لغو ملاقات نخست‌وزیر اسرائیل با بایدن به خاطر انفجارهای کابل؛ زمان دیدار آتی مشخص نیست

پایگاه خبری / تحلیلی نگامنفتالی بنت روز چهارشنبه وارد واشنگتن شد تا برای نخستین‌بار به عنوان نخست‌وزیر جدید اسرائیل با مقام‌های ارشد ایالات متحده دیدار و گفت‌وگو کند.

او روز چهارشنبه با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا ملاقات کرد و قرار بود پنج‌شنبه با جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده دیدار کند.

اندکی پیش از این دیدار دو انفجار مهیب در نزدیکی فرودگاه کابل رخ داد که مطابق گزارش‌های اولیه ده‌ها کشته و مجروح به جا گذاشته است.

در پی وقوع این انفجارها کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد ملاقات نخست‌وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری آمریکا به زمان دیگری موکول شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دفتر نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید به تعویق افتادن این دیدار دو جانبه با رویدادهای اخیر در افغانستان ارتباط دارد و هنوز تاریخ جدیدی برای ملاقات بنت و بایدن مشخص نشده است.

نخست‌وزیر اسرائیل در گفت‌وگو با آنتونی بلینکن اطمینان داد که “روح جدیدی” از همکاری، حسن‌نیت و دوستی بر روابط دو کشور حاکم باشد.

پیش از این مهم‌ترین موضوع مذاکرات نفتالی بنت و جو بایدن فعالیت‌های هسته‌ای و حضور منطقه‌ای جمهوری اسلامی عنوان شده بود.

اسرائیل مذاکرات احیای برجام در وین را که آمریکا نیز برای نخستین بار از زمان خروج از توافق هسته‌ای به صورت غیرمستقیم در آن مشارکت دارد، با نگرانی دنبال می‌کند. این مذاکرات تا کنون شش دوره انجام شده اما برگزاری دور نهایی آن در پرده ابهام قرار دارد.

نخست‌وزیر جدید اسرائیل امیدوار بود در دیدار با رئیس جمهوری آمریکا او را از انعطاف در مقابل جمهوری اسلامی منصرف و به اتخاذ مواضع قاطعانه‌تر علیه برنامه‌های مناقشه‌برانگیز اتمی تهران ترغیب کند.

تعهد آمریکا به امنیت اسرائیل

با به تعویق افتادن دیدار بنت و بایدن، احتمالا مهم‌ترین دستاورد سفر دو روزه نخست‌وزیر اسرائیل به آمریکا شنیدن سخنان دلگرم‌کننده بلینکن و وزیر دفاع ایالات متحده بوده است.

ژنرال لوید آستین روز چهارشنبه به نفتالی بنت اطمینان داد که آمریکاخود را به حفظ امنیت اسرائیل متعهد می‌داند و حق این کشور برای دفاع از خود در برابر جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی آن را محترم می‌شمارد.

بنابر گزارش‌ها در انفجارهای اطراف فرودگاه کابل که آمریکا تروریست‌های دولت اسلامی (داعش) را مسئول آن می‌داند دست‌کم ۶۰ نفر جان خود را از دست داده‌ و حدود ۱۴۰ نفر نیز مجروح شده‌اند.

یک روز پیش از این انفجارها دستگاه‌های امنیتی ایالات متحده، بریتانیا و آلمان نسبت به احتمال حمله تروریستی به فرودگاه کابل هشدار داده بودند.