قرنطینه خودجوش در یک روستای سیستان و بلوچستان

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، اهالی روستای صفرآباد در ۳۸ کیلومتری زاهدان به دنبال فوت دو نفر از اهالی روستا به دلیل کرونا و مثبت شدن تست برخی دیگر از روستاییان به صورت خودجوش اقدام به قرنطینه روستا کردند.

«ابوذر مهدی نخعی» فرماندار و رئیس ستاد کرونا زاهدان به «ایران» گفت: در تاریخ ۲۹ تیرماه یک خانم مسن ۶۹ ساله از اهالی صفرآباد پس از سفر به زاهدان وقتی به روستا برمی گردد با علائم تنگی نفس و تب مواجه می شود که متاسفانه فوت می کند و البته تستی از ایشان گرفته نمی شود. پس از آن دختر این خانم که باردار هم بودند دچار این علائم می شوند و پس از گرفتن تست مشخص می شود این بانوی باردار به کرونا مبتلا شده است که متاسفانه این خانم هم در تاریخ ۳۱ تیرماه فوت می کنند.

وی افزود: تاکنون سه نفر دیگر از اهالی این روستا جواب تست کرونایشان مثبت شده ولی هنوز کرونایی شدن همه اهالی برخلاف آنچه در فضای مجازی مطرح شده برای ما قطعی نشده است. با این حال سه بار اقدام به غربالگری در روستا شده و می توان گفت روستا به حالت نیمه قرنطینه درآمده است.

فرماندار زاهدان گفت: در این چند روزه یک بسته معیشتی با هزینه ۲۵ میلیون تومان برای هر ۵۰ خانوار این روستا ارسال شده که مجبور نباشند برای تامین مواد خوراکی روستا را ترک کنند.

در همین حال «محسن حسن زهی» دهیار روستای صفرآباد سیستان و بلوچستان هم به «ایران» گفت: هنوز بدرستی نمی دانیم چگونه این ویروس به بیشتر اهالی سرایت کرده اما این دو خانم انتقال دهندگان اصلی ویروس بودند.

به گفته وی، سه نفر دیگر از اهالی روستا در بیمارستان بستری بودند که یکی از آنها از بیمارستان مرخص شده است.

وی افزود: اهالی روستا از هفته گذشته به صورت خودجوش در قرنطینه به سر می برند و از رفتن به بیرون از روستا امتناع می کنند.

حسن زهی گفت: روز یکشنبه از اهالی روستا تست پادتن گرفته شده ولی هنوز جواب آن نیامده است.

دهیار صفرآباد تصریح کرد: در حال حاضر هیچ کس را بدون ماسک در روستا نمی توان دید ولی ای کاش مردم قبل از گرفتار شدن به کرونا مراعات توصیه های بهداشتی را بکنند.

وی خاطرنشان کرد: روستای ما با ۵۰ خانوار و حدود ۲۵۰ نفر ساکن از نعمت برق برخوردار است ولی برای تامین آب سالم و بهداشتی با مشکلاتی مواجه هستیم که انتظار داریم با توجه به لزوم داشتن آب بهداشتی برای سالم نگه داشتن مردم، مسئولان نسبت به رفع مشکل ما اقدام کنند.

 وی در پایان گفت: هر چند سه بار فضای کل روستا با کمک فرمانداری زاهدان گندزدایی شده اما کماکان با کمبود ماسک و مواد ضدعفونی کننده روبه رو هستیم و از مسئولان استان می خواهم ما را با رساندن داروی موردنیاز و پزشک یاری کنند تا بتوانیم با قرنطینه خانگی که با همت روستاییان شکل گرفته کرونا را کنترل کنیم.