لایحه حمایت آمریکا از اعتراضات هنگ کنگ برای تصویب به ترامپ ارسال شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامچین به این لایحه واکنش شدیدی نشان می دهد

به گزارش رسانه‌های آمریکا، طرح حمایت از “حقوق بشر و دموکراسی هنگ کنگ” که سه شنبه گذشته به اتفاق آرای سنای ایالات متحده به تصویب رسیده بود، امروز مجلس نمایندگان آمریکا نیز این طرح را به تصویب رسانده و برای تایید به دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور ارسال شد.

این لایحه از سوی مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه ارائه شده و مورد تایید اکثریت نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات آمریکا قرار گرفت.

انتظار می‌رود دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا لایحه مذکور را تایید کند.

بموجب این لایحه آمریکا مقامات چینی که از اعمال خشونت علیه معترضان هنگ کنگ حمایت می کند را تحریم خواهد کرد.

طبق لایحه استرداد دولت هنگ‌ کنگ که برای تصویب به شورای قانونگذاری فرستاده شده است، مظنونان اهل سرزمین اصلی چین باید برای محاکمه باید به این کشور بازگردانده ‌شوند اما این احتمال وجود دارد که پکن از آن علیه مخالفان خود استفاده کند.

بسیاری از مردم هنگ کنگ این قانون را مغایر با استقلال قضایی هنگ کنگ دانسته و علیه آن تظاهرات کردند. پیشتر و همزمان با ادامه تظاهرات معترضان، شورای قانونگذاری هنگ کنگ از تعلیق زمان بررسی این لایحه خبر داد.

بازگشت حاکمیت هنگ‌ کنگ از بریتانیا به جمهوری خلق چین در چارچوب طرح موسوم به فرمول دو نظام سیاسی صورت گرفت.

بموجب این فرمول منطقه ویژه اداری هنگ‌ کنگ از آزادی‌های سیاسی و استقلال قضایی خاصی برخوردار است که ساکنان سرزمین اصلی چین از آنها محروم هستند.

از سوی دیگر حکومت چین ضمن نشان دادن واکنش به این طرح از ترامپ خواستار وتوی آن گردید. 

گنگ شوانگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین طی یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد : لایحه قانونی هم به منافع چین در هنگ کنگ و هم منافع آمریکا ضربه وارد کرده است. 

شوانگ ضمن متهم کردن آمریکا به دخالت در امور داخلی چین گفت : از آمریکا می خواهیم که بدون اتلاف وقت از قانونی شدن این لایحه ممانعت کرده و با عدول از اشتباهات خود از دخالت در امور داخلی چین دوری جوید . اگر آمریکا به اقدامات اشتباه خود ادامه دهد چین بی هیچ گونه شک و تردیدی تدابیر موثر و قوی اتخاذ خواهد کرد.