قیمت سکه و ارز حبابی نیست/ بانک مرکزی منفعل است و نمی‌تواند بر بازار اثر بگذارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ مرتضی افقه گفت: قیمت سکه و ارز در بازار اصلا حباب نیست و تحت تاثیر واقعیت‌های موجود این افزایش قیمت ها در بازار رخ داده است.

به گزارش‌ «نود اقتصادی»، مرتضی افقه، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار داشت: بانک مرکزی عنوان می‌کند که جهش قیمت‌ها خود به خود متوقف می‌شود و مجددا قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کنند اما اصلا شرایط به این شکل نیست.

وی بیان کرد: وضعیت به شکلی شده که علاوه بر افزایش قیمت‌ها، شاهد تدوام این جهش‌ها هستیم و بدون اعمال سیاست‌هایی از سوی بانک مرکزی، قطعا روند افزایش قیمت سکه و ارز متوقف نخواهد شد.

مرتضی افقه گفت: قیمت سکه و ارز در بازار اصلا حباب نیست و تحت تاثیر واقعیت‌های موجود این افزایش قیمت ها در بازار رخ داده است.

وی تصریح کرد: مسائلی که در بحث نقدینگی کشور وجود دارد و همچنین مشکلات با آمریکا و کشورهای اروپایی، از جمله عوامل اقتصادی و غیراقتصادی هستند که بر این افزایش قیمت‌ها اثر گذاشته‌اند و کاملا جزو واقعیت‌های موجود کشور هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز بیان کرد: بانک مرکزی منفعل است و نمی‌تواند بر تقاضا اثرگذار باشد. در گذشته بانک مرکزی از طریق اعمال سیاست‌های پولی و مالی می‌توانست بر تقاضا و کاهش نرخ سکه و ارز اثرگذار باشد اما اکنون و در شرایط فعلی، ظرفیت این ابزارها و سیاست‌های پولی و مالی بانک مرکزی به انتها رسیده است و نمی‌تواند چندان بر تقاضا اثرگذار باشد.