لاریجانی علاقه‌مند به کار با اصلاح‌طلبان است

علی لاریجانی نامی آشنا در تاریخ معاصر ایران است. در دوران اصلاحات نقش مهمی در رسانه ملی ایفا کرده بود. عملکرد گذشته وی هیچ گاه از یاد اصلاح‌طلبان نخواهد رفت. لاریجانی بعد از اینکه نتوانست در انتخابات ریاست‌جمهوری به پیروزی برسد به دلیل حمایتی که از محمود احمدی‌نژاد کرده بود به عنوان مسئول تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای منصوب شد.

وی سال‌ها بعد توانست بر کرسی ریاست مجلس نشسته و بر اساس ادبیات اصولگرایی خویش در مقابل خواست و اقدامات غیراصولی محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس قوه مجریه ایستادگی کند. حمایت وی از تیم مذاکره‌کننده به ریاست دکتر ظریف و ایستادگی در مقابل اقلیت اصولگرای تندرو در مجلس و عدم‌تمایل به حضور در ائتلاف اصولگرایان در انتخابات مجلس باعث شده است که برخی از جمله محمد رضا باهنر نایب‌رئیس مجلس فعلی بر این عقیده باشند که احتمال همکاری و لابی وی با اصلاح‌طلبان در مجلس آینده وجود دارد. در همین مورد سیدفاضل موسوی از چهره‌های معتدل جریان اصلاح‌طلب با آرمان به گفت‌وگو پرداخته است که در ادامه می‌خوانید:

ارزیابی شما از نزدیکی آقای لاریجانی و اصلاح‌طلبان به هم در آستانه انتخابات چیست؟

آقای لاریجانی با توجه به سمت‌های متعددی که در تاریخ انقلاب داشته‌اند قدرت مدیریت خوبی دارند. آقای لاریجانی دو دوره ریاست قوه مقننه را بر عهده داشته‌اند و اطلاعات قابل ملاحظه‌ای را در اختیار دارند. وی واقع‌بین‌تر از تندروهای اصولگرا به مشکلات کشور می‌اندیشد نه به این معنی که دید اصلاح‌طلبانه پیدا کرده باشد بلکه واقعیت‌های جامعه را درست‌تر از دیگر دوستان اصولگرا درک می‌کند.

آقای لاریجانی تمایلی به حضور اصلاح‌طلبان در مجلس آتی دارند؟

 بله، آقای لاریجانی تمایل به حضور اصلاح‌طلبان در مجلس آینده دارند. واقعیت این است که اصلاح‌طلبان به خاطر دید مثبتی که آقای لاریجانی دارند ایشان را انسان عاقل و معقولی می‌دانند. آقای لاریجانی نشان داده‌اند که نگاه اصلاح‌طلبان به وی نگاه درستی بوده است. مواضع آقای لاریجانی هم نشان می‌دهد که تشخیص نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس هشتم در دوران لاریجانی تشخیص درستی بوده است و امروز هم واقع بینانه‌تر به مسائل نگاه می‌کنند. آقای لاریجانی بارها اعلام کرده‌اند که اصلاح‌طلبان در مجلس هشتم کار کارشناسی انجام می‌دادند و به این نتیجه رسیده‌اند که جمع فعلی اصلاح‌طلب برای کشور مفید هستند وتمایل مثبتی برای حضور اصلاح‌طلبان در مجلس آتی دارند.

امکان دارد جریان اعتدالی نزدیک به دولت و لاریجانی لیست واحدی برای انتخابات پیش رو بدهند و اصلاح‌طلبان هم در آن لیست حضور داشته و از آن حمایت کنند؟

ما امید زیادی داریم که درصد قابل قبولی از اصلاح‌طلبان تایید صلاحیت شود و اگر چنین انتفاقی نیفتد قطعا همانطور که اصلاح‌طلبان روحانی را به سمت خود جلب کردند قطعا اصولگراهای دلسوز و فهیم را نیز به سمت خود جلب می‌کنند و آنها را با تصمیماتی که در حوزه ائتلاف انجام خواهند داد به سمت خود خواهند آورد. احتمال این مورد وجود دارد زیرا اصلاح‌طلبان به دنبال کمک به مسائل کشور هستند.

شما اعلام کردید به بررسی صلاحیت‌ها امیدوار هستید. تا چه اندازه امکان تایید صلاحیت افرادی که صلاحیت آنها احراز نشده است وجود دارد؟

قطعا امیدواریم شورای محترم نگهبان با سعه صدر بیشتری پرونده‌های ثبت‌نام‌کنندگان را بررسی کند تا امکان رقابت در تمامی حوزه‌های انتخاباتی برای همه از جمله اصلاح‌طلبان به وجود آید. برخی از دوستان نیز در حال مذاکره به این منظور با شورای محترم نگهبان هستند.

امکان حمایت اصلاح‌طلبان از چهره‌های شناخته نشده در حوزه‌های انتخابیه وجود دارد؟

اینکه اصلاح‌طلبان به دنبال حمایت از افراد گمنام باشند بعید به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان نمی‌خواهند دست به سیاسی کاری بزنند بلکه هدف آنها این است که برای حل مشکلات کشور در انتخابات شرکت کنند برای این منظور در مرحله اول دنبال تایید صلاحیت نیروهای خود و در مرحله دوم به دنبال گزینه‌هایی خواهند بود که عالم‌تر و صادق‌تر باشند و فرقی ندارد که این فرد در جبهه اصلاح‌طلبان باشد یا درجبهه اصولگرایان. قطعا اولویت اول ما کشور و حمایت از انقلاب است. اصلاح‌طلبان به دنبال این نیستند که بنا به هر قیمتی قدرت خود را نشان دهند ما به دنبال آن هستیم که مجلس آینده خروجی مطلوبی داشته باشد و هر شخصی که به دنبال خردورزی در مدیریت کشور است چنین تصمیمی خواهد گرفت اگر غیر از این تصمیم باشد عاقلانه نیست. برای ما اصلاح‌طلبان که علاقه‌مند به انقلاب و منافع ملی و رهبری هستیم غیرقابل قبول است که به هر قیمتی به دتبال تحمیل گزینه خود به مرد باشیم. ما به دنبال گزینه‌ای برای حل بحران‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی هستیم تا بتوانیم به سمت توسعه حرکت کنیم.