قاچاق به تخم‌مرغ هم رسید/ هر شانه ۷۰ هزار تومان

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران با بیان اینکه تولید و مصرف تخم‌مرغ تراز است و کمبودی وجود ندارد گفت: در صورتی که طرح اجباری شدن عرضه تخم مرغ بسته بندی در کشور اجرا شود هرشانه ۳۰ عددی به قیمت مصوب ۳۶ هزار تومان به دست مردم خواهد رسید.


سید فرزاد طلاکش دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران در گفتگو با تسنیم با بیان اینکه تولید و مصرف تخم مرغ تراز است و کمبودی وجود ندارد اظهار کرد: هرکیلوگرم تخم مرغ به قیمت ۳۵ هزار تومان (شانه ای ۷۰ هزار تومان) در مرز چذابه خریداری و به عراق قاچاق می شود که این امر در افزایش قیمت تخم مرغ در بازار نقش دارد اما باید توجه داشت که عوامل مهم و اصلی تری نیز در افزایش قیمت این مصحصول در بازار نقش داشته اند.


وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی طبق ابلاغ رییس جمهور مسئول تنظیم بازار تخم مرغ تا عمده فروشی است و مسئولیت تنظیم بازار خرده فروشی بر عهده وزارت صمت است اما وزارت جهاد کشاورزی اصرار به دخالت در عرضه مغازه و خرده فروشی را نیز دارد.

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران به اشاره به اینکه شرکت پشتیبانی امور دام از مرغدار می خواهد که بخشی از تولیدات خود را الزاماً به آن شرکت بدهند تصریح کرد: این امر چنان تلقی می شود که مرغدار مجاز است مابقی تخم مرغ خود را به هر قیمتی در بازار به فروش رساند؛ این دو نرخی شدن باب سوداگری را در بازار باز کرده است.


طلاکش اظهار داشت: شرکت پشتیبانی امور دام در صورتی که برای چند روز از مرغداران سهمیه نگیرد، خواهد دید که قیمت تخم مرغ در بازار حداقل ۲۰۰۰ تومان افت می کند.


وی افزود: تخم مرغ فقط در تره بار نرخ دولتی عرضه می شود و در تمام ۳۴۰ هزار فروشگاه های خرده فروشی سطح شهرهای کشور و فروشگاه های زنجیره ای، نرخ عرضه هر عدد تخم مرغ حداقل ۱۵۰۰ تومان است و تا شانه ای ۴۷ هزار نیز به فروش می رسد؛ اگر در نظر گیرم که ۳ تخم مرغ ضایعاتی و شکسته در هر شانه وجود داشته باشد قیمت هرشانه تخم مرغ به ۵۰ هزار تومان میرسد.

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران گفت: زمانی که تخم مرغ از انبار شرکت پشتیبانی امور دام خارج می شود چون شبکه توزیع آن نامشخص است، محموله های آن گم و توسط عده ای در بازار آزاد فروخته می‌شود.


طلاکش اظهار داشت: اگر کل تخم مرغ وارد بسته بندی شود، کل زنجیره قابل کنترل است و قیمت تخم مرغ با نرخ مصوب ۱۴ هزار تومانی هماهنگ می شود؛ این امر عامل یکنواختی قیمت تخم مرغ در تمام مراکز عرضه در کل کشور می شود که دستاورد مهمی است.


وی اظهار داشت: مرغداران از این فضای دو نرخی ۱۴ هزار دولتی و ۱۹-۲۰ هزار آزاد راضی هستند اما در حق مردم جفا می شود، در صورتی که تخم مرغ تک نرخی شود کسی نمی تواند گرانفروشی کرده و قیمت روی آنرا مخدوش کند.

✍️ دیدگاه شما 🙏