کولبران آب!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، روز گذشته چند خبر بسیار ناگوار و تکان‌دهنده سیستان و بلوچستان را یک بار دگر بر صدر و کانون اخبار و‌ رخدادهای کشور قرار داد و افکار عمومی را متاثر ساخت و احساسات عمومی را جریحه دار. 

محمد بلوچ زهی در ادامه در اعتماد نوشت :


خبر نخست مربوط به حمله گاندوهای عصبانی به یک پسر بچه به نام امیر حمزه در روستایی حوالی دشتیاری چابهار بود که بر اثر این حمله کودک از ناحیه دست آسیب شدید دید و پس از انتقال به بیمارستان متاسفانه شدت جراحت به حدی جدی بود که این پسربچه نازنین دست چپ خود را همزمان با جشن روز جهانی چپ دست‌ها از دست داد. 

آن‌طور که در اخبار و شبکه‌های اجتماعی آمده و فعالان عرصه اجتماعی نیز بر این خبر ناگوار صحه گذاشته و واکنش نشان داده‌اند امیر حمزه به همراه مادر خود برای برداشت آب از برکه‌های طبیعی در مجاورت روستا عازم رودخانه می‌شود و در حین کمک به مادر و هنگام برداشت آب، تمساح که به زبان بلوچی«گاندو» نامیده می‌شود از آب سر برون می‌آورد و با حمله به این پسربچه معصوم موجب زخمی شدن دست چپ وی می‌شود.

در این میان مادر کودک با زحمت فراوان فرزند دلبند خود را از زیر دندان‌های تیز و کاردین حیوان نجات داده و بلافاصله با کمک اهالی روستا مجروح عازم بیمارستان چابهار می‌شود که متاسفانه شدت جراحت وارده به حدی بوده که منجر به قطع دست این طفل معصوم می‌گردد. درست سال گذشته نیز در حوالی همین فصل حوا دختر بچه ساکن روستای کشاری ملاآباد شهرستان سرباز نیز به سرنوشتی مشابه امیر حمزه دچار شد.

در آن واقع وحشتناک نیز که حوا به همراه خواهر بزرگ‌تر خود برای برداشت آب به رودخانه یا به عبارتی زیستگاه گاندوها رفته بوده‌اند با حمله این حیوانات مواجه می‌شود و بر اثر این حادثه حوا که به کمک خواهر خود از مرگ حتمی نجات پیدا می‌کند دست راست خود را برای همیشه از دست می‌دهد.

البته تراژدی حمله گاندوها به کودکان در منطقه بلوچستان جایی که مهم‌ترین زیستگاه این حیوان نادر و در خطر انقراض نام گرفته شده به این دو مورد ختم نمی‌شود چرا که طی سال‌های گذشته نزدیک به دوازده کودک خردسال بر اثر حمله این حیوانات یا جان خود را از دست داده یا اینکه نقص عضو شده‌اند و زخمی و مجروح.

اما دو روز پس از این واقعه مرگ‌بار روز گذشته نیز خبر دیگری افکار عمومی را متاثر ساخت و خانواده‌ای را داغدار؛ مبنی بر اینکه یک دختر بچه نوجوان به نام زینب ساکن روستایی در نزدیکی جکیگور شهرستان سرباز که برای برداشت آب به رودخانه همجوار محل زندگی خود رفته بود غرق می‌شود و جان خود را از دست می‌دهد. هر ساله حوادثی از این قبیل جان کودکان و نوجوانان بلوچ را به‌شدت مورد تهدید قرار می‌دهد که مهم‌ترین عامل اینگونه حوادث ناگوار بر می‌گردد به عدم‌برخورداری و در دسترس نبودن بسیاری از اهالی روستاها به آب شرب بهداشتی و شبکه آبرسانی. مطابق آمارهای رسمی نزدیک به چهل درصد از روستاهای سیستان و بلوچستان از دسترسی به نعمت آب شرب و شبکه‌های آبرسانی فعال محروم هستند و نیاز آبی خود را از طریق آب غیر بهداشتی هوتک‌ها و رودخانه‌های همجوار روستا تامین می‌کنند.

باتوجه به فرا رسیدن فصل تابستان و گرمای طاقت‌فرسای منطقه نیاز مردم به آب بیش از هر زمان دیگر احساس می‌شود بنابراین خانواده‌ها به ویژه زنان و کودکان ناچار هستند با گالن‌های۴۰لیتری بر کول نیاز آبی خود را در رودخانه‌هایی بجویند که یا زیستگاه حیوانی چون گاندو هست یا محلی است مشترک برای تامین آب حیوانات و انسان‌ها.

تامین آب با کول توسط کودکان و زنان تاکنون سوای خطر از دست دادن جان؛ مخاطرات بسیار دیگری از جمله سقط جنین، امراض مفصلی و نخاعی و فشارهای روحی روانی را به همراه داشته که امید است تا قبل از اینکه بیش از این دیر نشده و جان‌های نازنین دیگری از کودکان وطن طعمه گاندوها و هوتک‌ها و رودخانه‌ها نگشته اقدامی عاجل شود برای آبرسانی به روستاهای فاقد شبکه آب شرب در سیستان و بلوچستان.

به هر روی آنچه که در لابه‌لای رنج‌های فراوان و دردهای بی‌شمار مردمان این سامان گم گشته و نیز بدون درمان مانده رنج کولبران آب است که زنان و کودکان منطقه بلوچستان همچنان با عوارض این کولبری آب دست و پنجه نرم می‌کنند و امید است چاره‌ای جدی اندیشیده شود در این خصوص. خیر پیش.