لابی سنگین سردار نفت برای شهرداری تهران

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزیری که ادعا می‌شود پای بزرگترین اختلاس‌گر تاریخ کشور را به وزارت نفت باز کرده، این روزها مدعی جدی سکانداری «ساختمان بهشت» شده است.

سردار رستم قاسمی که در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد، پای بابک زنجانی بزرگترین اختلاس‌گر تاریخ کشور را به جای مهمی چون وزارت نفت باز کرد و در دوره زمامداری‌اش، پرونده مربوط به غیب شدن یک دکل نفتی در سطح رسانه ها و دستگاه قضایی مطرح شد، این روزها به یکی از مدعیان جدی سکانداری شهر بدل شده است.

نام او در حالی به عنوان یکی از گزینه‌های جدی اعضای شورای شهر جدید تهران برای تصدی شهرداری تهران رسانه‌ای شده است که نه خبری از «شفافیت عملکرد مدیریتی» در کارنامه اوست و نه حتی کمترین تجربه‌ای در مدیریت شهری در کارنامه اجرایی اش دیده می شود.

تنها مورد روشنی که در رزومه وزیر اسبق نفت دیده می‌شود، دور زدن قانون برای فروش نفت در ایام تحریم بوده که نتیجه‌اش، منجر به اختلاس بابک زنجانی‌ها و گم شدن دکل نفتی شد.

اما رستم قاسمی هیچ گاه پاسخی برای اشکالات دوره مدیریتی‌اش ارائه نکرده است و پوشیده نیست که در دوره او شاهد ورود پرتعداد مدیران غیر متخصص به وزارت نفت بودیم.

این روزها که قاسمی کرسی شهرداری تهران در خیابان بهشت را نشانه رفته است، برخی شواهد نشان می‌دهد که با حمایت چند تن از منتخبان ششمین دوره شورای شهر تهران به صورت جدی و فشرده مشغول رایزنی و لابی برای رسیدن به این منصب است.

اگرچه که سودای او برای رسیدن به شهرداری تهران به پاییز گذشته بازمی‌گردد و گمانه‌زنی‌ها در مورد شهردار شدن او از زمان اعلام کاندیداتوری‌اش در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شروع شد و با انصراف دیرهنگامش به نفع جریان موسوم به انقلابی در انتخابات محرز شد، اما سوال اساسی در این بین نه سودای او برای این کرسی که چرایی حمایت تعدادی از منتخبان شورای شهر از مدیری است که نه کارنامه شفاف مدیریتی در مباحث اقتصادی دارد و نه تجربه مدیریت شهری!

این حمایت در شرایطی صورت می‌گیرد که بر اساس شاخص‌های تعیین شده از سوی ۲۱ عضو شورای شهر جدید، شهردار آینده باید ساده زیست و پاکدست، برخوردار از روحیه مبارزه با فساد و فاقد تعارض منافع، مراقبت نسبت به اطرافیان و منتسبین و عدالت محور باشد و ضمن داشتن آشنایی کلی با قوانین، ساختارها، فرآیندهای مدیریت شهری و شناخت تهران و مسلط بر نظام مسائل شهر تهران، قابلیت رهبری و توانایی تشکیل تیم قوی و شبکه کاری منسجم را نیز داشته باشد.

همچنین توان بکارگیری بدنه شهرداری و مدیران جوان و قابلیت ایجاد تعاملات اجتماعی و ارتقای مشارکت و روحیه مردمی از شاخص‌های اساسی انتخاب شهردار است.

جالب‌تر اینکه هر ۲۱ عضو شورای شهر یکی بعد از دیگری بر اهمیت داشتن تمامی این شاخص‌ها در گزینه‌های شهرداری تهران تاکید می‌کنند و در مصاحبه‌هایشان داشتن تخصص و تجربه مدیریت شهری، ارتباط گیری با مردم و مشارکت دادن مردم در امور شهری، پاکدستی و جوان بودن را جز بایدها و شایدهایشان برای انتخاب شهردار برمی‌شمارند.

حالا اما کمتر از دو هفته مانده به استقرار شورای ششم شهر تهران، رستم قاسمی با رزومه فعالیت اقتصادی نه چندان روشن در وزارت نفت و هلدینگ‌های اقتصادی که در آنها حضور داشته، یکی از گزینه‌های جدی شورای ششمی‌ها برای تصدی شهرداری تهران است. تناقضی عجیب که پاسخگویی به آن با هیچ منطق و حساب و کتابی میسر نیست./ امتدادنو