قیمت لوازم خانگی سر به فلک کشید؛ مردم به‌جای خرید، تعمیر می‌کنند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامروزنامه همشهری گزارش داده در پی تورم و بحران اقتصادی در ایران و کاهش توان اقتصادی شهروندان، میزان خرید وسایل نو کم شده و همزمان مراجعه برای تعمیر در حوزه‌هایی از جمله لوازم خانگی تا ۹۰ درصد افزایش یافته است.

این روزنامه اشاره کرد بالا رفتن قیمت‌ها علاوه بر کاهش کیفیت زندگی دهک‌های کم‌درآمد، شکل زندگی شهروندان را تغییر داده و تورم‌های «کشدار» و بحران اقتصادی طولانی در دهه ۱۳۹۰، فرهنگ نگهداری و تعمیر را تقویت کرده است.

بر اساس این گزارش، رکود و افزایش قیمت‌ها در حوزه لوازم خانگی قدرت خرید را از شهروندان سلب کرده و طی یک تا دو ماه اخیر تقاضای خرید ۵۰ درصد کاهش یافته است.

همشهری به نقل از اکبر پازوکی، رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، نوشته که مراجعه برای تعمیر این لوازم حدود ۹۰ درصد رشد کرده است. این روزنامه در بخش‌هایی دیگر از گزارش خود نوشته در حالی که هزینه تعمیرات لپ‌تاپ بر اساس ارزیابی ماهنامه «پیوست» ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بالا رفته، مراجعه مردم برای تعمیر از ابتدای سال حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است.

در حوزه تعمیر موبایل، همشهری اشاره کرده که مراجعات برای خدمات پس از فروش دو تا سه برابر شده و رشد ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده است. بر همین اساس، مراجعه برای تعمیر ساعت ۷۰ درصد، تعمیر لباس ۳۰ درصد و تعمیر خودرو نیز ۶۰ درصد افزایش یافته است.