارجی آتی آمریکا ارائه کرد و در آن «دونالد ترامپ» رئیس جمهور فعلی آمریکا را به بستن قراردادهای فروش تسلیحات تحت پوشش «توافق صلح» متهم کرد.

این قانون‌گذار آمریکایی در توصیه نامه‌اش نوشت: «او (ترامپ) اخیراً به اصطلاح توافقات صلحی را بین امارات متحده عربی، بحرین، سودان و اسرائیل امضا کرد. مشکلش کجاست؟ اینکه این‌ها توافق صلح نبودند. [قرارداد] فروش تسلیحات به ناقضان حقوق بشر بودند و برای قدرت بخشیدن به کشورهای حاشیه خلیج [فارس] و افزایش خطر جنگ با ایران طراحی شده‌اند».

ایلهان عمر در ادامه نوشته است: «ترامپ فروش تسلیحاتی به مبلغ سرسام‌آور ۲۳ میلیارد دلار را به امارات متحده پیشنهاد کرده است که دولت اعتراف کرده با توافق [صلح] مرتبط است».

وی افزود، این توافقات فقط «اشغالگری را عادی‌سازی کردند و احتمال وقوع صلحی واقعی میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را افزایش دادند».

به گفته این نماینده کنگره آمریکا اکنون بایدن «فرصتی شگرف برای معکوس کردن سیاست خارجی و جایگاه ترامپ در آمریکا دارد و می‌تواند می‌تواند این کشور را در فاصله‌ای برابر از همه دیکتاتورهای خاورمیانه قرار دهد».

توافق سازش میان امارات و اسرائیل برای اولین بار در ۱۳ آگوست (۲۳ مرداد) از زبان ترامپ اعلام شد. پس از آن بحرین نیز اعلام کرد روابط خود با این رژیم را عادی می‌کند پیوست. این دو کشور در ۱۵ سپتامبر (۲۵ شهریور) با حضور در کاخ سفید به طور رسمی توافق سازش با اسرائیل را امضاء کردند.

سودان نیز ۲۳ اکتبر طی توافقی تحت نظارت آمریکا از عادی‌سازی روابط با اسرائیل خبر داد و به این ترتیب سودان سومین کشور پس از بحرین و امارات بود که سازش با این رژیم را اعلام کرد.

المیادین : پیام‌های اسرائیل به بایدن درمورد ایران

جو بایدن می‌داند که موضع اسرائیل در مورد پرونده هسته‌ای ایران، ارتباطی به حکومت فعلی ندارد، بلکه متکی بر یک دیدگاه فراگیر و کلی است که موسسات امنیتی و اطلاعاتی تل آویو، آن را بنیان نهاده اند.

پیام‌های اسرائیل برای دولت جدید آمریکا

حمزه أبو شنب در المیادین نوشت: جو بایدن می‌داند که موضع اسرائیل در مورد پرونده هسته‌ای ایران، ارتباطی به حکومت فعلی ندارد، بلکه متکی بر یک دیدگاه فراگیر و کلی است که موسسات امنیتی و اطلاعاتی تل آویو، آن را بنیان نهاده اند.

در ادامه این مطلب آمده است: مجامع رسمی اسرائیل اتفاق نظر دارند که سیاستشان در مورد ضدیت با حضور ایران در سوریه، به هر شکلی که باشد، سیاستی است که با تغییر وزرای جنگ اسرائیل از سال ۲۰۱۲ تا کنون هیچ تغییری نکرده و هیچگونه تعدیلی در سایه تمام متغیر‌های منطقه‌ای و همچنین تغییر دولت‌های آمریکایی به خود ندیده است.

چند روز پیش، نیرو‌های هوایی اسرائیل حملاتی را علیه اهدافی داخل سوریه به راه انداختند، که البته برای اولین بار نبود و از سال ۲۰۱۲، دشمن صهیونیستی سیاست خود در قبال سوریه را تحت عنوان «خطوط قرمز» اتخاذ کرده، که اساسا مبتنی بر جلوگیری از انتقال سلاح به حزب الله لبنان، برای شکستن توازن، ممانعت از اقدام نظامی از جولان اشغالی و مقابله با حضور ایران در سوریه است.

با اینکه سیاست اسرائیل علیه سوریه از طریق بیانیه‌های رسمی اعلام نمی‌شود، اما این بار، از اندک دفعاتی است که اعلام رسمی دشمن اسرائیلی، از هدف گرفتن نیرو‌های وابسته به ایران در سوریه خبر داده است و به نظر می‌رسد اعلام مذکور، در واقع پیام واضحی برای دولت جدید آمریکا در کاخ سفید است که رئیس دستگاه موساد آشکارا آن را بیان نموده و تصریح کرد حملات ارتش اسرائیل علیه ایران، در دوره بایدن هم ادامه خواهد یافت.

این پیام، تعبیر واضحی از سوی دشمن اسرائیلی است مبنی بر مخالفت با هر گونه حرکت مثبتی در مورد پرونده ایران و اعتراض به وعده‌های بایدن در طول کارزار انتخاباتی اش در خصوص بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران، آنچه که از بروز اختلاف بین حکومت اسرائیل و دولت آینده آمریکا در تعامل با پرونده هسته‌ای ایران هشدار می‌دهد.

پیام دیگر حکومت اسرائیل در طول روز‌های اخیر، به ادامه شهرک سازی و الحاق خاک فلسطین از طریق اعلام ساخت واحد‌های ساختمانی جدیدی در اراضی مصادره شده فلسطین مربوط می‌شود، این در حالی است که حکومت فعلی اسرائیل تحت فشار راست گرایان صهیونیستی در مورد ضرورت اجرای الحاق، تا قبل از رسیدن بایدن به حکومت، قرار دارد، بدین معنا، آفاق صلح با فلسطینی‌ها تقریبا شبه معدوم است.

اما پیام سوم اسرائیل برای دولت آمریکا از طریق نظر سنجی‌های صهیونیستی در دوره گذشته مشخص شد، که نشان می‌داد جناح راست اسرائیل همچنان نظر غالب را در صحنه سیاسی تل آویو دارد.

با اینکه دولت آینده ایالات متحده با دشواری‌هایی در تعامل با حکومت راست گرای اسرائیل قرار می‌گیرد که به سخاوتمندی‌های ترامپ عادت کرده است، اما هرگز در پرونده‌هایی که محل اختلاف بین این دو است، با سیاست اسرائیل برخورد نمی‌کند.