لوموند: آمریکا خروج از افغانستان را مخفیانه جلو انداخت/ طالبان نقشه فتح ۴۵ روزه کشور را کشیده‌اند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامفرستاده ویژه روزنامه لوموند به افغانستان در این نشریه نوشت که دولت آمریکا مخفیانه خروج نیروهای خود را از افغانستان دو ماه جلو انداخته‌ است و طالبان همانند سال ١٩٩۶ از نو سوادی فتح کشور را در سر می‌پرورند. امرالله صالح، معاون رئیس جمهوری افغانستان، در گفتگو با لوموند گفته است که آمریکا نیروهای خود در افغانستان را به قطر و ازبکستان منتقل می‌کند.

به گزارش رادیو فرانسه، لوموند نوشته است که نظامیان آمریکا در کابل در پایان ماه گذشته به مقامات افغانستان گفته اند که به جای یازدهم سپتامبر در چهار ژوئیه آینده افغانستان را ترک خواهند کرد و معنای این تصمیم این است که از اواسط ماه ژوئن ناتو نیز به کلیه عملیات خود در افغانستان خاتمه خواهد داد.

به نوشته لوموند تصمیم غافلگیرانه آمریکا مقامات کابل را در بُهت فرو برده است. رهبران افغانستان معتقدند که با این تصمیم عجولانه آمریکا امیدوار است که طالبان را به میز مذاکرات صلح بازگرداند، هر چند بر اساس گزارش سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا قریب دو دهه بعد از مداخله نظامی این کشور در افغانستان طالبان امروز در موقعیتی بهتر از سال ١٩٩۶، یعنی پیش از فتح کابل قرار دارند.

بر اساس این گزارش طالبان در آن زمان تنها جنوب افغانستان را کنترل می‌کردند، اما، امروز در شمال افغانستان نیز مستقر هستند و از هم اکنون فتح هفت استان کلیدی افغانستان از جمله غزنی، قندوز و “ترین کوت” را طرحریزی کرده اند. شنودهای اطلاعاتی آمریکا حاکی از آنند که طالبان در نظر دارند ظرف ۴۵ روز کل افغانستان را از نو به کنترل خود درآورند، هر چند فرستاده ویژه لوموند به افغانستان معتقد است که از سال ١٩٩۶ تاکنون تغییرات عمده‌ای در این کشور روی داده و فتح افغانستان توسط طالبان به سهولت سال ١٩٩۶ نخواهد بود.

امرالله صالح، معاون رئیس جمهوری افغانستان و رئیس پیشین سرویس‌های مخفی این کشور، در مصاحبه ای اختصاصی با روزنامه لوموند در واکنش به تصمیم جدید آمریکا گفته است : معلوم نیست که تصمیم جدید واشنگتن طالبان را به میز مذاکره بازگرداند. به گمان او از زمان مذاکرات دوجانبه میان آمریکا و طالبان که از طرف زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان، هدایت شد، خشونت‌های طالبان در این کشور بی وقفه بوده‌اند. امرالله صالح گفته است که خروج پیش از موعد ارتش آمریکا از افغانستان زمان چندانی برای دولت کابل باقی نمی‌گذارد تا خود را در مقابل حوادث آتی آماده کند.

امرالله صالح تصریح کرده است که آمریکا برای از میان بردن القاعده که به یاری طالبان در افغانستان مستقر شده بود در این کشور مداخله نظامی کرد، غافل از این که جنگ افغانستان در پاکستان و حمایت این کشور از اسلامگرایان افراطی از جمله طالبان و القاعده ریشه داشته است. امرالله صالح تأکید کرده است که ایالات متحد آمریکا به خوبی از این امر آگاه است اما از آغاز در برابر فشارها و شانتاژهای اسلام آباد تسلیم شد.

امرالله صالح معتقد است که بدون حمایت پاکستان طالبان بیش از سه تا شش ماه دوام نمی‌آورند. ولی اگر طالبان از نو افغانستان را به کنترل خود در آورند این کشور به مستعمره پاکستان تبدیل خواهد شد.

به گفته معاون رئیس جمهوری افغانستان، از منظر القاعده پیروزی طالبان در افغاستان به معنای فروپاشی اسطوره برتری نظامی غرب و ارزش‌ها و اعتبارهای آن خواهد بود مضاف بر اینکه لطمه سنگینی به اعتبار سازمان‌های بین‌المللی وارد خواهد شد.